Haber Detayı
30 Nisan 2021 - Cuma 14:18
 
İlçemizde Yılın Annesi Kim Olmalı ?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


İki İnsan Bir Hikaye ; Bengisu Şimşir

 

 

Aristoteles'in " İnsanın yaptığı her eylemin bir amacı vardır ve bu iyi ile ilgilidir. Bu amaca uygun davranış ise , erdeme en uygun olan davranıştır" ile M. T. Cicero'nun " İnsan, Allah’a ancak öteki insanlara iyilik yapmakla yaklaşabilir" sözleri ile birlikte Bengisu Şimşir'in hikayesini de "İlçemizde Yılın Annesi Kim Olmalı? başlıklı yazımla da sizlerin görüşlerinize sunuyorum.

Her birimiz bir gün böyle bir şey olabileceğini düşünmeden yaşamımıza devam etmiyor muyuz? Hayat için bazı planlar yapmıyor muyuz? Ama John Lennon 'un " Hayat , sen başka planlar yaparken başınıza gelenlerdir" ile Harun Kolçak'ın " Sen hayat için bazı planlar yaparken , hayat da senin için başka planlar yapmaktadır" sözlerinde olduğu gibi Hüsnü Şimşir'de , eşiyle anlaşamadığı için boşanmak zorunda kalmış ve üç çocuğunu da yanına almıştı.

 Öğrenci servisi işi yapan Hüsnü Şimşir , sabahları kendi 2 çocuğu ile diğer öğrenci çocukları okula bırakırken evde bakacak kimse olmadığından engelli olan diğer çocuğunu da aracın ön koltuğunda yanında götürüyor. Servis işi bittikten sonra eve dönüyor , öğleden sonra ki servis işinde de yine aynı şekilde yapıyordu. Evde çocukların yemekleri , çamaşırları ve evin temizliği gibi işleri tek başına yapıyor ve yıllar böyle geçiyordu.

Hüsnü Şimşir , bu kadar zorluklara rağmen yılmamış , hiç şikayet etmeden çocukları için mücadele etmiş onlara hem annelik hem de babalık yapmıştı . Kur'an da "Şüphesiz Allah, takva sahipleri ile ve iyilikte bulunanlarla beraberdir " ayetinde olduğu gibi , çevresinde sevilen ve yıllar sonra bir akrabasına organ nakli gerektiğinde hiç düşünmeden verecek kadar da iyi bir insandı ve içinde hep iyi şeyler vardı ki Allah da onunla beraberdi. Sonunda Mevlana'nın " Ümitsizliğin ardında nice ümitler var… Karanlığın ardında nice güneşler var" sözünde olduğu gibi de hayat onun için planlarını yapmış , kendisine , evine ve çocuklarına sahip çıkacak bir eşi , bir anneyi karşısına çıkarmıştı.

Bengisu Şimşir , babası mimar olan 3 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak İstanbul'da dünyaya geldi. Özel Eğitim Öğretmeni olarak mezun olduktan sonra 4 yıl İstanbul'da çalıştı ve daha sonra Hendek ilçesine tayin oldu. Hendek Özel Eğitim Uygulama Okulunda Müdür Yardımcısı aynı zamanda Hendek Elele Engelilerle Yaşam Derneği Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapıyordu. Rehberlik Araştırma Merkezinden alınan raporlarla Halk Eğitim Merkezi üzerinden engelli çocuklarla birlikte velilerine de bir eğitim programı düzenlenmesini sağladı ve eğitimlerde görev aldı.

Bu eğitimler esnasında örnek model olarak gösterilmek üzere tavsiye edilen Hüsnü Şimşir ile tanıştı. Onun hikayesinden çok etkilenmişti ve Mevlana'nın " Sarılmayı bilir misin? Sahiplenmeyi, sahiplendiğinde sadık kalmayı? Sen bilir misin aşık olmayı? Bölünebilir misin ikilere, üçlere, gerekirse binlere? Yapabilir misin? Gerçekten sevebilir misin? Sevmenin demesi olmaz. Unutma; ya çok seversin bir kere, ya da hiç sevmezsin" sözünde olduğu gibi bir şeyler yapması gerektiğini hissediyor , Socrates'in "İyililiğin ve doğruluğun bilgisi sadece insanın içindedir" sözünde olduğu gibi de içindeki iyiliği bulmaya kendini adamak  , bu şekilde yaşamına bir anlam kazandırmak istiyordu .

Ama o bunları düşünürken ,  hayat da onun için zaten kendi planlarını yapmıştı. Kısa zaman sonra evlendiler ve 2 çocuk sahibi daha oldular. O artık biri engelli 5 çocuk annesi olmuştu. Eşinin ilk evliliğinden olan çocukları çok sevdiğini söyleyen Bengisu Şimşir , "Ben eşimden önce ilk olarak çocuklarımı gördüm ve onlara aşık oldum. Onlar benim ilk göz ağrılarım ve doğurmadan da anne olunabildiğinin kanıtıdır. Hayatıma renk katan üç genç var evimde. İnsan başka ne ister ki?  olarak sözlerine devam etti.

Kız Meslek Lisesi , Özel Eğitim Sınıfında Öğretmenlik yapan Bengisu Şimşir "İyilik insanın içinden gelmeli ve karşılıksız olmalıdır" olarak iyiliği tanımladıktan sonra "Özel gereksinim gereken çocukların aileleri , eğitimsizlikten dolayı yeterince ilgi gösteremiyorlar. Bu sebeple bu şekilde ki okulların çoğalması ve velilerin de bu eğitimlerden alması gerekmektedir" şeklinde de düşüncelerini ifade etmiş oldu.

İşini çok sevdiğini ve bu özel gereksinim duyan çocuklara yardım edebilmenin kendisi için büyük bir mutluluk kaynağı olduğunu belirten Bengisu Şimşir " Bu çocuklardan ne kadar çok çocuğun hayata tutunabilmelerini sağlayabilirsem , bunun benim için bir mutluluk aynı zamanda da kutsal bir görev olduğunu düşünüyorum. Çünkü aileleri bir gün hayatta olmadığında bu çocuklar yaşamlarına tek başlarına ve sorunsuz bir şekilde devam edebilmelidir" olarak sözlerini de bu şekilde tamamlamış oldu.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İlçemizde, Yılın, Annesi, Kim, Olmalı, ?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı