Haber Detayı
15 Mayıs 2021 - Cumartesi 19:15
 
Bir Başkadır Benim Memleketim
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Tarım  , Hayvancılık  , Ormancılık , Sanayi ve Turizm Şehri ; Hendek

 

 

Tarım ;

Gittikçe artan nüfusa bağlı olarak, miras yoluyla parsel yüz ölçümlerinin devamlı küçülmesi tarımsal faaliyetlerdeki en büyük problem olarak görülmektedir. Düz ve geniş olan Hendek Ovası tarımsal faaliyetlerin yoğun olduğu alandır. Kültür Bitkileri kış sıcaklık ortalamalarının 6 – 7 ºC , yaz sıcaklık ortalamalarının 20 – 25 ºC dolayında seyrettiği yıllık yağış ortalamasının ise 600-700 mm dolayında olduğu ortamlarda uygun yetişme ortamları bulurlar. Bu sebeplerle de Hendek İlçesi bu tür tarımsal faaliyetler için de oldukça uygun olmasına rağmen bu konuda yeterince bir gelişme gösterememiştir.

 

 

Tarımsal ürünler içerisinde ekonomik değere sahip en önemli ürün Fındıktır. Diğer ürünler sırasıyla Buğday, Mısır, Patates, Tütün, Şeker Pancarı, Soğan ve az miktarda Kuru Fasulye ve Sarımsak dır. Sebzecilik aile işletmeciliği şeklinde yapılmakta , en çok Lahana, Salatalık, Kabak, Ispanak,Patlıcan, Marul,Taze Soğan ve Bamya üretilmektedir.

İlçede seracılık yeni gelişmekte ve az da olsa sera alanları bulunmaktadır. Meyvecilikte ana ürün Fındık olup üretimi yapılan  Elma, Armut, Erik, Kiraz, Kestane, Ceviz, Dut, İncir, Ayva ve Vişne de diğer yetiştirilen ürünlerdir. Bunun yanında Fındık Ağacı Köklerinde de Trüf Mantarı üretimine yönelik bir potansiyel de bulunmaktadır.

 

 

Hayvancılık ;

Doğal çevre özellikleri ve iklim şartları hayvancılık faaliyetine uygun zemin hazırlamasına rağmen hayvancılık yeterince gelişme göstermemiştir. Çünkü sahada ekili –dikili araziler ile orman arazileri oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Bu da hayvancılık yapılacak alanların daralmasına neden olmuş ve dolayısıyla hayvancılığın gelişmesini olumsuz yönde etkilemiştir.

Sığır dışında Manda da yetiştirilmektedir. Sığır Besiciliğine oranla daha az geliri alan Koyun Yetiştiriciliği yörede çok fazla bir öneme sahip değildir. Yine çok az da olsa Kıl Keçisi de yetiştirilmektedir. Bir başka hayvancılık faaliyetini ise Kümes Hayvancılığı oluşturmaktadır. Hayvancılık konusunda oluşturulan yatırım ve teşviklerle Besicilik ve Süt Üreticiliği ve buna bağlı bir Yardımcı İşletmeler alanında da büyük bir yatırım imkanları da bulunmaktadır.

 

 

Ormancılık ;

Yöredeki ormanlar tür bakımından da oldukça zengindir. Deniz seviyesinden 200 metre yükseltiye kadar olan sahada yayılış gösteren çalılıklardan sonra başlayan ormanlar, 600-700 metre yükseltiye kadar geniş yapraklı ağaçlardan, 1500 metreye kadar karışık ormanlardan , bu yükseltiden sonra ise iğne yapraklı ağaçlardan oluşmaktadır. Bunlar ;  geniş yapraklar içerisinde Kayın, Gürgen ve Meşe , iğne yapraklılar içerisinde Göknar, Sarıçam, Karaçam ve Kızılçam gibi ağaçlar olarak yer almaktadır.

 

 

Bölge küçük ağaçlıklar ve çalılıklar bakımından da oldukça zengin olup, başlıca türleri ise Kızılcık, Muşmula, Üvez, Şimşir, Ormangülü, Erik ve Fındık oluşturmaktadır. Yaban Mersini , Kara Mürver gibi ürünlerin de üretilebilmesine ve Katma Değeri Yüksek Orman Ürünleri İşletmeciliği alanında da büyük bir potansiyele sahiptir.

 

 

Sanayi ;

Hammadde kaynaklarının yeterli olması, tarımsal üretim potansiyelinin yüksek oluşu, anayollar üzerinde bulunması ve pazar koşullarının elverişli olmasına rağmen, gerek sermaye yetersizliği ve gerekse büyük merkezi yerleşmelere yakın olması bir avantaj olmasına rağmen sanayi faaliyetleri ve özellikle şehir çevresinde olabilecek Küçük Sanayi Tesisleri ise yeterince oluşturulamamıştır. Bu konuda da teşvik ve desteklerle de gerekli yatırımların yapılabilmesine yönelik imkanlar da bulunmaktadır.

 

 

Turizm ;

İlçemiz de , gerek Tarihsel Konumu gereği Kültür ve Sanatsal Faaliyetler ile birlikte Coğrafi olarak da büyük şehirlere yakınlığı açısından da Dağları ve Yaylalarıyla ile Spor ve Doğa Turizmine yönelik tesisler konusunda önemli sayılabilecek yatırımların yapılabileceği de görülmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bir, Başkadır, Benim, Memleketim,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı