Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 01:00
 
Bir Şeyler Yapabilmek İçin Neyi Beklemeli ? Yada Daha Ne Kadar Beklenmelidir?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


 

Bir Şeyler Yapabilmek İçin Neyi Beklemeli ? Yada Daha Ne Kadar Beklenmelidir?

Özellikle bu pandemi döneminde esnaflarımız , iş insanlarımız zor durumdadırlar ve bir değişim yada dönüşüm yapabilecekleri farklı bir iş alanları neler olabilir gibi düşünceler içerisindedirler . Bu düşüncelerin karşılığı , iş insanlarımızın ve esnaflarımızın , şehrimizin bu sorunlarında yer alabileceği iş alanlarına yönlendirilmesi , yeni ve farklı iş alanlarına geçebilmeleri ile de hem kendi gelir düzeylerinin tekrar eskisi gibi yükselebilmeleri hem de yeni istihdam alanları ile de yoksul insanların ihtiyaç ve beklentilerine de birer çareler olabilmesi şeklinde olamaz mı?

Olabilir ise , bunlar neler olabilir? Bunlar bir halk ekmek fabrikası yada ucuzluk marketleri kurulabilmesi şeklinde olabilir mi? Özellikle yoksul mahallelerimizde birer adet olmak üzere birer halk ekmek büfeleri ile halk ucuzluk marketleri şeklinde olabilir mi?

Fırıncıların geliri düşebilirmiş , evet olabilir ama yoksul halkın ucuz ekmeğe ve ucuz gıdalara ulaşamaması ve aç kalması yada yeterli beslenememesinden bu daha mı önemlidir? Bunların bir değeri yok mudur? Bir dayanışma içerisinde olmamız gereken ve bazı fedakarlıklar yapmamız gereken bir dönemde de değil miyiz?

Yoksul insanlarımız , bir günde ortalama 5 ekmek alsa ki bu geniş ailelerde 10 ekmekte olabilir. Ayda 150 ila 300 tl bir para bu yoksul insanların cebinde kalabilir. Bu şekilde artan bu paralar ile çocuklarına süt , mama , bez ve çikolata ve oyuncak alabilirler.

Yada bir halk ucuzluk marketi ile de , haftada 250 tl market harcamasından 50 tl gibi bir para yine yoksul insanlarımızın cebinde kalabilir. Bununla da bu yoksul insanlar elektriğini , suyunu ödeyebilir yada çocuklarına kitap , ayakkabı yada elbise alabilirler.

Ayrıca özellikle yoksul çocuklarımızın yeterli beslenememe ve okul öncesi eğitim alamama gibi sorunları sonucunda , varlıklı ailelerin çocukları ile fiziksel , zihinsel , sosyal ve duygusal anlamda aralarında ki fark ise gün geçtikçe kapanamayacak bir şekilde artmakta olduğu ise yeterince görülmekte midir? Bizler kendimizi ve çocuklarımızı ömür boyu bir faunus içerisinde mi tutacağız?

Bizler ve çocuklarımız , evden dışarıya çıktığımızda bu insanlar ve çocuklar ile arkadaş , eş ,dost , hısım, akraba , iş arkadaşı olabileceğimiz , onlarla birlikte belki de yeni bir hayat kurabileceğimiz düşünülmekte midir? Eğitimsiz , işsiz , kötü alışkanlıkları olan bu insanlar ve çocuklar ile eş , dost , akraba hısım ise olabilecek miyiz?

Bu sebeple özellikle bu günden başlayarak bu yoksul çocukları yani başkalarının çocuklarını dert edinmemiz gerekmekte değil midir? Onların okul öncesi eğitim ile birlikte zihinsel , sosyal ve duygusal gelişimleri ve yeterli beslenebilmeleri ile de fiziksel gelişimlerine bir katkı sunarak , Mutlu çocuklar , Mutlu İnsanlar ve Mutlu Bir Şehir yaratamaz mıyız?

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bir, Şeyler, Yapabilmek, İçin, Neyi, Beklemeli, ?, Yada, Daha, Ne, Kadar, Beklenmelidir?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı