Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
MEVLANA
HACI BEKTAŞ-İ VELİ
Haber Detayı
07 Mayıs 2021 - Cuma 10:29
 
İbn-i Haldun
EĞİTİM Haberi


 

İBN-İ HALDUN , “Coğrafya kaderdir”

 

İnsan ve çevresi arasında çok sıkı bir ilişki olduğundan bahseden İbn-i Haldun , insanların, topluma muhtaç olduğunu ve toplumların oluşmasında da çevrenin çok önemli olduğunu “Coğrafya kaderdir” düşüncesi ile belirtmiştir.

İbn-i Haldun'a göre , toplumun oluşmasında çevre oldukça önemlidir. Bir medeniyetin var olmasını gerekli kılan çevre şartları yoksa medeniyetin olamayacağını düşünen İbn-i Haldun , doğal çevrede insan ve topluluklar için bazı imkanlar ve sınırlılıklar bulunduğunu ve bunların insan karakterinin oluşmasında, genetikten sonraki en önemli etken olduğunu ve aynı çevrede yaşayan insanların hem fiziken hem de maneviyat olarak bu yüzden birbirlerine benzediklerini savunmuştur.

 

 

İbn-i Haldun , insanların yaşadıkları coğrafyalar ile kişilikleri arasında yakın bir ilişki olduğundan , sıcak ve soğuk iklimde yaşayan insanların sadece fiziksel değil, aynı zamanda örf , adet ve gelenekler ile deri ve göz renkleri olarak da farklı olduklarından bahsederek , sıcak iklimde yaşayan insanları , aceleci , soğuk iklimde yaşayanları ise tedbirli olarak tanımlamştır.

 

 

İbn-i Haldun insanları iklim ile bağlantılı olarak gıdalarında etkilediğini , insanın yedikleri ile medeni mi , göçebe mi yoksa yerleşik mi olduğunu da incelemiştir. Ona göre tarıma daha elverişli topraklarda yaşayan insanlar yerleşik hayata geçmişler, şehir kurmuşlar , geniş beslenme imkanlarına sahip olmuşlar ve çok iyi gıdalar , bunun yanında zararlı - katkı maddeli - gıdalar da tüketmişler. Buna bağlı olarak da insanların her ikisini de tükettiği için biçimsiz bir vücut yapısına sahip olduklarını ve bu durumun zihin yapılarına etki ettiğini , ama göçebelerin ise hareket ettikleri ve zor şartlarda hayatta kaldıkları için hem zekalarının geliştiğini hem de daha biçimli vücut yapılarına sahip olduklarını belirtmiştir. Onun düşüncesine göre , göçebeler, zor şartlar altında yaşadıkları için tahammül seviyeleri yüksek ,güçlü karakterli ve düzgün bir vücut yapısına sahiptirler. Şehirde yaşayanlar ise rahatı benimsediklerinden dolayı zorluklara tahammül edemezler. Bu yüzden de kıtlık, sel gibi felaketler karşısında büyük zorluklar yaşarlar.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İbn-i, Haldun,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı