Haber Detayı
04 Mayıs 2021 - Salı 14:51
 
HACI BEKTAŞ-İ VELİ
EĞİTİM Haberi


HACI BEKTAŞ-İ VELİ

" Sen seni bilirsen yüzün Hüda'dır ; sen seni bilmezsen  , Hak senden cüdadır."

 

     Horasan Erenlerinin Piri Hoca Ahmet Yesevi , Anadolu'nun gelecekte oynayacağı misyonu öngördüğü için Hacı Bektaş-i Veli gibi yetiştirdiği önemli öğrencilerini Anadolu'ya göndermiştir.Hoca Ahmet Yesevi hamuruyla yoğrulmuş , aynı kaynaktan beslenmiş Hacı Bektaşı Veli , İslamiyet'in sevgi ve hoşgörü esasına bina edildiğine inanan bir sistem içerisinde yetişmiştir. Tahsili sırasında Türkçe dilinin bütün inceliklerini öğrenen Hacı Bektaş-i Veli , bununla Anadolu'nun Türk yurdu olmasında ve Müslümanlaşmasında  öncülerden biri olmuş ve büyük katkı sağlamıştır. Hacı Bektaş-i Veli , düşüncesi ve yaşamıyla , birlik , kardeşlik , hoşgörü , sevgi , eşitlik ve el birliği çağrısıyla , farklılıklara karşı huzur içinde bir arada yaşamanın yolunu göstermiştir.

 

 

"Hakka sadık , halka insaflı ol. Büyüklere saygı , küçüklere şefkat , düşmanlara yumuşaklık , dostlara vefa , nefse hakimiyet , dervişlere cömertlik , bilginlere alçak gönüllülük göster ve cahillere sükut et."

Hacı Bektaş-i Veli'nin , " İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır , düşünce karanlığına ışık tutanlara ne mutlu "sözleri de ilime verdiği önemi göstermektedir.

 

Türk toplumlarında , "Gazi " ve " Veli " olmak üzere iki insan tipi hakimdir. Bunlardan birinci gruba girenler ülkeler fethetmişler , ikinci gruptakiler  ise , alınan ülkelere yerleşmeyi , buralarda yerleşik bir toplum  meydana getirmeyi olanaklı kılmışlardır. İsminin sonundaki sıfattan da anlaşıldığı gibi Hacı Bektaş-i Veli , Gazi değil Veli tipine girmektedir. Velayetname de Hacı Bektaş-i Veli'nin Osman Gazi'ye "Elifi Taç" giydirdiğine ilişkin söylencede ; Ertuğrul Gazi'nin ölümünden sonra yerine geçen oğlu Osman Gazi , Kayılar boyuna Bey oldu. Yarsihar , Bilecik ,İnegöl ve İznik' e saldırılar yaptı. Bizans beyleri Sultan Alaadin 'e anlaşmalara uyulmadığından yakındılar . Sultan Alaeddin , Osman'ın amcası Gündüz Alp'e gönderdiği hükümle Osman'ı huzuruna getirtti ve heybetini görünce hayranlığını gizleyemedi. Onu Hacı Bektaş-i Veli'ye yolladı. Hacı Bektaş-i Veli , Osman'ı görünce başındaki Elifi Taç'ı çıkarıp ona giydirdi , ona kılıç kuşandırdı ve ona şöyle bir hitapta bulundu ;

" Haydi , bütün bu makamları al , seni din düşmanlarıyla savaşmaya salıyorum ve Hünkar adımı sana veriyorum. Bu adı ve bunları hep senin soyundan olanlar taşısın. Doğudan batıya dek ışığın sönmesin."

 

Osmanlı döneminde Yeniçeri Ocağı'nın kuruluşunda Hacı Bektaş-i Veli dua etmiş , bu nedenle Yeniçeriler onu Pir olarak tanımışlardır. Yeniçeri Ocağı 1363 yılında I.Mahmut tarafından kuruldu. İlk kuruluşunda savaşlarda esir olanlar alınıyordu. Daha sonra Devşirme Kanunu ile Hiristiyan halklarından , birden fazla çocuğu olanlardan biri de Yeniçeri Ocaklarına alınmaya başladı. Askerlik sürekli olduğu için Yeniçeri Ocağı efradı evlenemezdi. Yürüyüşlerde Padişahın önünde gider , konak yerlerinde Otağı Hümayın'ın  iki tarafında çadırlarını kurarlar , savaşta ordunun  merkezinde yer alırlardı. Osmanlı Devleti'nin ayakta kalmasında mühim  rol oynayan Yeniçeri Ocakları , zamanla bozularak , devlete zararlı olmaya başlamış ve 1826 yılında II.Mahmut tarafından kaldırılmıştır. Hacı Bektaş-i Veli sadece bir düşünür ve din adamı değil , devlete şekil veren siyasal bir kimlik olarak da görülmektedir.

 

   

 İnsanın rabbini bilmesinin onu hakikate götüreceğini iyi bilen Hacı Bektaş-i Veli bunu , " Sen seni bilirsen yüzün Hüda'dır ; sen seni bilmezsen  , Hak senden cüdadır." şeklinde formülleştirmiş , "Bir toplumun kimliği o toplumun kültürüdür. Kültürün temeli Dil ve Din dir. Toplumların kültürleri asla Dilsiz ve Dinsiz oluşamaz."  sözünü demiştir.

 

 

Hacı Bektaş-i Veli'nin bazı özlü sözleri ise şu şekildedir ;

"İnsanoğlunun en büyük düşmanları yalancılık , nefsine düşkünlük , mal ve mevki hırsı , gıybet ,edepsizlik , hıyanet ve Hak'kı inkardır."

" Her ne arar isen kendinde ara."
"Nefsine ağır geleni kimseye uygulama."
"Bilimden gidilmeyen yol karanlıktır."  
" En yüce servet  , ilimdir."


   

 Hacı Bektaşi Veli 1270 yılında Kırşehir Suluca Kara Höyük de vefat etmiştir. Her yıl 16-17-18 Ağustos günlerinde Nevşehir'in Hacı Bektaş İlçesinde bulunan Hünkar Hacı Bektaş-i Veli Dergahında anma etkinlikleri yapılmaktadır.

 

Alıntılar ,Turan Bozkurt'un "Hünkar Hacı Bektaş-i Veli" kitabından alınmıştır.

 

UNESCO 40. Genel Konferans kararıyla 2021 yılı için ülkemizin önerisi Azerbaycan, İran İslam Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle Hacı Bektaş-i Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü; Azerbaycan,  Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya ve Özbekistan’ın desteğiyle Yunus Emre’nin Vefatının 700. Yıl Dönümü; Kuzey Makedonya ve Romanya’nın desteğiyle İran ve Azerbaycan ile ortak dosya olarak Ahi Evran’ın Doğumunun 850. Yıl Dönümü UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alındı. Böylelikle Hacı Bektaş-i  Veli, Yunus Emre ve Ahi Evran 2021 yılında tüm dünyada UNESCO ile ilişkili olarak çeşitli etkinliklerle anılacak.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HACI, BEKTAŞ-İ, VELİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı