Haber Detayı
02 Temmuz 2021 - Cuma 19:01
 
"Esnafın halinden ancak Esnaf olan anlar." Mehmet Kara
SANAYİ VE TİCARET Haberi


"Esnafın  halinden ancak Esnaf olan  anlar." Mehmet Kara

 

Sevgili esnaf kardeşlerim , dostlarım. Allahın rahmeti ve bereketi daima üzerinizde olsun. Sizleri en derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

 

Sevgili esnaf kardeşlerim , dostlarım , Esnaflarımızın , kira, elektrik, su, doğalgaz, yanlarında çalışanların maaşları ile SGK primleri, kendilerinin SGK primleri ve vergiler gibi çok sayıda giderleri ile birlikte ailesinin ve çocuklarının geçimleri ile ihtiyaçları bulunmaktadır . O sebeple esnaf kardeşlerim sabahın köründen akşamın geç saatine kadar dur durak bilmeden rızkını kovalamaktadır. İşyerini açtığı her gün bugün müşteri gelecek mi? Yada giderlerimi karşılayacak satışlar yapabilecek miyim? Borçlarımı ödemek için ne kadar daha  mal satmalıyım ? diye her gün düşünmekte ve bol kazançlı günler olsun diye her gün Allaha dua etmektedir. İşte bunu ancak Esnaf olanlar anlar. O sebeple Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanlığına gelecek olan kişilerin bizlerin içerisinden olan yani Esnaf kardeşlerimizden biri olmalıdır. Ben o sebeple bu başkanlığa aday oldum. Sizlerin sorunlarınızı biliyorum. Sizlerin dertlerine nasıl çözümler bulacağımı biliyorum. Allahında izniyle Başkan seçildiğimde sizler için 24 saat gece gündüz çalışacağım.

 

 Sevgili esnaf kardeşlerim , dostlarım. Atalarımız bir koltuğa tek karpuz sığar demiştir. O sebeple bir Başkan birden fazla değil tek karpuz taşımalıdır. Bu şekilde de hem bozulan sağlığını korumuş olur hem de karpuzları da düşürerek heba etmemiş olur. İşte bu yüzden de ben bu başkanlığa aday olarak hem mevcut Başkanımın işlerini hafifleteceğim hem de onun sağlığını da korumuş olacağım. Bunun yanında ben mevcut Başkanım gibi bir çok yerde başka görevleri olması sebebiyle her gün yarım saat yada bir saat odama uğrayıp sonra da gitmeyeceğim. Sürekli odamda olacağım , sizlerin işlerinizi çözmek için çalışacağım. İşlerimi bitirdikten sonra da yine sizlerin yanınıza geleceğim , sizlerle olacağım. Yeri geldiğinde sizlerle ağlayıp yine sizlerle güleceğim. Sizlerin ve ailelerinizin yüzlerinin gülmesi ve dertlerine çözüm olabilmesi için çalışacağım ve sizlerin umudu olacağım.

 

 

Sevgili esnaf kardeşlerim , dostlarım , ben sizleri sadece seçimden seçime  hatırlamayacağım. Yada sizlerin yanınızda oturduğum yerden telefonlarla arayarak sizlerin işlerinizi çözmeye çalışmayacağım. Ben nereye gidilecekse sizlerin kolunuza girip sizlerle beraber işleriniz nerede çözülecekse oraya gidip orada çözeceğim. Unutmayalım ki ben yada kim başkan olursa olsun yapılacak itibar bana yada başkasına değil , sizlerin sayesinde kurulan  bu kooperatife ve bu  makama olacaktır. O sebeple de ben yada benim gibi bütün Esnaf kardeşlerim bu  makama gelebilecek her türlü vasıflara ve özelliklere sahiptir ve layıktır.  Sizler var iseniz bu makam olacak ve bu itibar kim olursa olsun her zaman da onunla olacaktır.  Ama burada önemli olan ise Başkanın itibarı değil sizlerin en kısa zamanda ve en ucuz  krediye ihtiyacınız olduğu bir zamanda kavuşabilmeniz olacaktır. Ben de bunu sağlamak için 24 saat var gücümle sizin için çalışacağım.

 

Sevgili esnaf kardeşlerim , dostlarım , seçimden seçime hatırlanmak ve iş hayatınızda ki bu sıkıntılara katlanmak zorunda değilsiniz. Bundan sonraki iş hayatınızın ne olacağı ise bundan sonra yapacağınız bu seçime bağlıdır. İşte şimdi iş hayatınızda ki bu dönüm noktalarından birindesiniz , bundan sonraki işinizi , aşınızı , sizlerin ve çocuklarınızın geleceğini etkileyecek bir seçim yapmak zorundasınız. O sebeple sizlere söz verdiğim üzere Başkan seçildiğimde şeffaf bir yönetim uygulayabilmek ve sizleri doğru bilgilendirebilmek amacıyla web sayfamızda değişiklikler yaparak hem kanunlarımızı hem de kredi imkanları , faiz ve kesintiler gibi bilgileri güncel olarak bulunduracağımı belirtmiştim. Bu amaçla sizlere faydalı olabilmek için kredilerle ilgili bazı önemli bilgileri aşağıda belirtildiği şekilde sizlerle paylaşarak , sizleri kucak dolusu sevgilerle selamlıyor ve girdiğimiz bu kutlu yolda ise Yüce Rabbimden yolumuzu daima açık ve kolay kılmasını  ,  yar ve yardımcımız olmasını niyaz ediyorum.

 

 

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Türkiye’de 1952 yılında Türk Ticaret Kanunu hükümleri gereği Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) kurulmuş, daha sonrasında bu kurum Kooperatifler Kanunu kapsamında bugüne kadar gelmiştir.

 

Esnaf Kefalet Kredisinin Şartları Nelerdir?

Kooperatif çalışmaları doğrultusunda başvurulabilen esnaf kefalet kredisinin birtakım şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ESKKK Örnek Ana Sözleşmesi 'nin 10.maddesinde belirtilmiştir. Esnaf kefalet kredisi alabilmek için, kooperatifin aradığı bu şartların karşılanması zorunludur. Söz konusu şartlar şöyle dir ;

-Kooperatifin de kuralları gereği esnaf ya da sanatkar olmak,

-Resmi olarak da esnaf ve sanatkar siciline kayıtlı olmak,

-İkamet ya da iş adreslerinden herhangi birinin, bağlı olunan kooperatifin çalışma alanlarının içinde bulunması,

-Aynı anda ikinci bir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ortağı olmamak.

 

2021’de Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Esnaf kefalet kredisi faiz oranları hemen her yıl güncellenmektedir. Ekonomik durum ve vade miktarına göre değişiklik gösteren faiz oranları 2021’de de güncellenmiştir. Son güncelleme ile birlikte kredinin vade süresi fark etmeksizin aynı faiz oranı uygulanmaya başlamıştır. 1 yıla kadar ya da 1 yıldan uzun vadeye sahip esnaf kefalet kredilerinin tamamında, 2021 yılı için faiz oranı yüzde 8.5 olarak belirlenmiştir. 

 

Vade

Yıllık Faiz Oranı

1 Yıla Kadar

Yüzde 8,5

1 Yıldan Fazla

Yüzde 8,5

İşletme Kredisi Şahıs Üst Limiti

200.000 TL

Yatırım Kredisi Şahıs Üst Limiti

500.000 TL

Maksimum Kredi Vadesi

5 Yıl

 

Söz konusu kredide belirli bir üst limit de bulunmaktadır. 2021 yılı için yapılan güncellemede şahıs üst limitleri maksimum 200.000 TL olarak duyurulmuştur. Maksimum vade süresi de aynı güncelleme ile birlikte bildirilmiştir. Buna göre maksimum kredi vadesi 5 yıl ile sınırlandırılmıştır.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru Süreçleri Nasıl İlerler?

Esnaf kefalet kredisi başvuru süreci, belirli adımlarla ilerler. Bu süreç ESKKK ve Halk Bank tarafından yürütülür. Esnaf kefalet kredisi sadece Halk Bank tarafından kullandırılır. Diğer banka ve finans kurumlarından bu kredi türü için hizmet alınamaz. Hem kooperatif hem de banka tarafına bağlı olarak gerçekleşmesi gereken kredi süreci şöyledir:

-Yazılı bir şekilde bağlı bulunan kooperatife başvuruda bulunmak,

-Kooperatifin, müracaat eden kişinin durumunu araştırması,

-Onaylanma ya da reddedilme durumunun, ilgili kişiye, 15 gün içerisinde yazılı olarak bildirilmesi,

-Kooperatifin, kredi talep eden ortağın mali ve ekonomik durumlarını araştırması, istihbarat raporu düzenlemesi ve kefalet miktarının belirlenmesi,

-Kredi teklifinin Halk Bank’a gönderilmesi,

-Talebin incelenme sürecinin ardından, banka tarafından yeniden istihbarat yapılması,

-İstihbaratın onaylanması durumunda da tutarın kredilendirilmesi.

 

 

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Hangi Evraklar Gerekli?

Her kredi başvurusunda olduğu gibi esnaf kefalet kredisi için de bazı evrakların ibraz edilmesi gerekir. Kredi kullanımı için hazırlanıp ibraz edilmesi gereken evraklar şöyledir:

-Vergi levhasının aslı ya da fotokopisi

-Esnaf sicil belgesinin aslı ya da fotokopisi

-Kooperatiften alınması gereken ortaklık beyannamesi

-Bağlı bulunan odadan alınacak olan oda faaliyetleri belgesi İkametgah belgesinin aslı

-Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi 4 adet son dönemde çekilmiş fotoğraf

-Muhasebeden alınmış, son döneme ait, kaşeli ve imzalı hesap özeti S.G.B. fotokopisi

-Esnafın şoför olması durumunda ticari araç ruhsatının aslı ve fotokopisi

-Esnaf kefalet kredisi için sadece başvuran kişiden değil kefil olacak kişi ya da kişilerden de belge talep edilmektedir. Kefil sayısı ise kredinin miktarına göre 1-3 arasında değişiklik gösterir. Kefiller için gerekli olan belgeler şunlardır:

-Vergi levhasının aslı ya da fotokopisi

-Kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi

-İkametgah belgesinin aslı

Krediyi kullanacak kişiler kefil yerine ipotek de gösterebilirler. Bunun için de ipotek olarak gösterilecek gayrimenkule ait tapu fotokopisinin belgeler arasına eklenmesi gerekir.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Kefil Şartları Nelerdir?

ESKKK kefaleti ile kredi kullanabilmek için ilgili kooperatiflerinden birine üye olmak gerekir. Kooperatifin bir üyesi değilseniz, mesleğiniz ne olursa olsun bu krediye başvurma imkânınız ortadan kalkar. Şartları sağlamanız durumunda bile krediyi alabilmek için bir kefile ihtiyaç duyulur.

Genel kredilerde gelir düzeyi yeterli olan hemen  hemen herkes kefil olabilirken, esnaf kefalet kredisine kefil olacak kişilerin de aynı kooperatife üye olması gerekir. Aksi durumda kefalet kredisini almak için gerekli işlemler tamamlanamaz.

Kefil şartları arasında, eş rızası da önemli bir detay. Kooperatif üyesi olarak kredi kullanmak için eş rızası almak zorunlu değil. Fakat Türk Borçlar Kanunu’nun 584.maddesine göre kefil olabilmek için, eşin yazılı rızası gereklidir. Bu yazılı rıza sözleşmeden önce ya da sözleşme anında verilebilir.

 

 

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Esnaf kefalet kredisi hesaplama işlemi, TESKOMB tarafından duyurulan faiz oranları doğrultusunda yapılır. Buna göre çekilen kredilere yıllık yüzde 8,5 oranında faiz eklenerek hesaplama yapılır. Ayrıca sermaye blokesi, masraflar, komisyonlar ve kesintiler de hesaplamaya dahil edilir. Ortaya çıkan toplam masraf, onaylanan toplam kredi miktarından düşülür. Ödemeler ise aylık, 3 aylık ve 6 aylık olacak şekilde planlanabilir.

 

Esnaf Kefalet Kredisinin Masrafları Ne Kadardır?

Esnaf kefalet kredisi masrafları da dönem dönem güncellenmekte, bazı kalemler eklenmekte ve çıkarılmaktadır. Bu masraflar, esnafın eline geçecek olan toplam parayı belirleyen unsurlardır.

Söz konusu masraflar ve oranlar 2021 yılı için şöyledir:

Sermaye Bloke Oranı: Yüzde 2

Risk Sermayesi: Yüzde 1

Masraf Oranı: Yüzde 1,25

Kooperatif Hissesi: Yüzde 0,25

Üst Kuruluş Hissesi: Yüzde 0,25

Bunlarla birlikte senelik banka komisyonu da kredi vadesine bağlı olarak devam eder. Ayrıca sermaye üzerinden hesaplanıp bloke konulan tutar, kredinin tüm taksitlerinin ödenmesinin ardından iade edilir.

 

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaflar tarafından, kredi kefalet kooperatifi üzerinden kullanılabilecek kredilerin belirli bir üst limiti vardır. Bu limitler dönem dönem güncellenmektedir. Ham madde ve döner sermaye ihtiyaçları için kullandırılan işletme kredilerinde, 2021 yılı için bu üst limit 200.000 TL’dir. İş yeri ve sıfır araç alımları için kullandırılan yatırım kredilerinde ise üst limit 500.000 TL olarak belirlenmiştir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Esnafın, halinden, ancak, Esnaf, olan, anlar.", Mehmet, Kara,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı