Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 17:41
 
Kamyoncuların Bir Sahibi Var Mı?
SANAYİ VE TİCARET Haberi


S.S.14 Nolu Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Hasan Ayar

Bu yazıyı yazmaya çalışırken , yollarda lastik değiştirirken , yada bir yerde durup kamyonun altındaki yemek dolabı kapağı üzerinde yemek yerken gördüğümüz ve yol vermedi diye kızdığımız Kamyoncular ile ilgili Başkanı Hasan Ayar'ı  dinlerken kamyoncu dostlarımızı ve sıkıntılarını daha yakından tanıma imkanı buldum ve özellikle Pandemi döneminde bizler evlerimizde otururken , onlar bütün sağlık riskleri ve diğer yol riskleri ile birlikte gece gündüz çalışarak , hepimizin gıda ve diğer ihtiyaçlarını nasıl karşıladıklarını düşündüm. Ama en önemlisi ise bu mesleği kendi çocuklarına önermemeleri oldukça düşündürücüydü. Kamyoncuların , titreşim kaynaklı meslek hastalığı sayılabilecek , kalp , tansiyon , şeker ve düzensiz beslenmeden kaynaklanan bir çok hastalıklar ile sırtında ağır yükü ile teker üstünde geçen nice ömürler ile dolu bir yaşamları vardı. Anadolu çınarı  Yunus Emre'nin " Bizi bilen bilir , bilmeyenlere selam olsun" sözünde olduğu gibi tüm kamyoncu dostlarımıza  Selam Olsun.

S.S.14 Nolu Kamyoncular Kooperatifi Başkanı Hasan Ayar , Trabzon İli Vakfıkebir İlçesinden gelerek Sakarya ili Hendek İlçesi Göksu Köyüne yerleşen bir ailede doğdu. Okul hayatından sonra Baba mesleği olan Nakliyecilik işine başladı. 2014 yılında ise 1972 yılında kurulan S.S.14 Nolu Kamyoncular Kooperatifi Başkanlığına seçildi ve 6 yıldır da bu görevi başarıyla yürütmektedir. Ayrıca Sakarya Kamyoncular Kooperatifi Üst Birliği 2. Başkanlığı görevini de yapmaktadır.

"188 üyeye sahip Kooperatifimiz kendi yerinde hizmet vermekte ve üyelerimiz kendilerine ait kamyonları ile çalışmaktadırlar. Kooperatifimiz ; CP Yem , Bim , Oba , Saka , Aytaç , Balsu ,ve Noksel gibi fabrikalar ile her yıl sözleşme yaparak çalışmaktadır." şeklinde kooperatif hakkında bilgiler veren Başkan Hasan Ayar'ın " Şirketler batar , kooperatifler batmaz. Çünkü yardımlaşma ile üyelerimizin her türlü sıkıntıları bir şekilde giderilir." açıklaması da Kooperatifçiliğin önemine değinmektedir.

" Vergide her şeyde birinciyiz. Her kesin bir sahibi var , fakat biz kamyoncuların ise sahibi yok." şeklinde Kamyoncuların sektörde bir çok sorunları olduğunu belirten Başkan Hasan Ayar sözlerine şöyle devam etti ;

"Bizleri koruyucu bir sistem yok . 5 kişi bir araya gelip kooperatif kurabiliyor. Ayrıca lojistik firmaları gelip her yerde işimizi elimizden alabiliyor. Bizler her yıl Hendek ilçemize 100 milyon lira gelir kazandırıyoruz ama lojistik firmalarının ilçemize bir faydası oluyor mu? Birde bizi çok suistimal ediyorlar. Örneğin Trabzon'a mal götürdükten sonra , dönüşte nasıl olsa boş dönecek diye yarı fiyatına iş veriyorlar. Ayrıca bütün meslek odalarının birer fiyat listeleri var ama bizim bir fiyat listemiz de yok. Bununla ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığının bir rayiç fiyat belirlemesi gerekiyor. Km başı gibi bir fiyat belirlenirse devletin kazanacağı vergi miktarı da artacaktır. Bu gibi bir çok sebeplerden dolayı yeterince kazanamıyoruz , aracımız sattıktan sonra yenisini kolay kolay alamıyoruz. Ayrıca aşağıdan şoför de yetişmiyor ve bizde çocuklarımıza bu mesleği yapmalarını önermiyoruz ve istemiyoruz." şeklinde düşünce ve görüşlerini ilettikten sonra yerel yönetici ve siyasetçilerin kendilerine sahip çıkmalarını beklediklerini belirtmiştir.

Başkan Hasan Ayar ileriye yönelik olarak da, "Şu anda ki kendi yerimiz Şehrin içinde kaldı , bu hem bize hem de çevrede yaşayanlara zamanla bazı sıkıntılar verebilir , bu sebeple eğer Hendek Belediyesi bizlere Balsu fabrikası civarında bir yer tahsis ederse , biz Kamyoncuların da ilçemizdeki bütün kooperatiflerin bir arada bulunacağı bir yer yapma gibi bir planımız var." şeklinde  düşünce ve beklentileri olduğunu da eklemiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kamyoncuların, Bir, Sahibi, Var, Mı?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı