Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 12:52
 
Puna Ortaköy
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Puna Ortaköy Mahallesi , Manavların-Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 950 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Orhan Çalıcı , Emekli ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Martinler , Beyköy ,Türbeköy ve Çayırbaşı Mahallelerindeki çocuklar ile birlikte  Mahallede ki Fatih İlkokul ve Ortaokulunda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 70 ve Üniversite mezunları oranı ise 20 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton Fındık ile 20.000 ton Mısır dır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 160 adet büyükbaş hayvan ile hayvancılık , Akyazıyolu ve Ormandibi Meralarında Çobanlar tarafından bakılarak , kurbanlık ve süt ve süt ürünleri olarak kendi ihtiyaçları için ayrıca da ticari olarak da yapılmaktadır. Bunun yanında  3 adet de -1 adedi büyük olmak üzere- Büyükbaş Hayvan Üretim Çiftliği bulunmaktadır.

Mahallemizde bulunan Ortaköy Şeyh Halil Türbesinde -Şeyh Halil , Şehy Mehmet'in Oğlu Olarak 1327 yılında Hendek'te dünyaya gelir. 1396 yılında vefat ettiğinde Hendek Akyazı çevresinin en önemli Din Alimlerin den biridir- Temmuz ayının ilk haftası Mevlüt ve Anma etkinlikleri düzenlenir , ziyaretçilere , Keşkek , Pilav ve Ayran ile Çizleme Ekmeği ikram edilir.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 11 km olup seyahat süresi yaklaşık 18 dakika sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Puna, Ortaköy,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı