Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Göksu Mahallesi
Güldibi Mahallesi
Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 00:47
 
Dikmen Mahallesi
MAHALLELER Haberi


 

Dikmen köyü , Trabzon ili Şalpazarı ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 1150 kişinin yaşadığı köyün , yaz aylarında nüfusu 5000 kişiyi bulmaktadır. Mahallenin Muhtarı Menderes Ayvaz , İstanbul Adalar ve Sakarya Sapanca  ilçelerinde Yazı İşleri Müdürlüğü , yarıca da bir dönem Spanca da Muhtarlık yaptıktan sonra memleketine dönerek , ticaret ve çiftçilik ile birlikte 2 dönemdir de mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizde Sağlık Ocağı bulunmakta olup Doktor haftanın bir günü gelmektedir. Ayrıca kadrolu bir ebe de bulunmaktadır. Mahallemizde ilk ve Ortaokul bulunmakta yaklaşık 130 çocuk bu okulda eğitim ve öğretim görmektedir.  Eğitimde lise ve üniversite oranı toplamda 50 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 3.500 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Mısır , Yulaf , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık ise kendi ihtiyaçları için ekilmekte ve tüketilmektedir. Bunun yanında Kestane ve Cevizde ve Meyvecilik olarak da , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz ticari olarak değil , yine kendi ihtiyaçlarına yetmekte olup sadece Dağ Çileği üretimi ticari olarak yapılmaktadır.

1000 baş büyükbaş hayvan bulunmaktadır.2000 baş koyunculuk yapılmaktadır.  Bu yıl Hendek Gücü Futbol Takımı satın alınarak Dikmen Spor Kulübü olarak Mahallemizdeki Futbol Sahasında çalışmalarına  başlayacaktır.

Gezi ve seyahat imkanları olarak , Dikmen Yaylası bulunmakta , ancak dışarıdan gelecekler için gezi konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir. Her yıl düzenlenen  düzenlenen Yayla Şenliği -bu yıl 113.cüsü pandemi sebebiyle yapılamadı- ile yine her yıl Ramazan Ayının 1.günü yaklaşık 11.000 kişilik Keşkek Yemeği festivalleri de yapılmaktadır. Ayrıca  Yamaç Paraşütü , Kayak Tesisi ve Konaklama Tesisi yapılması ise planlanmaktadır. Bunun yanında Kampçılık ile Trecking (Doğa Yürüyüşü ) ve ATV aracı sporları yapılabilmesi mümkün olabilmektedir.  Şehre uzaklığı 28 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Dikmen, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı