Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 01:57
 
İlçemiz Siyasetine Damga Vuranlar
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Ak Parti Hendek Belediye Başkan Adayı Ali Kemal Sofu

İlçemiz siyasetine damga vurmuş ender siyasetçilerimizden biri olan Ali Kemal Sofu ile görüşürken , Yunus Emre'nin " Kulun gönül gözü görmedikçe, başımızdaki gözün görmesinin bir anlamı yoktur" sözü daha fazla bir anlam kazanıyordu. Mevlana'nın " Kalp denizdir, dil de kıyı. Deniz de ne varsa kıyıya o vurur" sözünü anımsatırcasına, ilçesi ve milleti için faydalı olabilecek güzel düşünceleri kurduğu cümlelerde kendini gösteriyordu.

Yaşamındaki zorlukları yılmadan çok çalışarak aşmayı bilmiş ve eğitimlerini tamamlayarak kendini çok iyi bir şekilde yetiştirmiş , ilçesi ve milletinin kalkınabilmesi ve refaha ermesi için planları ve hedefleri olan donanımlı , bilgili , kültürlü ve nezaket kurallarına hakim  beyefendi bir duruşu olan Ali Kemal Sofu konuştukça önyargıları yıkan bir görüntü de veriyordu.

Mevlana'nın " Kapı açılır, sen yeter ki vurmayı bil! Ne zaman? Bilemem! Yeter ki o kapıda durmayı bil!" sözünde olduğu gibi sabırla ve sebatla durmasını da bilen Ali Kemal Sofu Mevlana'nın “Her şey vaktini bekler. Ne gül vaktinden önce açar, ne de güneş vaktinden erken doğar. Bekle, senin olan sana gelecektir.” sözü ile de ilçe siyasetinde ve halkımızın gönlünde bugünde ve yarında olacağı  da daha belirgin bir hale geliyordu. Bu duygu ve düşüncelerimle ilçemizin değerli ve saygın siyasetçilerinden Ali Kemal Sofu'yu  Yunus Emre'nin "Bilmeyen ne bilsin bizi , bilenlere selam olsun" sözünde olduğu gibi sizlere farklı bir açıdan tanıtabilmek amacıyla bu yazım ile birlikte görüşlerinize sunuyorum.

Trabzon İlinden gelip Hendek ilçesine yerleşen bir ailede 1978 yılında doğdu.İlk okulu Karadere Mahallesinde ve orta okulu ve liseyi de Hendek İmam Hatip Lisesinde yatılı okudu. Sakarya üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 2002 yılında mezun oldu. 2017 yılında Sakarya üniversitesi İslam Ekonomisi ve Finansı bölümünde Yüksek Lisansını tamamladı.

2004 yılında ticaret hayatına başlayan Ali Kemal Sofu 20 yıldan buyana da başarılı bir şekilde iş hayatına devam etmektedir. Ayrıca 2013 yılında da MÜSİAD üyesi olmuştur.1995-1997 yılları arasında Milli Gençlik Vakfı Orta Öğretim Başkanlığı daha sonra da Mili Gençlik Vakfı İlçe Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Ali Kemal Sofu ,2000- 2001 yılları arasında aktif siyasete Fazilet Partisi gençlik Kollarına üye olarak girdi. 2005 yılında Ak Parti Hendek İlçe Yönetim Kurulu üyeliği ardından da 2012 yılında da Ak Parti 4. Olağan Kongresi ile birlikte Ak Parti Hendek İlçe Başkanlığı görevine seçildi ve bu şerefli ve onurlu görevi de 3 dönem olarak 2019 yılındaki Hendek Belediye Başkanlığı adaylığına kadar da devam ettirmiştir.

2012 yılında Himder Hendek İmam Hatipliler Kurucu Dernek üyesi olan Ali Kemal Sofu'nun aynı zamanda da Kızılay Derneği üyeliği de bulunmaktadır. Eğitime önem veren bir yapıya sahip olan Ali Kemal Sofu 2009 yılında Kocaeli Siyaset Akademisinde Genel Siyaset , 2012 ve 2013 yılları arasında da Sakarya Siyaset Akademisinde Lider Ülke , Hitabet ve Etkili İletişim , Yerel Yönetimler Programları eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır.

Evli , 11 ve 6 yaşlarında 2 çocuk sahibi olan Ali Kemal Sofu , " Zor bir çocukluk yaşamım oldu. Okumak için kamyonlar üzerinde yolculuk yapıyor , okul dışı zamanlarda ise köyde hayvanlara çobanlık yaparak ve bahçe işlerinde çalışarak büyüdüm" şeklinde çocukluk yılları için açıklamalarda bulunduktan sonra sözlerine " Lise yıllarımda ise evden uzak yatılı okuyordum ve hafta sonları ile yaz tatillerinde de inşaat işlerinde ve pazarlarda tezgahlarda çalışıyordum" olarak devam ederek" Hayatın bütün zorlukları içinde büyürken eğitimimi ihmal etmeyerek ve çok çalışarak Yüksek Lisans düzeyinde eğitimimi tamamladım.

Ayrıca eksik yönlerimi tamamlamak içinde bir çok eğitim kurumlarından eğitimler alarak kendimi hem ticaret hayatına hemde siyasete hazırlamaya çalıştım" şeklinde açıklamalarla yaşamındaki zorlukları ve yılmadan çalışarak kendini nasıl yetiştirdiğini ve geliştirdiğini  ifade ediyordu.

Bunca işleri arasında Spor ile de yakından ilgilenen Ali Kemal Sofu aynı zamanda Taekwondo 1.dan siyah kuşak sahibidir.

Siyaset yapmanın aslında zor olmadığını söyleyen Ali Kemal Sofu , dürüst çalışılarak , milletin menfaatlerini kendi menfatlerinin üzerinde görüp ona göre vatandaşın faydasına olabilecek işleri parti disiplini içerisinde yapılabilirse siyasetin zor olmadığını aksine kutsal bir görev olduğunu ve severek yapılabileceğini belirtmiştir.

Akademik düzeyinde eğitimlerini başarıyla tamamlayan Ali Kemal Sofu ," Öğretmenlik yapmak ve milletime faydalı olmak istiyordum. Fakat 28 şubat sürecinde bunu gerçekleştiremedim ve bu sebeple ticaret hayatına devam ettim " şeklinde yaşadığı mağduriyeti de bu şekilde ifade etmiştir.

Gençlere sosyal ilişkilerde ve iletişim alanında kendilerini geliştirmelerini ve siyasete ilgi duymalarını ve gençken siyasete girmelerini öneren Ali Kemal Sofu " Gençler hep şikayet ediyor ama bir şeyler yapmak için görev almıyorlar " şeklinde siyaset ile ilgilenmelerini de tavsiye etmektedir.Gençlere Ticaret hayatları içinde " Ticaret yaşamlarında kararlı olmaları , gelmek istedikleri noktayı hedef haline getirip yılmadan yorulmadan çok çalışmaları gerekmektedir " şeklinde de tavsiyelerde bulunmaktadır.

"Ticaret ve siyasette bilgi ve birikimlerimi hayatın kendisi gibi bir okul olarak görüp bunu tatbik etmeye çalıştım" şeklinde yaşam biçimine ilişkin bilgiler veren Ali Kemal Sofu eğitim ile alakalı olarak da ,

"İlçe başkanlığım döneminde  temsil ettiğim koltukta; görev yaptığım sürece  hemşehrilemizin talep ve isteklerine göre girişimlerde bulunup; Milletvekillerimizin de desteği ile Hendek halkımıza sadece eğitim alanında sağladığımız  kazanımları ve bu bağlamda  gerçekleştirdiğimiz icraatleri hemşehrilerimizin takdirine sunarım" olarak ifade ettikten sonra da yaptıklarına ilişkin aşağıda belirtilen şekilde açıklamalarda bulunmuştur.

"Başkanlığım süresince temsil ettiğim Ak Parti  adına eğitime her daim  öncülüğümüz olmuştur.

Bu kapsamda

1-Başkanlığımızın ilk aylarında hayırsever hemşehrilerimiz tarafından yaptırılan Tepecik Kız Öğrenci Yurdu (KYK) boşaltılarak, İmam Hatip Orta Okuluna dönüşmesi

2- İnşaatı durmuş olan Uzuncaorman İlköğretim Okulunun tamamlanması

3- Kapalı Spor salonumuz  yanındaki 16 derslikli Hendek Mesleki Teknik Anaodulu Lisesini

4- Hastene yolu üzerindeki 16 derslikli Akşemseddin Mesleki Teknik Anadolu Lisesini

5- Çağlayan mahallemizdeki 24 derslikli Orhan Gazi Anadolu Lisesini

6- Nuriye mahallemizde 16 derslikli Abdurrahman Gürses İmam Hatip Orta Okulunu

7- Akova mahallemizde 16 derslikli Prof. Dr. İsmail Cerrahoğlu İmam Hatip Orta Okulunu

8- Çamlıca Mahallemizde 8 derslikli İmam Hatip Orta Okulunu Hendek'li hemşehrilerimize kazandırdık.

Eğitim faaliyetlerimiz bunlar ile sınırlı kalmayarak, akabinde Yeni Mahallemiz de yıkılan okulumuzun arsasına 200 metrekare ilave kamulaştırma yapılarak, 6000 metrekareye çıkartıp; 24 derslikli yeni okul binasının her birini yatırım planına aldırarak, ihalelerini yaptırdık. Tamamlanmasına kadar da takip ederek, İlçemize kazandırdık.

Yine ilçemizin Yenimahalle ve Sarıdede mahallesinde Yenimahalle Anaokulu ve Nilüfer Hatun Anaokulu'nu ilçemizin hizmetine açtık.

FETÖ Terör Örgütünden alınan 2 binanın birini Şehit Ahmet Özsoy Kız İ.H. Orta Okulu diğerini ise Özel Eğitim Uygulama Okulu olarak hemşehrilerimize kazandırmanın gurunu yaşadık.

Bu icraatlerin yanı sıra:

- Bayraktepe Derneğinin yaptırmış olduğu binayı Nene Hatun Proje Hafızlık Kız İ.H. Orta Okulu olarak

- Kapanan Karadere ve Şevketiye Jandarma binalarını İlköğretim Okulu olarak eğitime açtık.

- Çağlayan Mahallemizde ve Merkez İmam Hatip Lisesi bahçesine 2 Adet 100'er kişilik yapılan yurt binalarımıza; okul müdürlerimizin her türlü tadilat ve dönüşüm projelerine destek olarak kaynak bulduk.

Basın mensubu arkadaşımızın "3 Yıl Önce Fen Lisesi Fırsatı Kaçtı" iddiasına gelince; özellikle bu hususta hassasiyet gösterip bizzat Ankara'ya giderek bu yeni okul binalarımızdan birinin Fen Lisesi olarak açılmasını bakanımıza teklif ederek, girişimlerde bulunduk. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı'nın nitelikli okulların azaltılması, sınav sisteminin kaldırılması ve adrese dayalı eğitim sistemine geçilmesi kararı sebebiyle talebimiz reddedildi. Fakat; tekrar nitelikli okulların açılması durumunda ilk Fen Lisesi'nin ilçemizde açılacağının sözünü alarak bu bilgiyi basın aracılığıyla o dönemde kamuoyu ile paylaştık.

Pınarlı mahallemizde ki KYK yurtlarının eğitim kampüsüne çevrilmesi hususundaki teklif ve çabalarımız ise Milli Eğitim Müfettişlerinin yurtların okula dönüştürülmesi maliyetinin çok yüksek olduğu raporlarına istinaden reddedilmiştir.

İlçe Başkanlığım süresince sadece eğitim alanında 2 Anaokul, 3 İlkokul, 7 Ortaokul, 3 Anadolu Lisesi, 2 Ortaöğretim yurt binası ve bir Özel Eğitim Uygulama Okulu olarak ihtiyaçlar ve talepler nezdinde toplam 18 adet eğitim kurumunu İlçemize kazandırmada  emekleri olan eğitimde adeta aslan payını almamıza katkı sağlayan tüm Milletvekillerimize ve Milli Eğitim Müdürlerimize bir kez daha teşekkür ederek; takdiri hendekli hemşehrilerimize bırakıyorum"

Bunun yanında bir kördüğüm haline gelmiş olan ve müteahhitleri mahkemelik olan Yeni Hastane inşaatı ile ilgili İl genel meclis üyeleriyle Ankara'ya giderek inşaatın hızla tamamlanması sağladık.

SSK Binası , ASM Binasını kazandırdık ve çamlıca , puna ortaköy yolları üzerindeki köprülerin yapılmasını sağladık.

Yunus Emre'nin "Maharet güzeli görebilmektir, sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan, alem herkes bilsin ki şunu; en büyük ibadet sevebilmektir " sözü ile birlikte "Ben siyaseti bir meslek olarak değil insanlığa hizmet aracı olarak görüyorum insanlara hizmet ise en büyük ibadettir. Derdimiz ve niyetimiz hendeğimiz  için  hemşerilerimiz için gençlerimiz için aşkla çalışmak arkamızda hoş bir seda bırakmaktır" şeklinde siyaset ile ilgili duygu ve düşüncelerini bu şekilde ifade eden Ali Kemal Sofu , Belediye Başkanlığı seçiminden sonrada , kendisine oy veren yada vermeyen vatandaşlarına ise Hacı Bayram-ı Veli'nin " Her ne arar isen, kendinde ara " sözünde olduğu gibi büyük bir olgunlukla bir öz eleştiri olarak aşağıdaki  şekilde açıklamalarda bulunmuştur.  

"Allah’ın rahmeti bereketi mağfireti herkesin üzerine olsun. Son günlerde sosyal medyada seçim süreciyle ilgili bazı sataşmalar, eksik ve yanlı yazılar sebebiyle bu açıklamayı sizlerle paylaşmayı uygun gördüm.Eleştiri değil, öz eleştiri yapmak istedim. Siyasete, Refah Partisi dönemlerinde daha 15 yaşlarında Milli Gençlik Vakfında aldığım çeşitli görevlerle başlamış bir kardeşinizim.Ak Parti nin kurulması ile iki dönem yönetimlerde bulundum. Devamında Yıllarca Hendek Ak Parti İlçe Başkanlığı görevimi elimden geldiğince yerine getirmeye çalıştım.31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde Hendek İlçemizin Cumhur İttifakı adayı olarak Seçimleri az bir oy farkıyla kazanamadık.Yedi yıl ilçe başkanlığı yaptım, bu süreçte kendimce hep doğruyu yaptığıma inanarak çalıştım. Başkanlığım süresince girmiş olduğumuz 6 seçimden de zaferle çıktık. İlçemize bir çok hizmet ve eserler kazandırdık. Fakat bazı eksiklerimi göremedim. Bana karşı yapılan eleştirileri çok ciddiye almadım. Biraz tabiatım ve mizacımdan biraz görevlerimin yoğunluğundan hemşerilerimizi gerektiği kadar kucaklayamadım. Evet, kabul ediyorum, birçok eksiğim hatam olmuştur, ama asla samimiyetsiz ve kötü niyetli olmadım. Hakkım olmayan hiçbir şeye el uzatmadım, hiç bir zaman davama ihanet etmedim, bize güvenip destek olan hiçbir gönüldaşımızın boynunu bükecek bir hata yapmadım. Belediye başkanlığı seçimi sürecinde ise kazanamamamızın nedenini birilerinde aramanın doğru olmadığını düşünüyorum. Bu gün, o süreçteki olumsuzlukları konuşmanın davamıza ve davamızın geleceğine hiçbir faydası olmadığını görüyorum.

Belkide çok rahat kazanabilirdik. Seçim sürecinde, binlerce kişiye iş sözü verseydik. Bize gelip olmaz taleplerde bulunanların her talebine, ‘’ evet, yaparız, tamam ‘’ deseydik, herkese mavi boncuk dağıtsaydık seçimi kazanmak hiçte zor olmayacaktı. İşte burada, doğru mu, yoksa yanlış mı yaptığımızın kararını verecek olan sizlersiniz. İnanıyorum ki, bu davanın içinde samimiyetle mücadele eden herkes aynı özeleştiriyi yaparsa birlik beraberliği sağlar kaldığımız yerden daha güçlü bir şekilde devam ederiz. Milletimize Hizmet Davası bilincini ve ruhunu taşıyan, mücadeleden hiçbir zaman kaçmamış ve kaçmayacak bir kardeşiniz olarak geçmişteki hatalarımızdan ders alarak ilk günkü aşk ve heyecanla her zaman Partimin ve Teşkilatımın emrinde olduğumun bilinmesini isterim"

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İlçemiz, Siyasetine, Damga, Vuranlar, , ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı