Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 12:22
 
Çayırbaşı Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Çayırbaşı Mahallesi , Manavların-Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 500 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Nihat Topçu , Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , taşımalı sistem ile Ortaköy Mahallesinde ki Fatih İlkokul ve Ortaokulunda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 70 ve Üniversite mezunları oranı ise 20 dir. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 100 ton Fındık dır. Mahallemizde toplu Fındık Harman Yeri bulunmaktadır.

Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 140 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık yine kendi ihtiyaçları yapılmaktadır.

Mahalle Muhtarı Nihat Topçu , "Mahallemizde bulunan Şeyh Benli Türbesinde-Şeyh Benli , Horasan Eyaletinden Pir Hoca Ahmet Yesevi tarafından Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Anadolu'ya gönderilen Alperenlerden dir-  ve Temmuz ayının 2. yada 3. haftasında Mevlüt ve Anma Etkinlikleri düzenlenir , ziyaretçilere , Etli Pilav ve Ayran ikram edilir" şeklinde bilgileri iletmiştir.

 Ayrıca Mahallemizde bulunan , 400 - 450  yaşlarında olduğu tahmin edilen ve 25 metre boyunda, 2 metre çapında ve 7 metre çevre genişliği ile ağaç kaplama alanının 2 bin 500 metre kare olduğu tespit edilen , Meşe Ağacı-Tusis Meşe-  1994 yılında Ulumeşe Tabiat Anıtı olarak tescillenmiştir.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çayırbaşı, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı