Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 20:10
 
Kızılay Hendek Koordinatörlüğü Ne Zaman Kuruldu?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


"Yoksulun onurunu koruyarak , yoksula yardım etmek asıl şiarımızdır. Hareket noktamız , asıl yoksulluk merhametten yoksunluktur." sözü ile birlikte Kızılay'ın Tarihçesini anlatan Sami Bağdatlı ,

"Kızılay ,bir grup idealist hekimin çabaları ile savaş alanında yaralanan askerlere ayrım gözetmeksizin yardım etmek arzusundan doğmuş ve 11 Haziran 1868 tarihinde "Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti" adıyla Dr. Marko Paşa, Dr. Abdullah Bey, Kırımlı Aziz Bey ve Serdar-ı Ekrem Ömer Paşa’nın girişimleriyle kurulmuştur.

1877'de "Osmanlı Hilal-i Ahmer Cemiyeti", 1923'de "Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti", 1935'te "Türkiye Kızılay Cemiyeti" ve 1947'de "Türkiye Kızılay Derneği" adını almıştır. Kuruluşa "KIZILAY" adını Ulu Önder Atatürk vermiştir.Kızılay , Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Güney Asya’dan Kafkaslar’a, Gazze’den Haiti’ye kadar dünyanın neresinde bir insan acısı varsa onu dindirmek için çaba gösteren Kızılay, Uluslararası Kızılay – Kızılhaç Hareketi’nin bir parçası olarak, insan onurunun korunması doğrultusunda din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın insancıl çalışmalar yürütmektedir.

Kurulduğu günden bu yana doğal afetlerden etkilenen 137’nin üzerinde ki ülkede uluslararası yardım faaliyetlerine katılmıştır.Hemşirelik eğitimi, ilk yardım, sağlık ve ülkemizin kan ihtiyacının karşılanmasına yönelik kan hizmetleri alanlarında öncülük yapmış olan Kızılay, korunmaya gereksinim duyan pek çok vatandaşımıza gereken sosyal yardım hizmetleri sunmaya devam etmektedir." şeklinde bilgiler verdikten sonra da ,

"Bu kapıdan içeri siyaset giremez , dini , dili ve ırkı ne olursa olsun eğer muhtaç sahibi ise hiç sorgulanmadan yardım edilir." sözü ile birlikte Hendek Kızılay Temsilciliği'nin tarihçesi ile ilgili olarak ;" 1960 lı yıllarda Kurulan Kızılay Derneği Hendek Şubesi , Başkanı Kamil Odabaş ve Yardımcısı aynı zamanda babam olan Servet Bağdatlı 1967 yılından bu yana 40 yıl boyunca hizmet verdiler. 2007 yılında 35 yıldır üyesi olduğum derneğin başkanlığına seçildim ve 2018 yılında Kızılay yapısal dönüşüme girmesi sonucu da Hendek Şubesi Temsilciliği ve Koordinatörü olarak da 13 yıldır da bu görevi yürütmekteyim . " şeklinde de bilgileri iletmiştir.

Hendek Kızılay Temsilciliği'nin işleyişi ile ilgili de "Hendekli hayırsever vatandaşlar bağış yapıyor , Kızılay Ayni Bağış ile Kan bağış kampanyaları düzenliyor. İhtiyaç sahipleri ise kendileri yada muhtarlar ile Kaymakamlık ve Sosyal Yardımlaşma Kurumu vasıtası bize ulaşıyorlar. Bunun yanında Sosyal Yardımlaşma Kurumundan liste alarak yada bizim araştırdığımız muhtaç sahiplerine de bizzat giderek yardımları ulaştırıyoruz. " şeklinde ilettikten sonra da ,

Yardımlar ile ilgili olarak da , "Hendek'te ki yoksullarımıza sıfır giyim , kavrulmuş kıyma ve et , gıda kolisi , hijyen kolisi , nakdi yardım yapılmaktadır. Kızılay , Doğal afetlerde-deprem , sel ve yangınlarda çadır , yiyecek ve giyecek yardımları ile ilk ulaşandır. Bu amaçla bir konteyner malzememiz hazırda beklemektedir.

Yönetim Kurulu olarak yada bizzat kendim , merkez mahalleler ve merkez dışındaki mahalleleri dolaşarak ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını belirleyip , iş insanları ile görüşerek karşılamaktayız. Örneğin ziyaretlerimizin birinde bir mahallemizdeki yoksul ailenin çamaşırlarını leğende elle yıkadığını tespit ettik , iş insanlarımızdan biriyle görüşerek kendilerine bir çamaşır makinesi verilmesini sağladık. " şeklinde yapılan yardımlar ile ilgili bilgileri aktarmıştır.

Kan ihtiyaçları olan hastalar için de "Hasta ve yakınları da bizlere ulaşarak onların , Batı Karadeniz Bölgesi Düzce İli Kaynaşlı İlçesindeki Kan Depomuzdan gerekli kan ihtiyaçlarını karşılayarak iletiyoruz." şeklinde bilgileri veren Sami Bağdatlı ,

Hendek Kızılay Temsilciliği'nin yaptığı Uluslarası Yardımlar ile ilgili de aşağıda belirtilen şekilde açıklamalarda bulunmuştur.

*Hendek Belediyesi, Hendek Kaymakamlığı ve Türkiye Kızılay Derneği Hendek Şubesince Düzenlenen Kampanyalarda Toplanan Yardımlarla Pakistan'da Hendek Mahallesi Oluşturuldu . Sel felaketi nedeniyle binlerce insanın evsiz kaldığı Pakistan'a gönderilen 10 tır dolusu yardım malzemesi ve 40 Mevlana Evi ile Pakistan'ın Multan Eyaleti'nde Hendek Mahallesi kuruldu.

*Hendekliler, Somali'ye 240 Bin Lira Para ve 9 Tır Dolusu Erzak Yardımı Yaptı. Sakarya'nın Hendek ilçesinde belediye ve Kızılay'ın düzenlediği yardım kampanyasında toplanan un ve erzaktan oluşan 9 Tır dolusu gıda yardımı Somaliye gönderildi. Kampanyada toplanan 240 bin lira da Somali'deki insanların ihtiyaçlarının karşılanması için Kızılay'a teslim edildi.Açlık sıkıntısı çeken , Somali'ye Hendek Belediyesi , Kaymakamlık ve Kızılay entegrasyonunda , kadirşinaz Hendek halkımızın bağışları ile gerçekleştirildi.

*Hendek İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Kızılay işbirliği ile Halep’e yönelik yardım kampanyası kapsamında Hendek’teki Okullarda bulunan İdareci, Öğretmen ve Öğrencilerin katkılarıyla toplamda 44.576.70 TL nakdi ve ayni yardım toplandı ve Kızılay'a teslim edilerek ilgili yerlere ulaştırılması sağlandı.

Hiç bir maddi çıkar gütmeden ve bir kuruş maaş dahi almadan bu görevi onurlu ve şerefli bir şekilde yürütmekte olduğunu belirten Sami Bağdatlı Hendek Belediyesi ile koordineli bir şekilde oluşturulan yeni yerlerinde de aynı heyecanla görevlerine devam edeceklerini ifade ederek , Hendek Halkımız için de "Hendekli olmaktan onur ve gurur duyuyor ve kadirşinaz Hendek Halkımıza da saygı , hürmet , şükran ve teşekkürlerimizi sunuyorum. " şeklinde de duygu ve düşüncelerini de bu şekilde belirtmiştir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kızılay, Hendek, Koordinatörlüğü, Ne, Zaman, Kuruldu?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı