Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 14:09
 
Hollanda'da Tarım ve Hayvancılık Nasıl Yapılmaktadır?
TARIM VE HAYVANCILIK Haberi


Dünyada ve Ülkemizde yaşanan Corona Virüsü Salgını yada ileride olabilecek diğer başka felaketler yüzünden gıdaların güvenliği , ulaşılabilirliği ve de ucuzluğunun önemi bir kez daha görülmüştür. Bunun yanında bu yada benzer salgınların insanların bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri ile bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin de protein , vitamin ve çeşitli minerallere sahip gıdaların tüketilmesi ile sağlandığı da bilinmektedir.

Ayrıca 2050 yılında dünyanın nüfusu 10 milyarı geçecek ve bunun da, gelecekte dünyayı açlık sorunuyla karşı karşıya getirebileceği yorumları da yapılmaktadır. Bu sebeple dünyadaki gıda üretimi ile özellikle Hollanda'nın bu konudaki uygulamaları hakkında yaptığım inceleme ve değerlendirmelerimi görüşlerinize sunuyorum.

Dünya tarım ihracatı 2017 yılında 1,38 trilyon € olarak gerçekleşmiştir. BM gıda ve tarım örgütü (FAO) 2017 yılı tarım sektörü raporuna göre , Dünya gayri safi hasılasının 3,2 ' si Tarım , 37 ' si ise Hayvancılık oluşturmaktadır. Bu oran Avrupa Birliği ülkelerinde 55 , ABD' de 46 , gelişmekte olan ülkelerde ise 24 dür. Hollanda 2017 senesinde 92 milyar € tarım ürünü ihraç etmiştir. ABD ise 140,5 milyar ile bu alanda liderliği elinde bulundurmaktadır. Türkiye 'nin 2017 yılı ihracatı 17.5 milyar , ithalatı ise 18.3 milyar dır. ihracatın ithalatı karşılama oranı ise 96 olup dış ticaret açığı ise 800 milyon olarak gerçekleşmiştir.

2017 Yılı Bitkisel ve Hayvansal Protein Tüketimi , Kişi başı / Gram / gün

Bitkisel Hayvansal
Dünya 49 32
AB 43 60
ABD 40 70
Afrika 53 16
Türkiye 72 36
 
2017 Yılı Süt ve Et Üretimi (1000.TON)
Süt Üretimi Et Üretimi
Dünya 827.884 334.230
AB 168.250 47.685
ABD 97.161 45.790
Afrika 20.670 19.376
Türkiye 46.975 3.584
 
HOLLANDA Tarım Sistemi ve Uygulaması ;
Hollanda, yenilikçi tarımsal teknoloji sayesinde dünyanın en büyük tarımsal ve gıda ürünleri ihracatçısı ülkelerinin başında gelmektedir . 2017 yılında 92 milyar € ile , ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük tarımsal ürün ihracatçısı durumundadır. Toplam alanın 69’u tarımsal üretime ayrılmıştır. Hayvancılık (besi ve süt), et ve yumurta sektörü üretimde yaklaşık 50’lik bir payla önde gelmektedir. Hollanda, yaklaşık 11 milyar kg. yıllık süt üretimi ile dünya birincisidir; bu miktarın yarısı peynir üretiminde kullanılmaktadır. Hollanda tarım ürünleri üretiminde, gen mühendisliği, çapraz gübreleme ve ‘çapraz dölleme’ konularında da dünyada büyük bir üne sahip olmuştur.
Eğitim Sistemi ; Tarım Liseleri , Tarım Üniversiteleri ve Araştırma Enstitüleri sürekli olarak yeniden yapılanmaktadır. Dünyanın tarım alanındaki en başarılı üniversitesi olan Wageningen Tarım Üniversitesi, Bakanlık Araştırma Enstitüleri (DLO) ile birleşerek Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi (WUR) adını aldı. Eğitim süreçlerinde , Moleküler Biyoloji , Biyoteknoloji ve Gen Teknolojisi gibi konuların ağırlık kazandığı görülmektedir.
Teknoloji ve Tarım İşletmeleri (KOBİ'ler) ; Eğitim, araştırma ve nitelikli iş gücünün yüksekliği dolayısıyla dünyanın yeme-içme sektöründe önde gelen 40 şirketinden 12'sinin Ar-Ge merkezi Hollanda'dadır.Tarım-gıda ürünlerinin işlenmesi için makineler, robotik yumuşak meyve toplayıcıları, otomatik et ayırıcıları gibi yüksek düzeyde otomasyona sahiptir. Dünyanın sayılı çok uluslu şirketlerinden biri olan Unilever’in merkezi Hollanda’da bulunmaktadır. Ülkede tarım ve çiftlik gereçleri, makina ve teçhizatı ile tohumlama, seracılık, paketleme ve tasarım tekniklerini üreten Tarım işletmeleri (KOBİ'ler) de son derece gelişmiştir. Hollanda sadece bunların üretimini ve satışını da gerçekleştirmiyor aynı zamanda , "tarımsal işleme" konularındaki bilgisini (know-how) de danışmanlık firmaları aracılığıyla dünyanın bütün ülkelerine de ihraç etmektedir .Bu, bitki esaslı ürünlerin yanı sıra hayvancılık, kanatlı hayvan eti ve yumurta ile peynir gibi hayvansal ürünleri de içermektedir.
Üretici Birlikleri ( Kooperatifler ); Çiftçilerin tarım arazisinin kayıtlı olduğu kooperatifin yetkilisi çiftçileri davet ederek ve arazilerinde şu ürünleri yetiştireceksiniz diyerek bilgilendirdikten sonra çiftçileri ziraat mühendislerine yönlendirir. Mühendisler tarafından çiftçilere işleyiş açıklanır ve arazi bilfiil gezilerek neler yapılması gerektiği anlatılır. Ayrıca makine parkı , hangi araçlar var onlar da incelenerek eksiklikler konusunda çiftçilere bilgiler verilir. Bunun üzerine çiftçilere üretici sertifikası verilir.Atılacak ilaçlar , kullanılacak su , yapılacak kesimler ve kontroller tamamen kooperatif yetkilileri tarafından yapılmaktadır. Hasat zamanı da personel desteği sağlanmakta ve hasat yapılmaktadır. Kiralık depolarda yeminli eksperler ürüne fiyat belirledikten sonra satış işlemleri açık arttırma ile kooperatifler tarafından yapılmakta , borçlar ve hizmet faturaları düşüldükten sonra kalan para çiftçiye ödenmektedir.Sistem bu şekilde işlemekte olup , havada don olacak gibi yada başka konularda çiftçiler sürekli uyarılarak gerekli önlemleri almaları da sağlanmaktadır.
Yazımı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri ile tamamlamak istedim. Saygıyla ve minnetle anıyoruz.
“Milli Ekonominin temeli ziraattır.” “Çiftçi ve çoban, bu millet için unsur-u aslidir”. “Türkiye’nin sahibi hakikisi ve efendisi, hakiki müstahsil olan köylüdür.” “Kılıç ve saban, bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup olmuştur.” “Ciddi etütlere dayalı bir ziraat siyaseti tespit etmek ve ziraat rejimi kurmak lazımdır.” “Eğer milletimizin ekseriyeti azimesi çiftçi olmasaydı, biz bugün dünya yüzünde bulunmayacaktık.”
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Hollanda'da, Tarım, ve, Hayvancılık, Nasıl, Yapılmaktadır?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı