Haber Detayı
27 Nisan 2021 - Salı 21:01
 
Bir Başarı Hikayesi , Kadir Yağlı
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Hendek Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı

 

Henry Ford 'un "Bir araya gelmek başlangıçtır, bir arada kalmak ilerlemedir, bir arada çalışmak ise başarıdır" sözünde olduğu gibi uzlaşmacı tavırları ve sosyal kişiliği ile sürekli hayatın ve insanların içinde olan Kadir Yağlı, insanları etrafında toplayabilen liderlik vasıfları ile birlikte Mevlana'nın “Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilemem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!” sözünde olduğu gibi de yerini ve zamanını bilen , sabırlı ve mütevazi kişiliği ile haklı bir başarıya ulaşan , ilçemizin değerli ve saygın ender insanlarından biri olmuştur. Bu duygu ve düşüncelerim ile birlikte Hendek Tüm Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı ile ilgili yazımı da sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

1968 yılında Hendek ilçesi , Yukarı Çalıca Mahallesinde doğan Hendek Muhtarlar Derneği Başkanı Kadir Yağlı , çeşitli işlerde çalıştıktan sonra ticarete başladı ve 20 yıl boyunca da Adapazarı Dört Yol Sanayi Sitesinde Motor tamiri işi ile ilgili işyerinde çalıştı.

Daha sonra Nakliyecilik sektörüne girdi ve Hentır Tırcılar ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifinin 2 dönem Başkanlığını yaptı. Spor ile de yakından ilgilenen Başkan Kadir Yağlı , Mahmutbey Spor (Hendek Gençlik Spor) kulübünün de 2 dönem Başkanlığını yaptı.

Emekli olan Başkan Kadir Yağlı ticaret hayatı ile birlikte çiftçilikten de hiç kopmadı halende Mısır , Fındık gibi tarım ürünleri üreticiliğine devam etmektedir. Evli 3 çocuk babası olan Başkan Kadir Yağlı' nın çocukları da ticaret ile uğraşmaktadırlar.

Mahallelerde ki meraların ve boş arsaların satışı ile ilgili 76 Muhtar tarafından imzalı dilekçeyi Hendek Belediyesine verdiklerini ve bu konuda alınacak kararı beklediklerini belirten Başkan Kadir Yağlı , bu konuda ki düşüncelerini de "Bizler Muhtarlar olarak mahallelerimizde ki yerlerin satışına olumlu bakmamaktayız . Bu yerler Atalarımızdan bizlere kalmıştır ve bu sebeple mahallelerimize bırakılmalıdır. Muhtarlarımız bu yerleri mahallenin ve mahallede yaşayanların yararına uygun olacak şekilde kullanılmasını da sağlayacaktır " olarak ifade etmektedir.

Bazı mahallelerin tekrar Kırsal Alana dönüşüyle ilgili olarak da " Kırsal Alana dönüş sağlansa bile mahallelerdeki yerlerin satışına bu bir engel olmayacaktır. Bunun için Meclisten bir yasal düzenleme gerekmektedir" şeklinde açıklamada bulunan Başkan Kadir Yağlı , bu konu ile ilgili Tüm Muhtarlar olarak bu düşüncelerini de her platformda dile getireceklerini belirtmiştir.

Başkan Kadir Yağlı , Köy konakları , köy meydanları ve köy çeşmeleri ile ilgili olarak gerekli çalışmalar ile birlikte Kaymakamlık ve Belediyeye başvuru yaptıklarını ve bu konuda uygun bir çözüm beklediklerini de iletmiştir.

Muhtarların mahallerinde ki yapılacak işler ve hizmetler ile ilgili hem İlçe Belediyesi hem de Büyükşehir Belediyesi ile yeterince iyi bir iletişim sağlanamadığını belirten Başkan Kadir Yağlı " Bu konuda Muhtarlarımız ile birlikte iyi bir planlama yaparak ilgili belediyelere ileteceğiz ve süreci dikkatli bir şekilde takip ederek , hem mahallelerimizin hem de mahallelerdeki vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesini sağlayacağız" şeklinde düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiştir.

Başkan Kadir Yağlı , eski Muhtarların siyasette yer alabilmesi ile ilgili olarak" Bizlere siyasi partilerden bir teklif gelmiyor. Fakat eskiden muhtarlar siyasi partiler ile belediye meclislerinde doğal üye ve delege idi sonradan bu değiştirildi" şeklinde açıkladıktan sonra sözlerine "Biz Muhtarlar mahallelerimizde halkın içindeyiz , mahalle ve mahallede yaşayanların ihtiyaçlarını ve beklentilerini hiç kimse bizden daha iyi bilemez. O sebeple eski muhtarlarımızın siyasi partilerde ve belediye meclislerinde yer alması hem mahallelerimiz , hem şehrimiz hem de siyasi partilerimiz için büyük önem teşkil etmektedir" olarak devam etti.

"Hendek ilçemizde ki mahallelerimizi 5 bölgede değerlendiriyoruz . Bunlar ; Kuzey , Güney , Doğu , Batı ve Merkez şeklindedir. Bu şekilde hem siyasi partilerde hem de belediye meclislerinde 5 bölgeden birer eski muhtarlarımızın yer alması şehrimize ve şehir siyasetine de önemli faydalar sağlayacaktır" şeklinde düşüncelerini ve beklentilerini belirten Başkan Kadir Yağlı sözlerini de " Umuyoruz ki , ileri ki zamanlarda bu düşüncelerimiz ilgililer tarafından dikkate alınacaktır" olarak tamamlamıştır.

Hendek Tüm Muhtarlar Derneği olarak  "Birleştirici , yapıcı bir şekilde bütün muhtarlarımızı kucaklayacağız ve herkese eşit şekilde hizmet verecek bir dernek olacağız ve bunun için de el birliği ile birlikte çalışacağız" olarak sahip olduğu değerleri belirten Başkan Kadir Yağlı vizyonlarını da "Mutlu Mahalleler , Mutlu İnsanlar ve Mutlu Bir Şehir  " olarak ifade etmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bir, Başarı, Hikayesi, ,, , Kadir, Yağlı,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı