Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 23:47
 
Gündoğan Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Gündoğan Mahallesi , Artvin ilinden gelen Gürcülerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir.

Yazın 300 , kışın ise 100 kişinin kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı İsmail Pehlivan , Ticaret ile uğraşmakta , Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Çamlıca Mahallesinde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise ve Üniversite mezunları oranı 50 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 120 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Meyvecilik olarak da Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 20 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. 1 adet de Tavuk Çiftçiliği bulunmaktadır.

Mahallemizde Muhtarlık Binası ile eski Okul Binası tadilat yapılarak bir Konuk Evi ile Valeybol Sahası yapılmış olup bir Çocuk Parkı yapılması da ilgili yetkililer ile görüşülerek planlanmıştır. Gündoğanspor Kulubü kurulmuş olup Futbol Sahası yapımı da yine ilgili yetkililer ile görüşülerek planlanmıştır.

Geleneklerini yaşatabilmek amacıyla Dini Bayramların 3.günü Kada Gecesi , Yüzük Oyunu ve Halk Oyunları Gösterileri komşu köy İkramiye ile birlikte dönüşümlü olarak yapılması düşünülmüş olup pandemi sebebiyle bu yıl yapılamamıştır.

Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 6 km olup seyahat süresi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Gündoğan, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı