Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 18:40
 
Kızanlık Mahallesi
MAHALLELER Haberi


 

Sakarya ili Hendek ilçesi Kızanlık Mahallesi , Artvin ilinden gelen Gürcülerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. Yazın 350 , kışın ise 50 kişinin kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Haydar Çamur , Esnaflıktan Emekli  ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 2 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Hendek ilçemizde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise mezunları 100 , Üniversite ve Lise mezunları ise 60 dır. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 600 ton ile Fındık dır.

Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Ihlamur Çayı ile Meyvecilik olarak da Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Ayrıca yıllık  2 ton Ceviz , 50 ton Kestane ve 10 ton Bal ise ticari olarak üretilmektedir. Mahallemizde 20 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Yöresel ürünler olarak , Cevizli Lokum , Ekşi Elma Pestili ve Ferik Elma Pekmezi de yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

İlçemizde Sağlık Ocağı bulunmakta ve Doktor haftada 1 gün gelmektedir. Seyahat ve gezi imkanları olarak , trecking (Doğa Yürüyüşü ) , Kampçılık yapılabilmekte ancak konaklama imkanları bulunmamaktadır. Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 13 km olup seyahat süresi yaklaşık 25 dakika sürmektedir.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kızanlık, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı