Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Hamitli Mahallesi
Hicriye Mahallesi
Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 23:37
 
Hacıkışla Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Hacıkışla Mahallesi , Trabzon İli Sürmene ve Of'dan gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir.

Yazın 900 , kışın ise 700 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Osman Çolakoğlu , Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Aşağı Çalıca ve Yeşilyurtta'ki Okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 60 ve Üniversite mezunları oranı ise 10 dur.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 750 ton Fındık ile yıllık 750 ton Mısır ve Slaj-hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 300 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ,Kurbanlık ile süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahallemizde , Hacıkışlaspor Futbol Takımı bulunmakta ve 1.Amatör Lig'de oynamakta , ayrıca Halk Eğitim Merkezi'n de Dikiş Nakış Kursları verilmektedir.

Her yıl Dini Bayramların 1.,2.ve 3. günleri Kadırga Şenlikleri -bu yıl Pandemi sebebiyle olamadı- yapılmaktadır. Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 16 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

Seyahat imkanları olarak Adapazarı'na ve Hendek'e ise her gün saat başı Soğuksu Dolmuşları bulunmaktadır.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hacıkışla, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı