Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 23:17
 
İkramiye Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi İkramiye Mahallesi , Batum ve Artvin ilinden gelen Gürcülerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir.

Yazın 350 , kışın ise 170 kişinin kişinin yaşadığı Lise Mezunu olan Mahallenin Muhtarı Fevzi Örs , çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Çamlıca Mahallesinde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 100 ve Üniversite mezunları oranı ise 20 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 600 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Meyvecilik olarak da Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 10 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Geleneklerini yaşatabilmek amacıyla bayramların 3.günü Kada Gecesi , Yüzük Oyunu ve Halk Oyunları Gösterileri komşu köy Gündoğan ile birlikte dönüşümlü olarak yapılması düşünülmüş olup pandemi sebebiyle bu yıl yapılamamıştır.

Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 8 km olup seyahat süresi yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İkramiye, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı