Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Akova Mahallesi
Akpınar Mahallesi
Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 16:29
 
Akarca Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya İli Hendek İlçesi Akarca Mahallesi , Muhacirlerin -Bulgaristan göçmenleri- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 380 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Hamdi Turna , SSK'dan Emekli ve şu anda Çiftçiliğe devam etmekte ve 5 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 100 ve Üniversite mezunları oranı ise 30 dur. Mahallenin Muhtarı Hamdi Turan'ın bir çocuğu Polis Memuru , diğer çocuğu ise Esnaflık yapmaktadır.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 20 ton Fındık ile yıllık 1000 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahallemizde 300 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve kendi ihtiyaçları dışında da Mahalledeki Süt toplayıcılarına verilmekte ,  Tavuk ve Yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. 2 Aile tarafından da yıllık 100 kg Bal üretimi yapılmaktadır.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 15 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Adapazarı'na her gün saat başı Dolmuş bulunmakta , Hendek İlçemize ise Dolmuş bulunmamaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akarca, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı