Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 01:29
 
İlçemizin Cesur , Güçlü ve Başarılı Kadınları
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Milliyetçi Hareket Partisi Hendek Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm 

Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği  ve aynı zamanda Dünya Kadın  Hakları günü olarak da kutlanan 5 Aralık 1934  gününe ithafen , İlçemizdeki Seçilmiş Kadınlarımızı halkımızın gündemine sunabilmek amacıyla İlçemizin Seçilmiş Tek Kadın Belediye Meclis Üyesi olarak Milliyetçi Hareket partisi Hendek Belediye Meclis Üyesi Sn. Nigar Görüm ile ilgili bir yazı yazarak günün anlam ve önemini bu şekilde daha güzel belirtebileceğimi düşündüm.

Bu düşüncelerle yaptığım görüşme neticesinde edindiğim izlenimlerimi ise ; "Değerlerine ve maneviyatına sıkıca sarılmış bir misyonu ,  eğitime ve çağdaşlaşmaya önem veren bir duruşa sahip vizyonuyla birlikte  kadınlar üzerinde bir etki yaratabilecek Liderlik özellikleri olan , bilgili , donanımlı bir sosyal ilişkiler ve iletişim becerisine  sahip , cesur , güçlü ve başarılı bir kadın imajı   , Türkçeyi çok güzel ve akıcı bir şekilde kullanarak yaptığı sakin ve güven verici konuşmalarında kendini belirgin bir şekilde gösteriyordu.

Ayrıca  Joseph Conrad 'ın"Kadın olmak çok zor bir iştir çünkü erkeklerle uğraşmak zorundadırlar"  sözünde belirtildiği üzere tüm zorlukların ve önyargıların  ,  olumlu düşünceleri ve kendini iyi bir şekilde yetiştirmiş olmasından dolayı üstesinden gelebilmeyi bilmiştir" şeklinde yazarak belirtmek istedim.  İlçe siyasetinde kadınlar  ile ilgili bir fark yaratacak  ve İlçemiz kadınlarına bir örnek model olabilecek  özellikleri dolayısıyla ilçemizdeki tek kadın belediye meclis üyesi  Sn.Nigar Görüm  ile ilgili yazımı da bu düşüncelerle görüşlerinize sunuyorum.

Babası Kaymakamlık ta çalışan 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1980 yılında Hendek'te doğdu. Lise mezunu olan  evli 3 çocuk sahibi Hendek İlçemizin Tek Kadın Belediye Meclis Üyesi Nigar Görüm , "Gençlik yıllarımdan bu yana Ülkü Ocaklarına  karşı büyük bir ilgi duyuyordum. Fakat kadın olmamızdan dolayı gitmeye cesaret edemiyordum. Evlendikten sonra eşimin de Yenimahalle Ülkü Ocağı Başkanlığı yapması ve bu konuda desteklemesi üzerine Yenimahalle Ülkü Ocağına üye oldum ve derslerine katılmaya başlayarak en büyük hayallerimden birisini gerçekleştirdim ve bundan dolayı da büyük bir mutluluk duydum" şeklinde siyasete olan ilgisinin bu şekilde başladığını ve daha sonra da  Milliyetçi Hareket Partisine üye olarak siyasete girdiğini ifade etti.

2010 - 2014 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi Hendek Kadın Kolları Başkanlığı ve aynı zamanda Milliyetçi Hareket Partisi Hendek İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan Nigar Görüm " Kadınlar siyasete girmekten çekiniyorlar , korkuyorlar , bu konuda erkeklerin  iyi eğitilmesi ve daha bilinçli olması gerekmektedir"şeklinde kadınların siyasette yer almalarının önünde ki  zorlukları bu şekilde açıklamaya çalıştı.

 Kadın Kolları Başkanlığı yaparken  mahalle temsilcileri ile birlikte mahalle ziyaretleri , hasta ziyaretleri ile vefat edenlerin cenazeleri ve okumalarına katıldıklarını , parti binasında yada yerinde ziyaretlerde kadınların dertlerini dinlediklerini ve bir çözüm bulabilmek için çalıştıklarını anlatan  Nigar Görüm "Kadınlar ile görüşürken sadece kendiniz konuşarak onlara bir şeyleri empoze etmek yada fikirlerinizi kabul ettirmek gibi baskıcı bir tutum yerine , karşılıklı güzel bir diyalog şeklinde ve onlara da söz hakkı vererek ve onları dinleyerek  güzel bir şekilde düşüncelerinizi sabırla ve sakin bir üslüpla anlatmanız gerekiyor. Bu şekilde onların güvenlerini de kazanmış oluyorsunuz" şeklindeki  sözleri ile de nasıl  iyi bir teşkilatçı olabilineceği bilgilerini de vermiş oluyordu.

Tarihsel bir olgu olarak da kadınların siyasete girmelerinin çok kolay olmadığı belirten Nigar Görüm "Aslında kadınlarımız siyasete girmek istiyorlar ancak çekiniyorlar . Bu sebeple en başta ailelerinin , eşlerinin ve erkek siyasetçilerin bu konuda en başta biz kadınlara saygı duyması ,  desteklemesi ve cesaretlendirmesi gerekiyor. Ancak erkek egemen bir toplum yapımızdan dolayı bunu onlara kabullendirmek biz kadınlar için çok zor olabiliyor. Eşim beni desteklemeseydi ben bu gün bu görevlerde olamazdım  " şeklinde de siyasette kadınların yeteri kadar temsil edilemeyişi ile ilgili görüşlerini de bu şekilde belirtmiş oldu.

Hendek Belediye Meclisinde tek Kadın Üye olarak bulunmasından dolayı üzgün olduğunu belirten Nigar Görüm " Benim tek başıma olmam benim için zor oluyor. Daha çok kadın meclis üyeleri olsa birlikte dayanışma içerisinde bir çok şeyi birlikte başarabilirdik. Ancak sorumluluğumun farkındayım ve mecliste kadınları çok iyi bir şekilde temsil ederek , benden sonra gelebilecek kadınların yolunun daha kolay olmasını sağlamak için daha bir azimle ve gayretle çalışmaktayım. İleri ki yıllarda benim bu çabalarım  hem kadınlar hem de karar verici konumda ki erkekler için belirleyici etken olabilir" şeklinde de tek başına olmasının zorlukları ile bilgiler vererek duygu ve düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiş oldu.

Belediyede bir kadınlar ile ilgili bir birim kurularak kadın kadına daha rahat bir görüşme imkanı olabileceği ve sorunların daha kolay çözülebileceğini ifade eden  Nigar Görüm sözlerine " Belediye içerisinde kadınlar geldiklerinde dertlerini rahat bir şeklide ifade emiyor , çekiniyorlar. Ama bir kadınlar ile ilgili ve kadınların çalıştığı bir birim kurulabilirse , kadınlarımız sıkılmadan , çekinmeden bütün sorunlarını anlatabilir ve bu şekilde daha güzel ve yapıcı bir iletişim kurulabilir" olarak devam etti.

Mahallelerimizde okuma yazma bilmeyen kadınlar için bir çalışma yapılması konusunda planlarımız vardı. Ancak Pandemi dolayısıyla bunu hayata geçiremedik. Bunun yanında kadınlarımız için el işi ve el emeklerini içeren ürünleri satabilecekleri bir kadınlar pazarı kurması düşüncelerimiz vardı . Belediye önündeki yürüyüş yolunda geçen yapabildik Ancak yine Pandemi dolayısıyla bu yıl bunu da gerçekleştiremedik.Ayrıca Kadınların istihdamına yönelik Beliş te kurslar düzenlenmekte , ancak istihdam edileme yönünde yeterince başarabildiğimizi söylemem şeklinde açıklamalarda bulunan Nigar Görüm " Kadınların istihdamı önemli bir konu. Bir kadın olarak bunu en iyi ben anlayabiliyorum. Buna ilişkin olarak , yeni işyerleri yapılması ve kadınlarımıza ücretsiz yada düşük bedellerle kiralanması gibi konularda elimden geldiğince gayret göstereceğim , belediye meclis toplantılarında sürekli gündeme getirip görüşülmesini sağlayacağım" şeklinde de kadınlar için bir şeyler yapabileceğini de bu şekilde belirtmiş oldu.

Gençlere tavsiyelerini ise "Eğitimlerini mutlaka tamamlamak , kitaplar okuyarak özellikle sosyal ilişkiler ve iletişim alanında kendilerini geliştirmek ,  insanları ve ülkesini çok sevmek onlara bir katkı sağlayabilmek için hedefler koymak ve onlara ulaşmak için dürüstçe çok çalışmak" şeklinde açıkladıktan sonra sözlerine" Siyasete ilgi duyuyorlar ise siyasi partilerin gençlik kollarından olmak üzere siyasete başlamalarını ve parti disiplini içerisinde ve örnek bir model olabilecek şekilde çalışmaları gerekir" olarak devam ederek duygu ve düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiş oldu.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: İlçemizin, Cesur, , ,, Güçlü, ve, Başarılı, Kadınları, , ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı