Haber Detayı
01 Mayıs 2021 - Cumartesi 13:59
 
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlu Olsun

 

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma günü olarak kutlanmakta ve Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. 

Dünya'da ilk olarak 1856 yılında Avusturalya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesinden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.

1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. 

1889'da toplanan İkinci Enternasyonel'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü" olarak kutlanmasına karar verildi.

Zamanla 8 saatlik iş günü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı.

Türkiye' de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 2009 tarihinde TBMM' de kabul edilen yasa ile de 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı