Haber Detayı
27 Temmuz 2021 - Salı 02:25
 
İlçemizdeki Sanatçılarımızın Sessiz Çığlıkları , Aslında Çocuklarımızın Mutluluğu İçin midir?
Haberi


İlçemizdeki Sanatçılarımızın Sessiz Çığlıkları , Aslında Çocuklarımızın Mutluluğu İçin midir?

 

 

Sizler anne ve baba olarak , çocuklarınızın , zararlı alışkanlıkları olmasını , boş boş sokaklarda dolaşmasını yada boş boş şehir meydanında dikilmesini mi istersiniz? Yada eğitimlerini tamamlamış , iyi birer meslekleri olan , sanatsal bir uğraşıları yada hobileri olan , insana , çevreye ve şehrine saygılı birer beyefendi yada hanımefendi insanlar mı olmalarını istersiniz?

 

 

İnsanların 4 temel bilinçleri bulunmaktadır. Bunlar , ekonomikliği sağlama , öğrenme , maneviyat ve sosyalleşme olduğu bilinmektedir. Bu 4 temel bilinçten biri olan Sosyalleşme Bilinci gereği , insanların ilgi alanlarına ve yeteneklerine bağlı olarak bir şeyler ile uğraşması , hobiler veya sanatsal faaliyetler ile yada spor gibi alanlarla ilgilenmesi yada yapmasının aslında bir gereklilik olduğu ise bilinmekte değil midir? Bir insanın bu 4 temel bilinçten herhangi birinden yoksun kalması durumunda , 4 lü sac ayağından biri olmaz ve bu şekilde bir insanın ayakta durması yada ileriye yönelik adımlar atması zorlaşır , bazen de imkansız bir hal alabilir. Buna bağlı olarak da bir insanın yaşamında bir dengede olması yada mutlu olmasının zorlaşacağı ise yine bu şekilde bilinmekte değil midir?.

 

 

İnsanlar  zararlı alışkanlıklarla yada diğer başka yollarla bu dengeyi yada sahte mutluklarla bu eksikliği gidermeye çalışırlar. Ama bu eksiklik bu şekilde hiç bir zaman doğru olarak karşılanamaz. Bu sebeple çocuklarımızı , zararlı ve bağımlılık yapan alışkanlıklar yada diğer başka zararlı alışkanlıklar gibi sahte yada sonradan telafisi mümkün olmayan bu gibi alışkanlıklardan korumanın en önemli yollarından biri ise , onların 4 temel bilinçlerinden biri olan Sosyalleşme Bilinçlerini karşılayacak faaliyetlerle ilgilenmesine bağlı olduğu da yine bu şekilde görülmekte değil midir?

 

 

Bu faaliyetler çocuklarımızın ilgi alanlarına bağlı olarak Edebiyat , Resim , Müzik , Tiyatro , Sinema gibi Sanatsal Faaliyetler yada spor gibi faaliyetlerle ilgili bir uğraşıları veya birer hobileri olabilmesi ile birlikte onların eğitim hayatlarını sağlıklı ve verimli geçirebilmeleri , mutlu ve birer meslek sahibi olabilmeleri ile birlikte buna bağlı olarak da insanlara , çevresine ve şehrine karşı saygılı , beyefendi yada hanımefendi birer kişiler olabilmeleri de bu şekilde sağlanmış olamaz mı?

 

 

Bunun yanında insanın üç yaşamı vardır. Bu aslında üçlü bir sac ayağı gibidir. Bunlardan birincisi Öz Yaşam ; Bir insanın kendi benliği ve sahip olduğu duygularıdır. İkincisi Sosyal Yaşam; Aile , eş ve çocuklar , akrabalar , komşular ve arkadaşlardır. Üçüncüsü ise İş Yaşamı ; İş ortamı ve iş arkadaşlarıdır. Bir insanın bu üçlü sac ayağından en önemlisi ise onun Öz Yaşamıdır. Bir insan bu öz yaşamında huzurlu ve mutlu olamazsa , üçlü sac ayağından biri yok demektir. Bu şekilde bir insanın ayakta durması , hem iş hayatında hemde sosyal yaşamında bir denge içinde ve mutlu olabilmesi de olanaksız hale gelmektedir. İşte bu sebeple bir insanın bu Öz Yaşamında Mutlu ve Huzurlu Olması da ; bir uğraşılar , hobiler ve sanatsal faaliyetler ile yada spor gibi faaliyetler ile uğraşması yada ilgilenmesi ile de yine bu şekilde sağlanmış olamaz mı?

 

 

İlçemizin Ressam Hayriye Bıçak , Nahhat Sanatçısı Yaşar Özörtbaş , Tiyatro Sanatçısı ve Tiyatro Yönetmeni Yakup Sinan Akçay ve Mozaik Sanatçısı  Belgin Durmaz gibi yada daha henüz bilemediğimiz değil Şehrimizin belki de Ülkemizin bir çok değerli sanatçılarının hem çocuklarımıza eğitim verebilecekleri hem de eserlerini sergileyebilecekleri bir yerleri ilçemizde yok. Yıllardır çok uğraştıkları ve çok istedikleri halde onların sesini duyan yada ellerinden tutan birileri bugüne kadar neden olmamış bilinmez? Ancak umuyoruz ki onların bu istek ve beklentileri bir karşılıksız kalmayacak , buna bağlı olarak da ilçemizde bir Güzel Sanatlar Lisesi yada bir Sanat Evi gibi kurumların kurulabilmesine de bir çok katkılar sağlayacaktır. Ayrıca bu şekilde de  "Mutlu Çocuklar , Mutlu İnsanlar ve Mutlu Bir Şehir " vizyonu ile birlikte ilçemizin de güzel bir Kültür ve Sanat Şehri olma yolunda da önemli bir adımda bu şekilde atılmış olmayacak mıdır?

 

 

Çocuklarımızın mutluluğu için , ilçemizdeki sanatçılarımızın sessiz çığlıklarının duyulabilmesi yada onların ellerinden tutulabilmesine bir katkı sunabilmek amacıyla da bu yazımı da sizlerin görüşlerinize ve yüksek takdirlerinize de bu şekilde sunmuş oluyorum.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İlçemizdeki, Sanatçılarımızın, Sessiz, Çığlıkları, ,, Aslında, Çocuklarımızın, Mutluluğu, İçin, midir?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı