Haber Detayı
31 Mart 2021 - Çarşamba 00:39
 
İlçemizde Bir Müze Olmalı Mı?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Toplumların , bilim , sanat , edebiyat , tarih ve sportif anlamda gelişmelerinde önemli bir yer tutan müzeler , geçmiş birikimlerin depolandığı ve geleceğe yönelik düşünsel vizyonlar oluşturulabilmesinde önemli bir işlevleri bulunmakta bunun yanında kültürel turizmin gelişmesini de sağlayarak ekonomik faydalarda sağlamaktadırlar. Bu anlamda ilçemizde , bilim ve teknoloji , edebiyat ve tarih , güzel sanatlar ve spor gibi alanlarda birer müzeler kurulabilmesine yönelik bir fayda sağlayabilmesi amacıyla bu yazımı da sizlerin engin görüşlerinize sunuyorum.

Genel anlamda , Müzeler , toplumların bilim , sanat , edebiyat , spor ve geleneksel kültürel zenginliklerinin sergilenip toplumlara sunulması ile hem günümüzü hem de geleceğimizi aydınlatmaya yarayan kurumlar olma özelliğini taşımaktadırlar.

Müzelerin o şehirde yaşayan halkın düşünsel , bilimsel ve estetik açıdan gelişmesi ile birlikte şehre turistler yada gezginciler gelmesini de sağlayarak ekonomiksel katkılarda sunmaktadırlar. Bilgilerin depolandığı büyülü yerler olan müzeler , bir köyün yemek ve giyim kültürünü gösteren küçük bir köy evi şeklinde de olabilmektedirler.

ICOM olarak adlandırılan Uluslararası Müze Konseyi ise “Müze, insanlığın ve çevresinin sahip olduğu soyut ve somut değerlerden oluşan mirası; eğitim, araştırma ve beğeni amacıyla toplum ve gelişimi yararına kâr amacı gütmeden, halka açık bir biçimde elinde tutan, koruyan, araştıran, ileten ve sergileyen kalıcı bir kurumdur” olarak müzeleri bu şekilde tanımlamaktadır.

Nesnelerin toplandığı ve saklandığı yerler olmanın yanında , somut ve somut olmayan kültürel miras ile de elde edilen bilgilerin paylaşıldığı yerler de olan müzeler , toplumların gelişimlerine büyük faydalar sağlayan birer bellek merkezleri olarak da giderek önem kazanmaktadırlar.

Bunun yanında müzelerin , toplumların görsel düşünsel ve estetik anlayışının gelişmesi ile geçmiş , yaşanılan zaman ve geleceğe ait bir vizyon oluşturulabilmesi ile birlikte zamanlarını eğlenceli bir şekilde öğrenerek değerlendirmeleri açısından da birer önemli işlevleri de bulunmaktadır.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İlçemizde, Bir, Müze, Olmalı, Mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı