Haber Detayı
27 Mart 2021 - Cumartesi 00:43
 
Esentepe Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Esentepe Mahallesi , Trabzon İli Akçaabat ilçesinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 200 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Abdullah Serbest ticaret ve çiftçiliğe devam etmekte ve 2 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Beylice ve Yeşil Vadi Mahallelerinde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise mezunları 100 , Üniversite mezunları ise 60 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 20 ton ile Fındık dır. Mahallede Buğday , Mısır , Arpa , Yulaf  ve sebzecilik ile Meyvecilik olarak da Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. 70  dönümlük arazide Ceviz üretimine başlanmıştır. Bunun yanında Zeytin üretimi içinde 5 adet Zeytin Ağacı ekimi yapılmıştır.

Mahallemizde 20 adet büyükbaş hayvan ve 300 adet de küçükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca 2 adet Büyükbaş Hayvan çiftliği ile 25 adet Tavuk Çiftliği bulunmaktadır. Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 13 km olup seyahat süresi yaklaşık 17 dakika sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Esentepe, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı