Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Muradiye Mahallesi
Puna Ortaköy
Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 17:52
 
Lütfiyeköşk Mahallesi
MAHALLELER Haberi


 

Sakarya ili Hendek ilçesi Lütfiyeköşk Mahallesi , Artvin İli Gürcüleri ile Giresun ve Trabzon İllerinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir.

600 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı İsmail Yılkın , Türk Telekom'dan Emekli ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahalle Muhtarı İsmail Yılkın , Mahallenin içerisinde 2 adet Su Kaynağı bulunduğundan dolayı bu yerin bir Köy olarak kurulduğunu ve Mahallenin ismi ile ilgili olarak da " Eski Caminin olduğu yerde , Lütfiye Hanıma ait bir Yapı , Köşk yada bir Han varmış ve köyün insanları orada toplanırlarmış , bu sebeple Mahallenin İsmi de bu şekilde oradan gelmektedir" şeklinde bilgi vermiştir.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Kazimiye Mahallesinde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 100 ve Üniversite mezunları oranı ise 60 dır. Mahalle Muhtarı İsmail Yılkın eğitimin öneminin bilincinde olan bir insan olarak , çocuklarını okutmuş ve Mahallede ilk defa bir Kız çocuğu olmak üzere Kızı Gıda Mühendisi bölümünü bitirmiş ve çalışmaya başlamış , oğluda Bilgisayar bölümünde okumaktadır.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 450 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 2 adet Büyükbaş Hayvan , 1 adet Küçükbaş Hayvan ve 2 adet de Tavuk ve Yumurta Üretim Çiftlikleri bulunmaktadır. Mahallede yaşayanlarda da 80 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahalle içerisinde halkın toplanma yada nişan , düğün gibi faaliyetleri için 1 bina , 2 adet Çocuk Oyun Parkı ve Oturma Alanları ile Kadın ve Çocuklar için de Spor Aletlerinin olduğu bir yer bulunmaktadır. Sosyal ilişkileri güçlü olan Mahallenin İnsanlarından hali vakti yerinde olanlardan 2 aile , Mahalledeki yoksul öğrenci çocuklara burs vermektedir.

Köy içerisinde bir Futbol Sahası ile Ormanlık Alan içerisinde Piknik Alanı bulunmaktadır. Geçen yıl Kadın ve Çocuklara Mangal Partisi faaliyeti yapılmış-bu yıl Pandemi sebebiyle yapılamadı-ve her yıl olacak şekilde Geleneksel Mangal Partisi olarak yapılması da düşünülmektedir.

Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 4 km olup seyahat süresi yaklaşık 5 dakika sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Lütfiyeköşk, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı