Haber Detayı
21 Mart 2021 - Pazar 18:22
 
Kitap Önerisi ; Siyah Kuğu
EĞİTİM Haberi


Bu ay ki kitap önerim Nassim Nicholas Taleb'in "Siyah Kuğu" kitabıdır.

Avustralya’nın keşfinden önce, Eski Dünya’ da, bütün kuğuların beyaz olduğuna inanılırdı. Görülen ilk siyah kuğu gözlem ve deneylere dayalı öğrenmenin ciddi boyuttaki sınırlamalarını ve bilgilerimizin kırılganlığını ortaya çıkardı. Milyonlarca beyaz kuğu, kuğuların tamamen beyaz olduğunu ispatlamaya yetmez ama bir tek siyah kuğu aksini ispatlamaya yeter!

Siyah Kuğu olgusunun üç temel özelliği vardır:

1)Olağan beklentilerin dışındadır, sıradışıdır, çünkü geçmişte olabilirliğine dair hiçbir işaret görülmemiştir.

2) Olağanüstü bir etki gücüne sahiptir.

3) Beklenmedik olmasına rağmen insan doğası bizi, söz konusu olguyu ortaya çıkışından sonra açıklanabilir ve öngörülebilir hale getirecek bir takım açıklamalar bulmaya yöneltir.

Örnekler: Sanayi Devrimi, İkinci Dünya Savaşı, Sovyet Blokunun çöküşü, iphone…

Siyah Kuğu mantığı, bilmediklerinizi bildiklerinizden çok daha önemli kılar. Sıradışı olayları öngörememek, tarihin akışını da öngörememek demektir. Yine de bizler sanki öngörebilir, hatta değiştirebilirmişiz gibi davranırız. Siyah Kuğuya maruz kalan ortamlarda tahmin yapamayız, aslında bunun farkında dahi olmayız. Siyah Kuğular öngörülemediğine göre, sadece onları öngörmeye çalışmak yerine varlıklarına alışmamız gerekir. Bildiklerimize aşırı odaklanmaktan kaynaklanan bir başka kusurumuz daha var: geneli değil, kesin olanı öğrenmeye eğilimliyiz. Düşünmek öylesine zaman ve enerji tüketen bir şey ki, atalarımız yüz milyon yılı aşkın bir zamanı düşünmeyen insanlar olarak geçirmişler. Bilmediklerimizin değerinden bahsederken gördüğümüz ters mantık: önlemin tedaviden daha gerekli olduğunu herkes bilir, fakat önlemler pek ödüllendirilmez.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kitap, Önerisi, ;, Siyah, Kuğu,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı