Haber Detayı
03 Mayıs 2021 - Pazartesi 18:18
 
9 Mayıs Anneler Günü Kutlu Olsun
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


9 Mayıs Anneler Günü Kutlu Olsun

 

 

Anacığım - Cahit Sıtkı Tarancı

 

Bir gün sılaya geldiğimde, 

Bir şeyler sezersen hâlimde, 

Hiç şaşmayasın anacığım.

Başımı koyup dizlerine,

Uzun uzun ağlayacağım

Bütün insanların yerine.

 

Anneler günü , asırlar öncesinden Sümerler'e kadar uzanan ve annelerin doğurganlık niteliğinin , doğanın uyandığı bahar mevsimiyle birlikte yapılan kutlamalar şeklinde bir gelenek halini alarak binlerce yıldan bu yana kutlanmaktadır.

1600'lü yıllarda "Annelerin Pazarı" adıyla İngilizler , mayıs ayının 4. pazar gününde izinli sayılarak tüm günlerini evlerinde anneleriyle birlikte geçiriyorlardı. Annelerine "Anne Keki" adıyla pasta götürme adeti de bir gelenek halini almıştı.

Amerika'da "Anneler Günü" ile ilgili ilk olarak , 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlanarak Boston'da bir yürüyüşle kutlandı.

1907'de Philadelphialı Anna Jarvis, annesinin ölüm tarihi olan mayıs ayının ikinci pazarının "Anneler Günü" kutlanması için  bir kampanya başlattı. Bir sene sonra bu gün Philadelphia'da ulusal anlamda Anneler Günü olarak kutlanmaya başlandı.

1911'de ise Anneler Günü hemen her ülkede kutlanmaya başlandı. 1914 yılında ABD Başkanı Wilson, resmi bir açıklamayla mayıs ayının ikinci pazarını "Anneler Günü" olarak kutlanacağını duyurdu.

Anneler Günü, Türkiye'de ise ilk olarak 9 Mayıs 1955 yılından itibaren kutlanmaya başladı.

 

Başta Şehit Annelerimiz olmak üzere Tüm Annelerimizin Anneler Günü Kutlu Olsun.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: 9, Mayıs, Anneler, Günü, Kutlu, Olsun,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı