Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 15:06
 
Aşağıçalıca Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Aşağı Çalıca Mahallesi , Manav -Türkmenler- , Muhacirler -Bulgaristan göçmenleri- ile Karadeniz İllerinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir.

480 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Hasan Töremiş , Emekli ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Mahallede bulunan Okullar da 14 Mahallenin çocukları ile birlikte eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 90 ve Üniversite mezunları oranı ise 50 dur.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 50 ton ile Fındık ile yıllık 700 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 200 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Ayrıca  1 adet Büyükbaş Hayvan Çiftliği ile 16 adet de Tavuk Çiftliği bulunmaktadır.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 12 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Seyahat imkanları olarak Adapazarı'na ve Hendek'e her gün saat başı  Dolmuş bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Aşağıçalıca, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı