Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 16:03
 
Akova Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Şehrine Değer Katanlar , Akova Mahallesi Muhtarı Ramazan Kaya

"2820 kişinin yaşadığı Akova Mahallesi nüfusunun 85'ini Türkiye'nin 69 İllerinden gelip yerleşen vatandaşlarımız oluşturmaktadır.

Mahalledeki vatandaşların 80'i Hendek 2.Organize Sanayi Bölgesi ve çevresindeki işyerlerinde çalışmakta , 20' si de çiftçilikle geçinmektedir. Mahallemizde taşımalı sistem bulunmamakta , Bir ilkokul ve Ortaokul ve bir Meslek Lisesi ile KYK Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır. Bunun yanında mahallemizde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü için ayrılmış bir alan bulunmakta olup ileri de bir Fen Lisesi de yapılabilir.

Ayrıca mahallemizde Amatör Spor Liginde oynayan Akova Barış Spor Kulübü de bulunmaktadır."

Şeklinde mahallemiz hakkında bilgiler veren Muhtar Ramazan Kaya ailesi ile birlikte 9 yaşında iken 1250 km'lik Ağrı İlinden gelip önce Sakarya İline sonrada Hendek ilçemize yerleşen ve burada tutunarak ilçemize değer katanlardan biri olmuştur.

Lise mezunu olan Muhtar Ramazan Kaya Sakarya 1.Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'nde Altyapı Sorumlusu olarak 12 yıl daha sonra da, Hendek 2.Organize Sanayi Bölge Müdürlüğünde de yine Altyapı Sorumlusu olarak 10 yıl çalıştıktan sonra işten ayrılarak Akova Mahallesindeki Bizim Mutfak adlı işyeri ile birlikte ticarete hayatına atılmış olup ilk kez girdiği Muhtarlık seçimini de kazanarak bir dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Evli ve 4 çocuk sahibi olan Muhtar Ramazan Kaya ' nın 1 Erkek çocuğu Harita ve Kadostro Teknikeri , 1 Kız Çocuğu Ekonomi Bölümünde okumakta , 1 Kız Çocuğu da Karate Sporunda , yurt içinde bir çok turnuvalarda 1.cilik , yurtdışındaki turnuvalarda ise , Romanya 3.cülüğü ,

Macaristan 2.ciliği ve Kosova'da ki dereceleri ile birlikte 56 Madalyalı çok başarılı bir sporcu olarak ilçemizin gurur kaynağı Sporcu Çocuklarımızdan biri olmuştur.

"Şehir planlamalarında , Sosyal Alanlar oluşturularak , Voleybol , Futbol , Basketbol , Yürüyüş Yolu ve Ormanlık alanlar ile Dinlenme alanları, Çocuk parkları ile Küçük bir Kafe ile mahallelerdeki İnsanların , Gençler ile birlikte ve Çocuk ve Annelerin ihtiyaçları karşılanabilir"şeklinde vizyonunu belirten Muhtar Ramazan Kaya , mesleği gereği Devlet bürokrasisindeki işleyiş alakalı prosedürleri çok iyi bilmesi ve iş hayatında ki tecrübelerini ,mahallenin planlanması , altyapı sorunlarının giderilmesi ve vatandaşlarının sosyal ihtiyaçlarının giderilmesine yönelik olarak ustaca kullanarak gerekli planları yapmış, bir çoğunu tamamlamış, diğerlerini de ilgili yerlere ileterek ısrarla takibini yapmaktadır.

Bu faaliyetler ile ilgili olarak , yıllardır tamamlanmayan Cami inşaatının kermesler düzenleyerek tamamlanmasını , Belediye ile görüşerek 5 dönüm yeni Mezarlık Alanının belirlenmesini , Muhtar Ramazan Korkmaz Çocuk Parkının - Saygıyla ve Rahmetle Anıyoruz - yapılmasını , 800 m Sıcak Asfalt ile 3 adet 150 m Yeni Yol Açılması ile vatandaşların arsalarından geçen 11 parselden 250 m2 Organize Pissu Arıtma Kollektör hattından çıkılarak İmar Yoluna Alınması gibi faaliyetleri tamamlamıştır.

İleriye yönelik olarak da , yeni imar planına göre Yolların Yapılması , 5020 Sokaktan başlayıp 5080 Sokağa Yağmur Suyu Kanallarının tamamlanması , D100 üzerinden Hantek girişine Işıklı Kavşak yapılması , Sağlık ocağı , Kadınlar için yürüyüş yolu, bisiklet yolu , Kütüphane , ATM kurulması ile Cennet Mahallesi Yolu içinde asfaltlama gibi projeleri ile ilgili de gerekli planları yapmış ve ilgili yerlere de ileterek takibini yapmaktadır.

Çocukların ve Gençlerin kötü alışkanlıklardan kurtulabilmesi için , Kütüphane kurmak ve Sosyal Alanlar oluşturmak gibi güzel düşünceleri ve planları olan Muhtar Ramazan Kaya ,onlara " Eğitim almak ve daima kitap okumak , sosyal ilişkilerde kendini geliştirmek , güzel insan ve güzel toplum olabilmek için çok çalışmak" şeklindeki düşüncelerini ve tavsiyelerini de iletmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Akova, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı