Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Akarca Mahallesi
Akçayır Mahallesi
Haber Detayı
30 Mart 2021 - Salı 17:27
 
Nakliye Kooperatfilerinin Birleşmeleri Neden Önemlidir?
SANAYİ VE TİCARET Haberi


 

S.S.105 Nolu Hentır Tırcılar ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Engin Varlıca

Trabzon İli Vakfıkebir İlçesinden gelerek Sakarya ili Hendek İlçesine yerleşen bir ailede 1974 yılında doğdu. Okul hayatından sonra  , çalışmak üzere Almanya'ya gitti ve 12 yıl sonra memleketine dönerek Dededen ve Babadan gelme Nakliyecilik işine başladı. Evli ve 4 çocuk sahibi olan Engin Varlıca , 2018 yılında da 1996 yılında kurulan S.S.35 Nolu Hentır Tırcılar ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanlığına seçildi ve yaklaşık 2,5 yıldır da bu görevi başarıyla yürütmektedir. Ayrıca Adapazarı , Akyazı , Karasu ve Hendek İlçelerindeki 14 Nakliye Kooperatiflerinden kurulu olan Sakarya Doğu Marmara Merkez Üst Birliği üyesi görevinde de bulunmaktadır.

"94 üyeye sahip Kooperatifimiz kendi yerinde hizmet vermekte ve üyelerimiz kendilerine ait araçları  ile Türkiye'nin tüm illerinde ve Yurt Dışındaki -Azerbaycan , Gürcistan , İran , Kazakistan , Rusya , Bulgaristan ve Romanya - Ülkeleri ile de Müşteriler ve Kooperatifler vasıtasıyla Hendek'te ki işlerde ise ihale usulü ile çalışmaktadır." şeklinde kooperatif hakkında bilgiler veren Başkan Engin Varlıca " "Tüm Türkiye'de ki Tır ve Kamyoncular nakliye pazarının 15 'ine , Lojistik firmaları ise 85'ine sahiptir. Bu sebeple Lojistik firmaları ile kavga etmek yerine işbirliği yapabileceğimiz yolları aramalıyız."şeklinde de ileriye yönelik vizyonunu ifade etmektedir.

Başkan Engin Varlıca , sektördeki sorunlara ilişkin olarak görüşlerini de aşağıdaki şekillerde  ifade etmektedir  ;

- Bizler , uykusuzluk , sağlıksız beslenme ve kaza gibi riskler altında çalışmaktayız. Bu sebeple bu iş kolu ağır iş kolu olarak değerlendirilmeli ve bu sayede de daha erken emekli olup bir miktar daha yüksek maaş alarak bundan sonraki yaşamımızı daha güzel bir şekilde devam ettirebilmeliyiz.

-Ulaştırma Bakanlığı , Ton yada Km başı gibi bir fiyat listesi belirler ise hem bizlerin mağduriyeti giderilir hem de devletin vergi gelirleri artar. Ayrıca Sektördeki en önemli sorunlarımızdan biride K belgelerinin devrinin yapılamamasıdır. Bir üyemiz ayrıldığında K belgesini bir başka üyeye devretme imkanı olursa , eline geçeceği bir miktar gelir ile daha rahat bir emeklilik yaşamı geçirmesi de sağlanmış olacaktır.

-Mevzuatta belirtilmesine rağmen Kooperatifimizde araç sahibi olmayan üyeler bulunmakta ve seçim zamanlarında yaşadığımız sıkıntıları bilmeden oy kullanmaktadırlar. Bunun düzeltilmesi gerekmektedir. Kooperatifimizde sadece araçları olan kişiler üye olmalıdır. Bu konuda gerekli çalışmaları başlatmış durumdayız.

-Ulaştırma bakanlığının Pandemi sebebiyle 2023 yılına ertelediği yeni düzenleme ile 4,5saat sürüş 45 dakika dinlenme ve tekrar 4,5 saat sürüş şeklinde uygulamada , maliyetlerimiz arttırmaktadır. Örneğin Hendek'ten Adana'ya 1 gün gidiş ve 1 gün dönüş olarak çalışılırken , bu düzenleme ile 2 gün gidiş , 2 gün dönüş olarak olmakta , 2 günlük kazancımız gelir elde edilememektedir. İkinci şoför hem maliyetlerimizi arttırmakta bunun yanında alttan şoför yetişmediği içinde bulunamamaktadır. Bu sebeple müşterilerin nakliye fiyatlarını da arttırmaları gerekmektedir.

" Hendek'te nakliye kooperatiflerinin bir araya gelip birleşmesi ile daha güçlü hale gelebilmemiz durumunda lojistik firmalarıyla rekabet ve işbirliği imkanlarımızda daha da artmış ve buna bağlı olarak da finansal imkanlarda sağlanmış olacaktır." şeklinde birleşmenin önemine değinen Başkan Engin Varlıca , " Bizler 5 Kooperatif bir araya gelmekte bazı sorunlar yaşıyoruz , bu sebeple Hendek Şoförler ve Otomobilciler Başkanı Cemil Varlıca önderliğinde , İlçemizin Kaymakamı , Belediye Başkanı , Emniyet Müdürü ile 5 Kooperatife ait Başkan ve yardımcılarının bir araya gelip , sorunları görüşmemiz ve birleşme ile bu sorunların nasıl giderileceğine yönelik bir toplantı yapılmasını talep etmekteyiz." şeklinde de bu konudaki düşüncelerini ifade etmiştir.

İleriye yönelik olarak da, "Şehir içlerinde araç parkı yasağı var. Fakat araçlarımız park edebileceğimiz bir alan yok . Bu sebeple tüm nakliye kooperatiflerinin bir arada olabileceği " şeklinde  düşünce ve beklentileri olduğunu da eklemiştir. ve içerisinde , market , restoran , berber , alışveriş marketi ile bakım ve servis istasyonunun olabileceği bir yerin planlaması içerisindeyiz. Bu amaçla İlçemizdeki yerel yönetici ve siyasetçilerin  bu konudaki ilgi ve yardımlarını beklemekteyiz.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Nakliye, Kooperatfilerinin, Birleşmeleri, Neden, Önemlidir?,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı