Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 21:54
 
Karadere Mahallesi
MAHALLELER Haberi


 

Sakarya ili Hendek ilçesi Karadere Mahallesi , Karadeniz İlleri , Abhazya ve Türkiye'nin bir çok illerinden gelip yerleşenlerin yaşadığı bir mahallemizdir.

Yazın 700 , kışında 150 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Tahsin Kulaber , 102 No'lu Minübüs Kooperatifi Başkanlığı'na ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 2 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , Mahalleden 3,5 km uzaklıkta bulunan ve kendi imkanları ile gittikleri -taşımalı sistem bulunmuyor- İlk ve Ortaokul da da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 100 , Üniversite mezunları oranı ise 50 olup , Mahalle Muhtarı Tahsin Kulaber'in 4 çocuğundan biri Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve Sebzecilik ile Meyvacılık da ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 100 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri  kendi ihtiyaçları için üretilmekte çok az bir kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir. Tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için yapılmaktadır.

Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Karadere, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı