Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
İbn-i Haldun
AHİ EVRAN
Haber Detayı
10 Mayıs 2021 - Pazartesi 01:24
 
İbn-i Sina
EĞİTİM Haberi


 

İbn-i Sina

Tıp adamı, Fizikçi, Astronom , Yazar, Filozof ve Bilim İnsanı.

 

İbn-i Sina Aristoteles'in metafiziği ile yeni eflatuncuların (Platoncular) düşüncelerini birleştirerek yeni bir düşünce biçimi ortaya koymuştur. İbn-i Sina, ruhbilimin, metafizik ile fizik arasında bağlantı kuran ve bu iki bilimden de yararlanan bir bilgi alanı olduğunu savunmuş, ruhbilimi üç ana bölüme ayırmıştır: Akıl ruhbilimi; deneysel ruhbilim; tasavvuf ya da gizemci ruhbilim. İnsanların ruhlarının müzikle tedavi edilebileceğini öne sürmüş ve bu yöntemi geliştirmiştir.

 

 

İbn-i Sina'ya göre akıl ; Açık , net ve zorunlu olanları bilebilen Olası Akıl , Bilmeyi ve anlamayı sağlayan akıl , Aklın en yüksek aşaması olan ve her insanda bulunmayan Kutsi Akıl , Kendisinde bulunanı, kendisine verilenleri algılayan akıl ve Kazanılmış verileri kavrayan akıl olarak 5 çeşittir.

Ana kaynağı sezgi olan bilgi, genel kesin ilkelere dayanmalıdır. Sezgi aracılığıyla algılanan veriler, sonuçlama yoluyla bilgiye dönüşür. İbn-i Sina'nın bilgiye ilişkin görüşleri idealisttir ama bilginin doğuşunda deneyin oynadığı rolü de gözden uzak tutmamıştır.

 

 

İbn-i Sina'ya göre bilimler madde ve biçim ilişkisi bakımından üçe ayrılır ; Doğa bilimleri ya da aşağı bilimler , maddesinden ayrılmamış biçimlerin bilimidir; Metafizik , mantık ya da yüksek bilimler , maddesinden ayrılan biçimlerin bilimleridir. Matematik ya da orta bilimler , ancak insanın zihninde maddesinden ayrılabilen, bazen maddesiyle birlikte, bazen ayrı olan biçimlerin bilimidir.

Kendisinden sonraki Doğu ve Batı filozoflarının çoğunu etkileyen İbn-i Sina, müzikle de ilgilenmiştir. 250'yi aşkın yapıtının başlıcası olan Şifa ve Kanun, felsefenin temel yapıtı sayılarak, uzun yıllar boyunca pek çok üniversitede okutulmuştur.

 


 


 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İbn-i, Sina,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı