Haber Detayı
07 Nisan 2021 - Çarşamba 15:30
 
Bu Bir Devin Uyanışı , Yeniden Doğuşu Hikayesidir
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


19 Haziran Yeniden Doğuş Günüdür , Bir Bayramdır ve Şanına ve Şerefine uygun bir şekilde Karadeniz Yemek ve Kültür Festivali olarak her yıl kutlanmalıdır.

 

Okul yıllarımda , meslek hayatımda yada çevremde "Karadenizlilerin kafası 12 den sonra çalışır , kavgacı insanlardır. Hiç bir zaman bir araya gelemezler " diye söylenceler duyardım. Ama bir gün bir arkadaşım "Karadenizliler bir ağzını birde adamını tutamazlar" sözünü söylemesi , zihnimde geçmişi hatırlatmış , sanki bardağı taşıran son bir damla gibi büyük bir üzüntüye kapılmama sebep olmuştu. Gerçekten öyle miydi? Karadenizliler , kavgacı mıydı? Bir araya gelemezler miydi? Adamlarını tutamazlar mıydı? Oysa çevreme baktığımda en büyük düğün ve dernek , en büyük cenaze ve taziye cemiyetleri bizdeydi , yine en büyük hayır işleri de bizdeydi . Bu doğru olamazdı diye düşünmeye başladım. Bizler bu algıyı haketmiyorduk. Bizler de atalarımız gibi , iyi ve merhametli, neşeli ve  espirili insanlardık , adamlarını daima tutan , çalışkan ve cesur olan asil bir milletin evlatlarıydık.

Bu düşüncelerimi  önce sevgili dostlarım , Osman Güney , Aytekin Tutkun ve Erol Çetinkala ile görüştüm. Birlikte kapı kapı dolaştık ve herkese , bizlerin de şehrimizde , esnaf , iş insanı , doktor , avukat , mühendis ve öğretmen olduğumuzu ve şehrimizi nasıl kalkındırdığımızı anlatmaya çalıştık.

Bir insan olarak da derdi olanın derdine derman olduğumuzu  , ağlayanla ağladığımızı , üzülenle üzüldüğümüzü ve gülenle nasıl  güldüğümüzü göstermeye çalıştık . Ama görüşmeler esnasında da , aslında göçmen kuşlar gibi yeterince bir araya gelemediğimizi , zaman zaman da kirpiler gibi dikenlerimizi birbirimize batırdığımızı , bunun yanında da kültürümüzü de yeterince yaşatamadığımızı , folklorumuzu , yemeklerimizi ise neredeyse unutmaya başladığımızı gördük.

Bunun için neler yapmamız gerektiği üzerine düşündüğümüzde ise Tüm Hendek Karadenizlileri olarak , Batum ' dan Şile ' ye kadar olacak bir alanı kapsayacak şekilde bir Tüm Hendek Karadenizliler Derneği kurmamız gerektiği kanaatine vardık.

Daha sonra da atıl halde bulunan Hendek Karadenizliler Derneği Başkanı İbrahim Kurul ile görüştük. Onun da onayıyla ve bu derneğin devralınması ile birlikte de Tüm Hendek'li Karadenizlileri bir çatı altında toplama hayali  bir fikirden , bir hayalden bir gerçeğe dönüşmüş oluyordu.

Bu duygu ve düşüncelerimle birlikte , Hayırlı Olsun , Uğurlu Olsun , Kutlu Olsun ve Gazanız Mübarek olsun dileklerimle  , bu yazımı da sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

 

Tüm Hendek'li Karadenizliler , Göçmen Kuşlar Gibi Yuvalarını Kuruyor , Kirpiler Gibi Bir Araya Geliyor.

 

John Lennon'un " Hayat , sen başka planlar yaparken başınıza gelenlerdir" ile Harun Kolçak'ın " Sen hayat için bazı planlar yaparken , hayat da senin için başka planlar yapmaktadır" sözlerini doğrularcasına ilk Kurucu Başkan Adayımız Osman Güney ile 2.inci Kurucu Başkan Adayımız Erol Çetinkala'nın başlarına talihsiz bir takım olaylar gelince de , bir hayalin gerçekleşmesi bir ara yerini sanki bir umutsuzluğa bırakmıştı. Ancak , Mevlana'nın "Ümitsizlikten sonra nice ümitler , karanlıkların sonunda nice güneşler var" sözünde olduğu gibi de İlçemizin saygın ve değerli iş insanlarından İsmet Bahadır , Ataları gibi cesur davranarak sorumluluğu üzerine aldı ve onun önerdiği ve desteklediği Mehmet Paslı 'da Tüm Hendek Karadenizliler Derneği Başkanlığı'na da bu şekilde aday olmuş oldu.

 

Tüm Hendek Karadenizliler Derneği Başkan Adayı Mehmet Paslı

 Trabzon ili Yomra İlçesi doğumlu olan Mehmet Paslı , 1990 yılında Hendek ilçesine öğretmen olarak tayin oldu. Evli ve iki çocuk babası olup , çocukları da babaları gibi öğretmenlik mesleğini sürdürmektedirler. Emekli olduktan sonra memleketi Trabzon'a dönerek orada bir arkadaşı ile birlikte özel yurt işletmeciliğine başladı. 5 yıl bu işi yaptıktan sonra da işini ortağına devrederek tekrar 2.inci memleketi olan Hendek'e döndü. Sosyal bir kişiliğe sahip olan Mehmet Paslı gençlik yıllarında amatör olarak futbol da oynamıştı. Memleket hasreti ve memleketinin kültürünü de yaşadığı yerde de yaşatmak amacıyla Hendek 'te rahmetli Ali Hotaman ile birlikte bir Trabzonlular Derneği kurma çalışmaları yaptı. Daha sonra da Hendek Karadenizliler Derneği Başkanı İbrahim Kurul'un daveti üzerine , yönetim kurulu başkanlığına aday oldu ancak genel kurul toplantısında 2.inci bir liste daha çıkınca da adaylıktan çekilerek , ta ki Tüm Hendek Karadenizliler Derneğinin kuruluş aşamalarına kadar da , Mevlana'nın "Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman, bilemem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!" sözünde olduğu gibi sabırla beklemesini de bilmişti.

Ama içinde hep Karadeniz Kültürünü yaşatacak bir dernek kurma hayali olan Mehmet Paslı yine Harun Kolçak'ın " Sen hayat için bazı planlar yaparken , hayat da senin için başka planlar yapmaktadır" sözünde olduğu gibi hayatın onun için yaptığı planlarla da bir anda kendini Tüm Hendek Karadenizliler Derneği Başkan Adayı olarak buldu. Bizler de kendilerine bu kutsal görevinde Tüm Hendekli Karadenizliler adına başarılar dileklerimiz ile birlikte , başkanlığının hayırlı , uğurlu ve kutlu olmasını diliyoruz.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Bu, Bir, Devin, Uyanışı, ,, Yeniden, Doğuşu, Hikayesidir,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı