Haber Detayı
25 Mart 2021 - Perşembe 00:04
 
Hayal Edilebilen Şehirler Aslında Birer Hayal Mi dir?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


 

 "İnsanlar neyi hayal ediyorlar ise o şekilde yaşarlarmış ve Allah da insanlara yapamayacağı hiç bir şeyin hayalini dahi vermezmiş" Hayal kurmak bir vizyon sahibi olmak değil midir?" Hayalleri olanlar kendini , şehrini , ülkesini ve hatta belki de dünyayı bile değiştirebilirmiş" sözü ile birlikte Hayal Edilebilen Şehirler ilgili bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Şehirler ,modern ve çağdaş yapıları , sanatsal faaliyetler ile müzeleri , yerel kültürleri ile bezenmiş  yemek ve kültür festivalleri , sportif faaliyetleri içinde barındıran tesisleri , araştırma ve geliştirme ile üretim yapan sanayi ve ticaret tesisleri , kongre ve spor turizmini barındıran oteller , restauranlar ve kafeleri , tarım ve hayvancılık tesisleri ile  bilim ve teknoloji , sanat ve kültür ile sporu içeren eğitim kurumları , yayla ve kayak tesisleri , doğa sporları ve doğa gezileri turizmi ile birlikte sağlık kurumlarıyla donanmış ve uyum içerisinde olan bir yapıda olması hayal edilebilir mi?

Şehire giriş ve çıkışlarında  kurulan kapılar , taklar ile dairesel yapıda kurulan şehir meydanları  şehirlerin kalbini , kimliğini gösterir.  Şehir içinde ara aktarma istasyonları yapılarak , büyük araçların girişi -çıkışı önlenebilir.

Küçük ölçekli İş yerleri , nakliye kooperatifleri ile Hal Binası ve Pazar yerlerinin şehir dışında olması sonucu şehir araç trafiği de büyük ölçüde rahatlayabilir ve insanların yürüyebileceği sağlıklı bir şehir oluşturulabilinir mi?

Ara caddelerde trafik ışıkları yerine dönerli kavşaklı bulunduğu ve araç yükünün azaldığı bir şehirde yayalar için ayrılmış olan yürüyüş yolları ve bisiklet yolları ile de insanlar için de yürümeleri için bir imkan yaratmış oluruz.

Ayrıca yürüyüş yollarının çevresinde dükkanlar,  restoranlar , kafeler , okullar ve sağlık kuruluşları için toplu taşım duraklarının bulunması ile de insanlar istedikleri yerlere  kendilerini güven içinde hissedebileceği bir şekilde gidebilme imkanlarına da kavuşmaları sağlanmış olabilir mi?

Yerel dükkanlar ve restoranlar olarak eski binaların restore edilmesi , bulunduğu caddelerin araç trafiğine kapatılarak Şehrin tarihi dokusunun korunarak ,  Bilim ve Teknoloji , Güzel sanatlar , Edebiyat ve Tarih ve Spor müzeleri ile birlikte içinde küçük tramvaylar yada elektrikli trenlerin olduğu bir nostaljik şehir de yaratılmış olabilir.

Bunun yanında yerel mimariye uygun yeni ve rengarenk modern binalar ile şehir içerisinde bulunan ormanlık alanlarda ki park ve mesire alanları ile de yaşanabilir bir şehir oluşturulabilir mi?

Şehir dışında kurulacak bir alanda Bilim ve Teknoloji , Kimya , Biyoloji , Fen Liseleri , Sosyal Bilimler Liseleri , Tarım ve Hayvancılık Liseleri ile araştırma geliştirme labaratuvarlarının olduğu bir kampüs yapılabilir. Eğitim ile alakalı bir kongre turizmi kurulabilir mi?

Spor alanlarının şehir dışında toplanması bir kampüs kurulması ile yaylalarda spor kamplarına uygun tesisler yapılması ile birlikte spor turizmine katkı da sağlanmış olabilir mi?

Yayla Turizmi , teleferik tesisi,  Kayak tesisleri , Çim Kayağı Tesisleri ,Suni Çim Kayağı Tesisi , Zipline ,Tel Üzerinde kayak , Yamaç paraşütü , Golf ve Treking -doğa yürüyüşü- gibi doğa sporları ,

suni göl yada halk plajları , çok kapsamlı , Tenis kortlu , futbol sahalı , yüzme havuzlu Oteller , turizme yönelik alanlarda ve yılın her mevsiminde yapılacak spor , gezi , festivaller ve kongre aktiviteleri için turizm tesisleri yapılmalıdır mı?

Küçük ölçekli sanayi tesisleri ve araştırma geliştirme yapan işyerleri ile Tarım ve Hayvancılık tesisleri ile birlikte burası bir çekim merkezine dönüşerek ilçe ekonomisine büyük faydalar sağlayabilir mi?

Bu ve buna benzer bir hayal yada vizyon ile birlikte Şehrimiz , Sakarya'nın değil  Türkiye'nin belki de dünyanın bir çekim merkezi de olabilir mi?

Her şey birer hayaller kurmakla başlarmış.Zamanla bu hayaller misyon ve değerlerine uygun birer vizyonlara dönüşürmüş. Şehri ve milleti için hayalleri ve vizyonları olanların da Allah daima yanında olurmuş.

Bizler , Hayal kurmaya , inanmaya devam mı etmeliyiz? yada Hayal edilebilen Şehirler bir Hayal Olarak Kalmaya Devam Mı Etmeli? bu gibi soruların cevapları ise sizlerin yüce takdirlerinizdedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hayal, Edilebilen, Şehirler, Aslında, Birer, Hayal, Mi, dir?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı