Haber Detayı
27 Mayıs 2021 - Perşembe 00:15
 
Bir Hendekli Efe Hikayesi, Rüştü Çürüksulu
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Bir Hendekli Efe Hikayesi ; Rüştü Çürüksulu

 

 

Rüştü Çürüksulu , Dedeleri Gürcistan'dan Türkiye göç etmiş bir ailede Hendek'te doğdu. Babası askerde yedek subay iken Sarıkamış'ta esir düşmüş ve Sibirya da 11 sene esir kalmış , daha sonra akrabalarının yardımları ile önce Gürcistan'a sonra da Türkiye' ye Hendek'te ki evine geri dönmüştü.

 

 

Küçük yaşlardan itibaren ticaret hayatına başladı aynı zamanda da Sakarya Kuvayı Milliye Derneği Üyeliği ve Hendek Kuvayı Milliye Derneği Kurucu Başkanlığı yaptı.

 

 

Kolleksiyonculuğa tutkusunun ise daha ilkokul çağlarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Hendeğe ziyareti (17 Temmuz 1934 ) sırasında onu görmesi ve babasının da sürekli Mustafa Kemal Paşa'yı anlatması ile ona hayranlığından dolayı başladığını ifade eden Rüştü Çürüksulu "Mustafa Kemal Paşa Hendeğe geldiğinde ben ilkokul 4.üncü sınıf öğrencisiydim. Babamlar atlarla Köprü başında onu karşılamışlardı. Mustafa Kemal Paşa Halk Evinin önüne geldi. Çocuklar şarkılar söylediler ona çiçekler verdiler. Rahmetli Nezihe Cerrahoğlu'da ona bir şiir okudu" şeklinde sözlerine devam etti.

 

 

Bu tutkusu sonucu Rüştü Çürüksulu , Osmanlı Devleti ve Milli Mücadele Yıllarına ait , tesbihler , kılıçlar , eyerler , tabanca ve tüfeklerden oluşan yüzlerce antika eserlere sahip ilçemizin ender insanlarından biri olmuştur.

 

 

Sinema ile de ilgilenen ve bir çok filmlerde oynayan Rüştü Çürüksulu, evindeki eserlerin de filmlerde kullanılmasını sağladığını ve bazılarının da Yılmaz Güney ve Ayhan Işık'ın filmlerinde kullanıldığını da ifade etmiştir.

 

 

İlçemizde bir müze kurulabilmesi için çok uğraştığını ve Bayraktepe'de ki Müzenin kuruluşunda da katkılarda bulunduğunu ifade eden Rüştü Çürüksulu " Müzeler çok önemli , güzel bir şekilde yapılabilirse evimde ki eserleri oraya verebilirim" şeklinde müze hayalini de bu şekilde belirtmektedir.

 

 

Hendek Kültür ve Yemek Festivali ile ilgili olarak da , Gürcü , Abazha , Türkmen , Laz , Karadeniz ve Türkiye'nin 69 vilayetinden gelenlerin , Yemekleri ve Folklor Oyunları ile birlikte ilçemizde bir kültür turizmi oluşabileceğini belirten Rüştü Çürüksulu Pandemiden sonra bu konuda bir çalışma yapılabileceğini ve elinden geldiğince de destekleyeceğini  iletmiştir.

 

 

Silahları kullanmak için değil , Kolleksiyon amacıyla biriktirdiğini özellikle vurgulayan Rüştü Çürüksulu ,Koleksiyonculuğa merak salan çocuklara ve gençlere de bu konuda elinden geldiği kadar yardımcı olabileceğini belirterek , onlara da kolleksiyonculuğu tavsiye etmekte olduğunu da ifade etmektedir.

 

 

Hendekli Efe Rüştü Çürüksulu 'nun Hikayesini Facebook üzerinden Hendek Vizyon Tv'de de izleyebilirsiniz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bir, Hendekli, Efe, Hikayesi,, Rüştü, Çürüksulu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı