Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 02:49
 
Çiftlik Mahallesi
MAHALLELER Haberi


" Yaşlıların nefesi , gençlerin sesi ve çocukların neşesi olmak" gibi bir yaşam felsefesine sahip olan Çiftlik Mahallesi Muhtarı Serkan Akdeniz , ailesi aslen Trabzon İli Sürmene ilçesinden gelme olup 1982 yılında Hendek'te doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra , Hayvancılık ve Tavukçulukolarak kendi işlerinde çalıştı. Daha sonra Servis ve Dolmuş işlerine girdi. Halende Çiftlik Hendek hattında ki Dolmuş işleri ile ilgilenmektedir. 900 nüfuslu Çiftlik Mahallesinin,İlk girdiği Muhtarlık seçimlerinden başarıyla çıkmış ve 1 dönemdir de muhtarlığını yapmaktadır.

Muhtar Serkan Akdeniz , muhtar seçildikten sonra mevcut muhtarlık binası alanı içerisindeki Çocuk Parkında düzenlemeler ve aynı alan içerisine de yağışlı havalarda cenaze namazları kılınırken vatandaşların ıslanmamaları için çelik konstrüksiyondan sundurma ile okul binası içerisindeki bir bölümde de çocuklar için kitap okuma ve internet imkanları yaratacak şekilde düzenlemeler yapmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da Muhtar Serkan Akdeniz ,özellikle Pandemi döneminde imkanı olmayan çocuklar içinböyle bir imkan yaratmaktan dolayı hayırlı bir iş yaptığını ve bundan dolayı da çok mutlu olduğu şeklinde ki duygu ve düşüncelerini "Çocuklar burada birlikte okuyorlar , öğreniyorlar ve internete girip oyunlar oynuyorlar." olarak belirtmiştir.

Bunun yanında yolların asfaltlanması , asfalt olmayan yolların kırık asfalt ile kaplanması ve 1,5 km yeni yolun açılması ile ormanlık alanının temizliği , moloz yığınlarının olduğu alanın temizlenerek , bir oyun parkı , mini futbol sahası ve açık hava düğün yeri gibi düzenlemeler yaptığını iletmiştir.

Ayrıca mahalle içinde oturulmayan meskun binaların Kaymakamlık ile sahiplerinin iznini aldıktan sonra belediye ekipleri tarafından yıktırılmasını sağladığını ve madde bağımlısı gibi kişilerin de konaklamalarını önleyerek mahallenin daha güvenli olması ile 3 yıldır mahalledeki insanlara nefes bile aldırmayan kötü kokular yayan geri dönüşüm fabrikasının da yoğun mücadeleler vererek kapanmasını ve mahallenin daha temiz bir havaya da sahip olmasını sağladığını da belirtmiştir.

İyiliğin , hayırseverliğin , yardımlaşmanın ve geleneklere bağlılığın yoğun bir şekilde yaşandığı bir mahalle olan Çiftlik Mahallesinde ,

-Muharrem ayının ilk cumasında Aşure dağıtımı ,

-Hamsi festivali

-Ramazan ayının 2.haftasının sonunda mahalle halkı ile Hendek halkının-geçen yıl 1300 kişinin katıldığı- tüm ölmüşlerin ruhuna Kur'an Okutulduğu ve Dua Edildiğiiftar yemeği verilmesi gibi faaliyetler yapılmaktadır. Ancak bu yıl pandemi sebebiyle yapılamamıştır.

Örf , Adet ve Geleneklerine bağlı olan mahallemizde Delikanlılık Geleneği bulunmaktadır. Delikanlı Başı liderliğinde mahallenin Delikanlıları , mevlütler , festival ve şenlikler ile düğünlerde , Tören Alanının düzenlenmesi , masa ve sandalyelerin taşınması ve kurulması , misafirlerin ağırlanması ve uğurlanması ile ikramların yapılması gibi faaliyetler ile tören bittikten sonra da , masa ve sandalyeler ile diğer eşyaların taşınması vealanın temizlenmesi gibi faaliyetleri evsahibine bırakmadan yapmaktadır. Bunun yanında Düğün sonunda Gelinin mahalleden uğurlanması için , Delikanlı Başı önderliğinde mahallenin bütün Delikanlıları , Gelin Aracının önünde mahallenin çıkışına kadar yürümekte , mahallenin sonuna gelindikten sonra da , Geline takılarını takmakta ve uğurlayarak Gelini onurlandırmakta ve sanki Damada da gözdağı verircesine mahallerinin kızlarına sahip çıktıklarını en iyi bir şekilde göstermektedirler.Delikanlılık Geleneğinde , Delikanlı Başılık ise ,Delikanlı Başı tarafından alttan gelen gence bu şanlı ve onurlu görev devredilerek asırlardır ve nesillerdir sürüp gelmektedir.

Çalışkan bir yapıya sahip olan Muhtar Serkan Akdeniz , sürekli olarak mahallesindeki esnafları ve mahalledeki vatandaşları ziyaret ederek sorunlarını dinleyip çözüm bulabilmek için çalışmaktadır. Özellikle Pandemi döneminde abisi Çiftlik Kooperatif Başkanı Murat Akdeniz ile koordineli bir şekilde , dolmuşların dezenfekte edilmesi ile mahalle esnaflarından Ayder Temizlik Firması sahibi Samet Üner ile birlikte de caminin sürekli dezenfekte edilmesi faaliyetlerini titizlikle ve periyodik bir şekilde yapmaktadır.

Yardımsever bir kişiliğe de sahip olan Muhtar Serkan Akdeniz mahalledeki vatandaşları ile birlikte , yoksullara ve yetim çocuklara - bayramlarda , 118 koli yiyecek , 50 koli kahvaltılık ile yetim çocuklara da bayram harçlığı verilmesi- gibi ulvi vazifeleri de severek ve gönülden yapmaktadır.

Çiftlik Mahallesinin sorunlarını gidermek ve yaşanabilir çağdaş bir mahalle olma yolunda da geleceğe yönelik olarak ;

- 100 dönümlük Ormanlık alanın , içinin temizlenerek , içinde bir kafeteryanın, yürüyüş ve dinlenme alanlarının, çocuk oyun parkları ile spor aletlerinin olduğu ,bir piknik ve bir mesire alanı olarak düzenlenmesi ,

- Yeni cami inşaatının tamamlanması ile yeni mezarlık cenaze alanının sundurmalarının yapılması gibi faaliyetler ile ilgili olarak gerekli çalışmaları ve planları hazırlayıp ilgili yerlere iletilmesini sağlayan Muhtar Serkan Akdeniz" Çiftlik Mahallesi , Müteahhitlerin gözdesi olan bir yer olup ,Hendek İlçe merkezine en yakın ve düz bir yer ile bir ormanlık alanı olmasından dolayı da yapılacak düzenlemeler ile de ileriki yıllarda da Hendek Halkının yeni bir gözdesi olan bir mahalle olacaktır" şeklinde de geleceğe yönelik bir vizyonunu da iletmektedir.

Yoğun iş temposuna rağmeniyi bir aile babası da olan Serkan Akdeniz eşi ve 2 çocuğuna da gerekli zamanları ayırmakta ve boş zamanlarını onlarla birlikte geçirmeye de yeterince özen göstermekte olup , Çocuklara ve Gençlere de "Hayatta başınıza ne gelirse gelsin , ne olursa olsun hiç bir zaman geri çekilmeyin daima ileri gidin ve başaracağız yapacağız diye sürekli özgüveninizi yüksek tutunuz" şeklinde tavsiyelerde de bulunmaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Çiftlik, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı