Haber Detayı
29 Mart 2021 - Pazartesi 09:32
 
Kurtarırsa Dünyayı Kadınlar Mı Kurtarır?
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Dünyayı Kurtarırsa Kadınlar Mı Kurtaracaktır? Tüm Dünya Kadınlarının "Dünya Kadınlar Günü" Kutlu Olsun

Ak Parti Hendek Kadın Kolları Başkanı Seher Namlı Dündar

 

 

Bilim insanları , erkeklerin karşılaştıkları durumlar karşısında  direkt tepki vermek yada davranışta bulunmak şeklinde yani  lineer bir düz çizgi biçimin de , kadınların ise ,   direkt tepki vermek yada bir davranışta bulunmak yerine dinlemek , anlamak ve analiz ettikten  sonra merkezden dışarıya doğru dairesel bir çizgide olacak şekilde biçimsel bir davranışta bulunduklarını  ifade etmektedirler.

 

 

Yine bilim insanları kadınların ,gelişmiş ve çok yönlü bir zekaya sahip olması ile birlikte aynı zamanda da sorumluluk duygularının yüksek olmasından dolayı da uzman birer planlamacı gibi her şeyi düşünebildiklerini ve planlayabildiklerini belirtmektedirler.

 

 

Bununla birlikte kadınların , bir analık iç güdüsüyle de , imkanları ölçüsünde her şeyin en iyisini ve güzelini sağlayabilecek şekilde hareket etmesi ile de evin , mahallenin , ilçenin ve çevresinin daha huzurlu , daha güzel , sevgi ve saygı ile herkesi kucaklayabilecek şekilde çalışabilmesi de şehirlerimizi hayal edilebilen yaşanabilir birer şehirler haline gelebilmesinde önemli bir rol oynayabilecekleri de görülmekte değil midir?

 

 

"Dünyayı Kurtarırsa Kadınlar Kurtarır"  sözüyle birlikte  Dünya Kadınlar Gününün , anlam ve önemini daha iyi belirtebilmek amacıyla , maneviyatına , misyon ve değerlerine bağlı , eğitim ve çağdaşlamaya önem veren bir vizyona sahip olan Hendek Ak Parti Kadınlar Kolu Başkanı Sn.Seher Namlı Dündar ile ilgili yazımı , ilçemizdeki kız çocukları ve kadınlar için güzel bir örnek model olarak sizlerin görüşlerinize sunarak , Tüm Dünya Kadınlarının Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun dileklerimle sizlere iletiyorum.

 

 

Hendek ilçesi Lütfiye Köşk Mahallesinde 3 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu olarak 1980 yılında doğdu. İlkokulu Ziya Gökalp , ortaokulu Hendek İmam Hatip Ortaokulunda , Liseyi ise  Hendek İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Sakarya Üniversitesi Geyve Yüksek Okulu İnşşat Teknikerliğinden mezun olduktan sonra , kısa bir süre özel sektörde çalıştıktan sonra , babasıyla birlikte konfeksiyon sektörü üzerine kendi işyerini açtı.

 

Evli ve 3 çocuk sahibi olan Seher Namlı Dündar , Hendek Ak Parti İlçe Başkanlığı Ana Kadem Yedek Üyeliğinde 2 yıl görev aldıktan sonra da Kadın Kolları Başkanlığına seçildi ve halende bu görevini de başarılı bir şekilde devam ettirmektedir.

 

"Kız çocukları mutlaka eğitim almalı, çünkü ileride onlarda birer anne olacak ve eğitimli bir annenin çocukları da hayatta daha başarılı olacaktır" şeklinde kız çocuklarının eğitiminin önemi üzerinde duran Seher Namlı Dündar , özellikle okul öncesi eğitim kurumlarına önem verilmesi gerektiğini ifade ederek "Okul öncesi eğitiminde özellikle yoksul ailelerin çocuklarının bu kurumlara ulaşabilmesinde elimizden geldiğince , herkesin siyaset üstü olarak düşünüp ona göre hareket etmesi ve çaba harcaması anlamında hepimize önemli sorumluluklar ve görevler düşmektedir" şeklinde de açıklamalarda bulunmuştur.

 

Çocukların eğitiminde teorikten ziyade pratik eğitime önem verilmesinin de önemli olduğunu söyleyen Seher Namlı Dündar "Her mahallelerde bir atölye şeklinde eğitim kurumları olmalı. Burada kız ve erkek çocukları birlikte , oyunlar oynayabilmeli , bahçede bitki çiçek ekebilmeyi , hayvanlara bakabilmeyi , marangozluk yapabilmeyi, elektrikli aletleri kullanmayı öğrenebilmeli , bilgisayarlar ile birlikte bilim ve teknoloji ile ilgili deneyler yapabilmeyi , ayrıca evin temizlenmesi , tertip düzenli olunması ve yemek yapabilmeyi öğrenebilmelidir. Bu şekilde çocuklar hayata daha güzel bir şekilde ve çok yönlü olarak hazırlanmış olacaktır " olarak ileriye yönelik bir vizyon olabilecek düşüncelerini de bu şekilde açıklamaktadır.

 

Seher Namlı Dündar'ı dinlerken , zihnimde Finlandiya Modeli aklımda belirmişti. İçimden dünyayı bu kadar yakından takip edebilen , ilçesi için bunları yapabilmeyi düşünen vizyon sahibi kadınların , ilçemiz yönetiminde bir belediye başkanı , bir belediye başkan yardımcısı yada belediye meclislerinde en az 50 yer alması yada partiler yönetiminde yine en az 50 yer alması durumunda ilçemizin belki de Sakarya'nın değil , Ülkemizin ve hatta Dünyanın bile en modern ve çağdaş şehirlerinden biri olabileceğini hayal ediyor , ilçemiz adına umutlarım gittikçe güçleniyordu.

 

Çocukların mesleki yönlendirmelerine bağlı olarak da "Çocuklar , yeterince bilmeden , öğrenmeden , çevrenin etkisi ile birer mesleklere yönlendiriliyorlar. Daha sonra yeterince mutlu olamıyorlar. Halbuki , bir eğitim merkezi olsa , çocuklar burada , içinde yoları , binaları olabilecek şekilde , itfaiye , polis merkezi , hastane , okul yada diğer mesleklere ait kurumlar olarak , yapılsa çocuklar burada kıyafetleri de giyerek bu meslekleri kuralları birlikte yaşayarak öğrenmesi daha güzel ve doğru olacaktır" olarak düşüncelerini de bir vizyon olarak böyle ifade ediyordu.

Ailelerin kurulmadan önce gençlerin bir eğitim alması gerektiğini düşünen Seher Namlı Dündar" Gençler evlenmeden önce bir eğitim almalı. Çünkü düğün günü çok özel bir gün ve orada yaşananlar ömür boyu unutulmuyor. O sebeple Halk Eğitim Müdürlüğünde , gençler bir eğitim alarak evliliğe hazırlanması daha doğru olabileceğini düşünmekteyim" şeklinde yine ilçesi ile ilgili bir vizyonunu açıklıyordu. Avrupa'da yada Amerikada uygulanan bir yöntemin ilçemizde de olması gerektiğini düşünebilen , bu konuda bir hayal kurabilen ve bir vizyon oluşturabilen Seher Namlı Dündar , yine ilçemizdeki kadınlar adına beni oldukça umutlandırmıştı.

 

Kadınların hem kişisel olarak da hemde mesleksel olarak çok iyi yetişmeleri , toplumsal anlamda gelişebilmemiz açısından çok önemli olduğuna değinen Seher Namlı Dündar "Genç kızlarımız ve Kadınlarımız için , Sosyoloji , Psikoloji , yeteneklerini geliştirici , sanatsal ve mesleksel anlamda kurslar düzenlenmelidir. Her konuda çok yönlü yetişebilen ve özgüveni yükselebilecek olan kadınlarımızın çocukları da , çok yönlü , özgüveni yüksek ve başarılı birer insanlar olacaktır. Bu da mutlu çocuklar , mutlu insanlar ve mutlu şehirler yaratacaktır" olarak da şehirlerin gelişiminde kadınların rölü ve önemi üzerinde ki düşüncelerini ve vizyonunu bu şekilde belirtmektedir. Seher Namlı Dündar konuştukça , bir ilçe bazında ve bir kadın olarak bakıldığında şaşkınlığım artıyor ve hiç kimsenin boşuna bir yerde olmadığı şeklinde ki inancımda güçleniyordu.

 

Kadınların siyasette aktif olarak daha fazla ve daha yetkili olacak şekilde yer alması gerektiğini düşündüğünü ileten Seher Namlı Dündar sözlerine " Kadınlar , siyasete girmeli , ne kadar çok kadın siyasette yer alırsa ve daha fazla yetkili olursa , siyaset daha derli toplu , daha düzenli ve daha saygılı ve daha seviyeli güzel bir şekilde yapılır" olarak devam etmiştir.

 

 

Kur"an da "İnsanların en faydalısı insanlara bir faydası dokunandır"şeklinde bahsedildiğini , insanlara daha iyi bir şekilde hizmet edebilmenin bir yolunun da siyaset olduğunu ve bu sebeple siyasetin kutsal bir görev olduğunu ifade eden Seher Namlı Dündar siyasete girmesinde ailesinin ve eşinin desteğinin önemine değinerek" Siyaset Kutsal bir görevdir , bu görevde karşılıklı saygı içerisinde kadın ve erkek birlikte çalışmalıdır" şeklinde de siyasete bakışını da bu şekilde özetliyordu.

" Genç kızlarımız eğitimlerini tamamladıktan sonra , kitaplar okuyarak , sosyalleşme ve iletişim alanında kendilerini geliştirmelidir" olarak tavsiye ve önerilerini bu şekilde belirten Seher Namlı Dündar ," Kadınlarımız , gençlik kollarından başlamak üzerine siyasete girmeli ve parti disiplinine uygun ve bir örnek model olacak şekilde çalışmalara katılmalıdır" şeklinde konuşarak  kadınları siyasete bu şekilde davet ederken de "Bu şekilde de ilçemizde siyasetin daha güzel ve seviyeli bir şekilde yapılması da sağlanmış olacaktır" şeklinde ki açıklaması ile de "Her şeye mutlaka bir kadın eli değmelidir" sözünü de bizlere hatırlatmış olmaktadır.

 

İlçemizdeki güncel konular ile ilgili olarak , Halk Ekmek ve Halk Ucuzluk Marketlerini desteklediğini belirten Seher Namlı Dündar "Dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi felaketi sebebiyle bir dayanışma içerisinde olmamız gereken bir dönemdeyiz. Bu konuda atılacak her türlü adıma ve çabaya en başta ben bir kadın ve bir anne olarak destek vereceğim" şeklinde konuştuktan sonra da " Özellikle yoksul çocuklar için okul öncesi eğitim kurumlarının sayısı arttırılmalı , ayrıca ilçemizde bir kütüphane ve müzeler kurulabilmesi gibi ilçemiz insanlarına ve özellikle kadınlarına fayda sağlayabilecek her konuda bizde tüm gücümüzle destek vereceğiz" şeklinde de açıklamalarda bulunarak , Mutlu Çocuklar , Mutlu Kadınlar ve Mutlu Bir Şehir olma yolunda da ilçemizdeki tüm çalışmalarda olacakları şeklinde ki güçlü desteklerini de bu şekilde iletmiş oldular.

 

Kadına şiddetin giderek arttığına ve bunun çok kötü bir şey olduğunu söyleyen Seher Namlı Dündar erkeklerin bu konuda yeterince eğitilmediklerini ve bir anne olarak kendilerine bazı görevler düştüğünü belirterek" Biz anneler olarak erkek çocuklarımıza , evde kendi odalarını temizlemeyi , yataklarını toplamayı , masadan kendi tabaklarını kaldırmayı , onları yıkamayı ve yemek yapabilmeyi öğretmeliyiz , kızkardeşlerine de saygılı davranmaları gerektiğini de anlatmalıyız"şeklinde düşüncelerini de bu şekilde ifade etmiş oldu.

 

Kitap okumanın önemli olduğunu , ev işleri , kendi işleri ve siyaset dışında kalan zamanlarda da vakit buldukça kitap okuduğunu belirten Seher Namlı Dündar"Şiir de çok önemli , özellikle insanların özgüveni ile birlikte söylev ve hitabet yeteneklerinin gelişmesinde de çok öneli bir rölü bulunmaktadır" şeklinde ifade ettikten sonra tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü olsun dileklerini ileterek bu gün ile alakalı olarak da Aşık Hatuni'nin "Nerde Kadın Hakları" şiirini bizlerle paylaşmıştır.

 

Nerde Kadın Hakları - Aşık Hatuni

 

"Meclislerden yerilmişiz,
Aklı kısa görülmüşüz,
Hep zorula verilmişiz,
Hani nerde kadın hakları
 
Kirmanını eğirmez mi,
Hamurunu yoğurmaz mı,
Seni beni doğurmaz mı,
Hani nerde kadın hakları"

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kurtarırsa, Dünyayı, Kadınlar, Mı, Kurtarır?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı