Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Akçayır Mahallesi
Akova Mahallesi
Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 16:52
 
Gül Kop Kapanıyor Mu?
SANAYİ VE TİCARET Haberi


Gül Koop Kapanıyormu ?.

İlçemizdeki Kooperatifleri tanıtma yazılarımdan ikincisini çocukluğumuzda , gençliğimizde bizleri Adapazarına götüren yaşlandığımızda da araç kullanamayacak durumda olduğumuz da da götürecek olan S.S.Hendek Gül Kooperatifini yazmayı planlamıştım.

Kooperatif 2. Başkanı Sami Sunman ile görüşürken , "bir söyle bin ah işit" sözünün gerçekliği içinde kendimi buldum. Sami Sunman ve üyelerinin anlattıkları ömrünü bu işe vermiş insanların sanki umutsuzca haykırışı ve bir yardım çığlığı gibiydi.

1970 yılında kurulan köklü bir kooperatif olan S.S.Hendek Gül Koop. Hendek Adapazarı arasında yolcu taşımacışlığı yapan 24 araç ve 48 üyesi olan bir kooperatifdir. Haftanın 7 günü , Hendekten Adapazarına 06.10- 23.00 saatleri, Adapazarından Hendeke ise 07.00-24.15 saatleri arasında kesintisiz olarak 30 yıl hizmet vermektedir.Gül Koop 2. Başkanı Sami Sunman 1971 yılında Almanyaya çalışmak için gitti.

1995  - yılında emekli olduktan sonra vatanına dönerek baba mesleği olan bu işte 1 yıl şöfor olarak çalıştıktan sonra yönetim kuruluna girdi ve 24 yıldır da 2. başkan olarak bu görevini yürtümektedir. Sağlık problemleri - açık kalp ameliyatı oldu ve guatr hastası-olmasına rağmen de ekonomik sebeplerden dolayı da bu mesleğini sürdürmektedir.

Sami Sunman , Pandemi döneminde sıkıntılar içinde olduklarını ve böyle giderse çeyrek asırdan fazla-30 yıl- hizmet veren Gül Kooperatifini kapatabileceklerini iletti. Aracın kaskosu , Lastik gideri , Şöfor maaşı ve sigorta , Otogar kira gideri , umumi tuvalet su gideri , elektrik gideri ve personel gideri ile birlikte Kamu personeli , Polis , Jandarma , Posta memuru ,Özel Güvenlik görevlisi , Orman işletme çalışanları ve aileleri , Kore ve Kıbrıs gazilerinden yolcu ücreti almadıklarını , 65 yaş üstünden de yolcu ücreti almadıklarını ancak bunun karşılığı olarak Devletin aylık 1.000 tl yardım yaptığını belirtmişlerdir.

Aracın yıllık vergisinin 4.000 tl , Otogar kirası 22.000 tl- Pandemi döneminde kira alınmıyor-, umumi tuvalet su gideri 5.000 tl , Şöfor maaş ve sigorta 4.000 tl , aylık ortalama 5.500 tl mazot giderleri olduklarını , gelir olarak da günlük 1 gidiş ve 1 dönüş olarak çalıştıklarını belirterek , aracın fabrika çıkışı yolcu kapasitesi , oturarak 30 kişi , ayakta 31 kişi toplamda 61 kişi olduğunu , pandemi döneminde ise 50 yolcu kapasitesi ile çalıştıklarını açıkladıktan sonra da ,

sonucunda 6,75 tl den 30 yolcu 202,5 ve dönüş olarak da 202,5 toplamda 405 tl olmasına rağmen -sabah saatleri 3-4 yolcu ile gidiliyor- daha az kazandıklarını , mazot gideri 180 tl olduğunu ve kendilerine 150-200 tl gibi bir kazanç kaldığını , ayrıca 2 kişiye bir araç düştüğünden aylık ortalama 2.000-3.000 tl kazandıklarını , kendisi gibi araç kullanamayan ve şoför çalıştıranlara ise hiç bir şey kalmadığını iletmişlerdir. Araç bakım , lastik yada arızaları da düşünüldüğünde - bir arkadaşın aracının beyni yanmış 10.000 tl gideri olmuş- artık bu işin dayanılamayacak boyutlarda olduğu belirtmişlerdir.

Başkan Sinan Sunman, Gül Koop. ayakta durabilmesi için çözüm önerileri olarak , mazot desteği , ile 65 yaş için aylık 20 seyahat gibi bir limit getirilmesi - 65 yaş için ücretsiz olmasından ziyade , ücretli yolcunun koltuğunu doldurması sebebiyle kazançları eksilmekte- ile otururken 1m mesafesi zaten olmuyor , bu ayakta ise daha kolay olabilir diyerek personeli ile birlikte oturarak yolcu örneğini bizzat göstererek , ayakta yolcu için orta kısıma 2 arka kısıma da 3 olmak üzere toplamda ayakta 5 kişi için izin verilmesi gibi talepleri olduğunu ve ilgili yerlere de ilettiklerini belirtmişlerdir.

Başkan Sinan Sunman , bu talepleri dikkate alınmazsa daha fazla dayanamayacaklarını ve üzülerek de olsa Gül kooperatifini kapatacaklarını ve bu sebeple hem kendilerinin hem de vatandaşların mağdur olmamaları için gerekli adımların atılması yönünde ilgililerden yardım beklediklerini iletmişlerdir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gül, Kop, Kapanıyor, Mu?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı