Haber Detayı
28 Mayıs 2021 - Cuma 22:03
 
"Bilmeyen ne bilsin bizi , bilmeyenlere selam olsun." , Mehmet Kara-1
SANAYİ VE TİCARET Haberi


Hendek Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkan Adayı

Mehmet Kara

 

Trabzon ilinden gelip Hendek ilçesine yerleşen 7 çocuklu bir ailenin 6.ıncı çocuğu olarak Hendekte doğdu. Çok küçük yaşlardan itibaren çeşitli işlerde çalışarak sürekli ticaretin içinde oldu ve halende ticaret hayatına da başarılı bir şekilde devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk sahibi olan Mehmet Kara "Bazı insanlar hayatta hiç bir gayeye sahip olmadan yaşarlar. Böyle insanlar bir nehir üzerinde akıp giden saman parçalarına benzerler. Onlar gitmezler; ancak suyun akışına kapılarak akarlar" sözünde olduğu gibi yaşamı boyunca hiç bir zaman bu şekilde davranamadığını , insanlara ve şehrine faydalı olabilmek için hayatı boyunca hep mücadele ettiğini ve bu sebeple de Hendek Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığına aday olduğunu ifade etti.

 

" Uzun yolculuklar tek bir adımla başlar , Önemli olan uzaklık değil, ilk adımı atabilmektir" şeklinde yolunun ve yapacaklarının önemini ifade etmeye çalışan Mehmet Kara " İnsan, kalbi ve aklıyla bir yola baş koyduysa, bu dünyada hiç bir şey imkansız değildir. Kader bir şans oyunu değil, seçim sorunudur. Beklenecek değil, elde edilecek bir şeydir" şeklindeki sözleriyle de bu yolda da Allahın izniyle de başarıya ulaşacağına olan inancını da bu şekilde belirtmekteydi.


 

Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanlığına neden aday olduğunu ise " Bir insan tek bir oda başkanı olmalı. Bu aynı anda iki arabayı birden sürmek gibidir ve bu da mümkün değildir."şeklinde ki sözüyle bir başkanın tek bir iş yapmasının doğru olduğunu ifade eden Mehmet kara "Bu şekilde de mevcut başkanımızın işleri hafifleyecek ve sadece kendi işine odaklanacaktır. Doğru olan da budur" olarak da mevcut başkanla uyum içerisinde ve işleri paylaşarak çalışabilecekleri mesajını da bu şekilde vermekteydi.

 

Esnaf arkadaşlarımızdan gelen yoğun talep üzerine aday olduğunu belirten Mehmet kara , bu süreçte onlara "Doğru şeyleri söyleseniz bile, öyle oturup durursanız hiç bir şey elde edemezsiniz , bu sebeple birlikte el ele verebilirsek bir çok zorlukların üstesinden gelebiliriz " şeklinde düşüncelerini ifade ettiğini belirterek sözlerine "Bir çok projelerimiz var. Esnaflar bir araya gelip birlikten güç doğar ilkesinden hareketle , bir çok işletmeler kurulmasını sağlayacağız. Bir Esnaf Marketleri gibi bir çalışma yapacağız . Organize sanayi bölgesindeki iş insanları ile görüşerek , yardımcı sanayi işletmeleri , servis firmaları gibi yada ihtiyaç duydukları malzemeleri daha uygun bir şekilde alabilecekleri bir kooperatif şirketleri gibi işletmeler kurulabilmesi için çalışacağız. Bunun yanında Üniversiteler , Sanayi ve Ticaret Odaları ile profesyonel uzmanlarla birlikte çalışarak yada fuarlara gidip alternatif iş alanlarını takip ederek ilçemizde gerekli yatırımların yapılabilmesini sağlamaya çalışacağız. Bunlara ilave olarak da Tarım ve Hayvancılık makine ve ekipmanları ile bir çok sektördeki teknolojik ürünlerin ilçemizde de üretilebilinmesine yönelik işletmeler kurulabilmesi için çalışacağız. Ayrıca Hendek çevresinde küçük sanayi işletmelerinin kurulabilmesi ile de hem şehir içindeki esnaflarımızın sıkıntılarının bu yolla aşılabilmesi hem de daha ucuz ve uygun işyerlerine bu şekilde sahip olabilmeleri gibi bir çok projelerimizi bütün esnaf kardeşlerimiz ile birlikte bir araya gelerek yapılmasını da sağlamaya çalışacağız." olarak devam etti.

 

 

"Önemli olan zor zamanda kolay yolu seçmek değil. Önemli olan zoru başarabilmektir." sözü ile birlikte mevcut kooperatif başkanının birden çok görevi aynı anda yapmaya çalışmasından dolayı esnafların sorunlarına doğru çözümler bulunamadığını ve onların iş yaşamlarını kolaylaştırmak yerine aksine bu durumu daha da zorlaştırdığını belirten Mehmet Kara " Kooperatif binası satıldı. Ancak 10 yıldır bir bina hala yapılamadı. Göreve geldiğimizde ilk işimiz kendi binamızın yapılmasını sağlamak olacaktır. İçinde yapılacak olan sosyal tesisleri ile gelen esnaflarımızın huzur ve konfor içinde işlerini kolaylıkla halledebilecekleri güzel bir ortamı oluşturarak onların kullanımına vereceğiz. Bunun yanında esnaflarımız ile birlikte kooperatifimize ilave gelir getirecek yeni tesisler kurulabilmesini de sağlamak için çalışacağız" şeklinde de ileriye yönelik önemli açıklamalarda bulunuyordu.

 

"Kendi eksiklerine bakmadan, başkalarında mucizeler arama " sözüyle yıllarca hep umutla mevcut yönetimden mucizeler yaratmasını sabırla beklediklerini ama bunun hiç bir zaman olamadığını ve bu şekilde de bir daha da olamayacağını belirten Mehmet kara " Seçimden seçime değil , sürekli esnaflarımızın içinde olacağız. Belirli aralıklarla değerlendirme toplantıları yaparak onların seslerini duyurabilmeleri ve problemlerini çözebilmeleri için onlara geniş imkanlar yaratacağız. Bu şekilde de Esnaflarımız bizlere dertlerini anlatacak , bizlerde elimizden geldiğince onları mağdur etmeden , hem de kooperatifimizi mağdur etmeden , onların yaralarına merhem olmaya , onlara şifalar vermeye ve ilaç olmaya çalışacağız" sözleri ile de nasıl bir başkanlık yapacağının bilgilerini de bu şekilde vermeye devam ediyordu.

 

"Esnaflarımızın ihtiyaçları için gerekli imkanlardan , hiç kimseyi ayırmadan , herkese eşit şekilde ve herkesin aynı şekilde yararlanması için çalışacağız" şeklinde sözleriyle geleceğe yönelik mesajlarını iletmeye devam eden Mehmet kara "Büyük adamların amaçları, diğerlerinin ise yalnızca istekleri vardır. O sebeple de ben Başkan olarak sadece isteyen değil , esnaflarımızın ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilecek amaçları olan ve bunun için de gece gündüz çalışan bir başkan olacağım" olarak da sözlerine bu şekilde devam etmiştir.

 

 

"Mevcut başkana bugüne kadar ki yaptığı işler için teşekkür ediyoruz. Ancak Esnaflarımızın , şu anki dönemde ve geçmişten de kaynaklanan bir çok problemleri bulunmaktadır. Mevcut başkanın hem sağlık sorunları hem de birden fazla görevleri olması sonucu Esnaf Kefalet Kooperatifi tarafından Esnaflarımız için yeterince ve gerekli ekonomik çözümler üretilememiş ve bu günde bu problemler artık bir dağ gibi büyümeye devam etmektedir" olarak düşüncelerini bu şekilde ileten Mehmet Kara sözlerine " Yine de hiç kimse umutsuzluğa kapılmasın . Çünkü umutsuz durumlar yoktur , umutsuz insanlar vardır. Bu sebeple de esnaflarımıza umutlarını hiç bir zaman yitirmemelerini ve birlikte çalışarak bütün problemlerin çözülebileceğini belirtmek isterim . Ancak bunların çözümü yeni bir kan değişimi ile olacaktır. Yeni bir anlayış , yeni bir vizyon ve bitmeyen bir enerji ile çalışacak genç , dinamik ve sorunlarla yüzleşecek kadar korkmadan cesurca adımlar atabilecek bir başkanla olacaktır. Bu sebeple de ben Mehmet Kara olarak bu başkanlığa aday oldum " olarak devam etti.

 

"Yolu cesaret olanın yolu daima aydınlık olur" sözüyle Esnaflarımıza seslendiğini belirten Mehmet kara " Birlikte çok çalışarak hem Esnaflarımızın hem de Şehrimizin sanayi de ve ticarette hak ettiği yere gelmesini sağlayacağız. Bu kutlu yolda Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun " diyerek de sözlerini bu şekilde tamamlamıştır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Bilmeyen, ne, bilsin, bizi, ,, bilmeyenlere, selam, olsun.", ,, Mehmet, Kara-1,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı