Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 23:56
 
Güneyköy Mahallesi
MAHALLELER Haberi


 

Sakarya ili Hendek ilçesi Güneyköy Mahallesi , Rize ilinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 250 kişinin yaşadığı mahallenin , kış aylarında büyük bir çoğunluğu ilçemizde ikamet etmektedir. Mahallenin Eski Muhtarı Muammer Sunman , çiftçiliğe devam etmekte ve iki dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , okul döneminde aileleri ilçede ikamet ettiğinden , İlk ve Ortaokul eğitim ve öğretimi de ilçemizde  görmektedir.

Köyün gelir kaynağı yıllık 700 ton ile Fındıktır. Bunun yanında Mısır , Yulaf , Fasulye , Marul , Yeşil Soğan , Domates , Salatalık , Meyvecilik olarak da Kestane , Ceviz , Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için ekilmekte ve tüketilmektedir.

Mahallemizde 10 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Ayrıca 50 adet Kaz bulunmakta yine kendi et ve yumurta ihtiyaçları için üretilmekte ve tüketilmektedir.

Gezi ve seyahat imkanları olarak , Kadife Deresinde , baba Osman Demir ve oğlu Seyfi Demir tarafından işletilen bir Alabalık Restaurantı bulunmakta ve baba oğlu yerel Kemençe ve Ses Sanatçıları olduğundan bazı günler canlı müzik yapılabilmektedir.Dere suyunun fazla olduğu zamanlarda , Kano ve Bot ile Rafting ile  Trecking (Doğa Yürüyüşü ) yapılabilmesi mümkün olabilmekte , ancak dışarıdan gelecekler için gezi ve konaklama imkanı olmadığından sadece günübirlik gezi şeklinde yapılabilmektedir. Şehre uzaklığı 20 km olup seyahat süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Güneyköy, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı