Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 15:36
 
Meslekler , Avukat Hasan Serdar Baykal
ŞEHİR VE İNSAN Haberi


Ak Parti Hendek İlçe Başkanı Avukat Hasan Serdar Baykal

Polis memuru baba ve adliyede memur anne ile 2 çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak Hendek'te doğdu. İlkokulu Hendek'te , ortaokul ve liseyi Adapazarı'nda bitirdi.
Annesinin çalışması sebebiyle kardeşi ile birlikte halası tarafından büyütülmüştü. Aynı zamanda halasından matematik eğitimi de alıyordu. Yemek yapmaya çok ilgi duyuyordu ve halası ve annesinden her türlü yemek yapmayı da öğrenmişti ve o artık avukat olmasaydı iyi bir aşçı olabileceğini söyleyebilecek kadar mütevazi olan içimizden biri olmuştu. ( Bazen fırsat bulduğunda eşine yardımcı olabilmek için yemekler yapmaya devam ettiğini ve bundan büyük memnuniyet duyduğunu belirtmiştir.)
Üniversiteye hazırlık döneminde adliyede hakim olan komşuları ve annesinin adliyede çalışmasının etkisi ile hukuk fakültesinde okumayı düşünüyor ve ona yönelik derslere çalışıyordu. Çalışmalarının karşılığını almış Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmıştı.
Okulu bitirdikten sonra yedek subay olarak vatani görevini yapmak üzere yavru vatan Kıbrıs'a gitti.
Hayatındaki belki de dönüm noktalarından biri de Ak Parti kurucu İlçe Başkanı Şenay Sakal'ın kendisini arayarak , " Artık bizim partimize katılmalısın sana ihtiyacımız var" teklifiydi. Oda siyaset yoluyla , ilçesine faydalı olabilmeyi düşünüyordu ve teklifi hemen kabul etti.
Bir dönem Hendek İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği , bir dönemde Ak Parti Sakarya İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu ve daha sonra Ak Parti Hendek ilçe Başkanlığı görevine seçildi ve halen yaklaşık 1,5 yıldır da bu görevi başarıyla yürütmektedir.
Evli ve 3 çocuk sahibi olan Hasan Serdar Baykal çocuklarının kitap okumaya düşkün olduklarını bazen siparişe yetişemediğini ve bundan dolayı büyük mutluluk duyduğunu ve bütün çocukların mutlaka kitap okumaları gerektiğinin önemli olduğunu da dile getirmektedir.
Bunun yanında siyaset ve iş sebebiyle , çocuklarına dersleri ve diğer konularla ilgili kendisinin yeterince vakit ayıramaması ile ilgili olarak eşinin sürekli kendisinin bu eksikliğini giderdiğini , her konuda desteklediğini ve bundan dolayı aydın bir Türk kadını olarak kendisine müteşekkir olduğunu belirtmiştir.
Avukatlık , Siyaset ve Aile gibi sorumluluklarının , planlı çalışabilme kabiliyeti sayesinde başarıyla üstesinden geldiğini , özellikle sabahları erken kalkarak (06.00) işleri planladığını ve gece geç saatlere kadar çalıştığını , vakit bulduğu zamanlarda mutlaka eşi ve çocukları ile birlikte kitaplar okuduklarını ileten Hasan Serdar Baykal , bu şekilde hem ilçemin sorunları , hem işimin gerektirdikleri ve hem de ailem için gerekli olanları yapabildiğini belirtmiştir.
Siyaset ve işi dışında kalan zamanlarda ailesi ile birlikte seyahat etmeyi , turistik geziler yapmayı ve motosiklet ile gezmeyi sevmektedir. Meslekte 16. yılını dolduran Hasan Serdar Baykal aynı zamanda Noterlik Sertifikasına da sahip oldukça deneyimli ve bilgili bir avukat olmanın yanında ayrıca insanlara yardımcı olabilmek ve Şehrine bir değer katabilmek adına ,
Hendek Kızılay Derneği , Hendek Eğitim Fakültesi Geliştirme ve Yaşatma Derneği , İstanbul Hukukçular Derneği ve Bayraktepe Derneği gibi bir çok derneklere de üye olmuş ve faaliyetlerine de aktif olarak katılmaktadır.
Hasan Serdar Baykal " İnsanlar bilmedikleri bir konuda , bir şey yapmaktan korkar ve çekinir , ancak araştırma ve bilgi edinerek öğrenme sonucunda , aslında korkulacak yada çekinilecek bir şey olmadığını görürler" sözüyle her konunun üzerine gidilip , bilgi ile hareket edildiğinde bütün engellerin ortadan kalktığını ve hedeflerine ulaşıldığına inanmakta olup , çocuklara ve gençlere ;
" Eğitim ve kitap okumanın öneminin farkında olarak , mutlaka eğitim almak , kitaplar okuyarak kendilerini geliştirmek ve yılmadan , yorulmadan çalışmak gerekir " şeklinde de tavsiyelerde bulunmaktadır.
Avukatlık Mesleği
Hasan Serdar Baykal Avukatlık mesleği ile ilgili olarak bilgi vermeden önce , oğlu Kıvanç'ın okulda babanızın işi ile ilgili bir slogan bulunuz ödevinde , " Avukatlar modern şövalyeler dir " sloganından çok etkilendiğini söyleyerek , işin özü "Avukat olmaz ise adil yargılama olmaz" demekte ve yargının üç ayağından (Hakim , Savcı ve Avukatlar ) biri olan Avukatlık mesleğini , Vatandaşın hakkını hukuk kuralları içinde savunabilmek ve koruyabilmek şeklinde özetlemektedir.
Ayrıca Hukuk Fakültesi mezunlarının iş imkanlarının fazla olduğunu , Hakimlik , Savcılık , Avukatlık ve Noterlik yapabildikleri bilgisini vererek , mesleğe ilgi duyan çocuklara ve gençlere de bunları birer meslek olarak düşünmelerini de önermektedir.
 
 
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Meslekler, ,, Avukat, Hasan, Serdar, Baykal,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı