Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 18:56
 
S.S.Hendek Küçük Sanayi Koop.Başkanı Cengiz Varlıca
SANAYİ VE TİCARET Haberi


Trabzon Vakfıkebirli olan Babası Demircilik işleri ile uğraşan 5 çocuklu bir ailenin 4.çocuğu olarak 1960 yılında Hendek'te doğdu. İlk , Orta Okulu ve Liseyi Hendek'te tamamladıktan sonra Almanya'ya Mimarlık okumak üzere gitti. 3. sınıfta iken sağlık ve vatan özlemi çekmesi gibi sebepler yüzünden 1970 yılında Türkiye'ye döndü ve kamyonculuğa başladı , 5 sene Tırcılık yaptı , bu arada evlendi ve 2 çocuk sahibi oldu.

Tırcılık işini yaparken ve Ereğli'ye gidip gelirken yol kenarında Hendek Küçük Sanayi Sitesi tabelası sürekli olarak dikkatini çekiyordu ve sonunda kooperatife üye oldu. 4 yıl sonra S.S.Hendek Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanlığı'na aday oldu ve üyelerin 95'inin oylarını alarak Başkan seçildi. 2 sene içerisinde üyelerinden topladığı aidat ile 50 dönüm yer alarak , toplamda Küçük Sanayi Sitesinin alanının 70 dönümüne çıkarılmasını sağladı.

1990 yılında Yeni İmar Planı hazırlatarak Sanayi Bakanlığı tarafından onaylatılmasını sağladı. Sosyal ilişkileri güçlü olan Cengiz Varlıca , Kooperatif inşaat izinleri için Hendek Belediye Başkanı Sn.Kamil Kamışoğlu , Sn.Muammer Alaylı vasıtasıyla da TESK Başkanı Sn.Derviş Günday 'ın yardımları ile de gerekli inşaat izinlerinin alınmasını sağladı. İnşaat süresince hakediş ödemelerinde görülen sıkıntıları ise Sn.Ahmet Mercan'ın Sanayi Bakanlığı'n da ki Müşteşar okul arkadaşının yardımlarıyla çözmüş ve inşaatların 3 yıl önceden bitirilmesini sağlamıştır.

Eğitimin öneminin farkında olarak , eğitimli personel açığını karşılamak için çok uğraşmış , ancak 20 yıl sonra Çıraklık Eğitim Merkezi'nin Küçük Sanayi Sitesine yakın bir yere kurulabilmesini sağlamıştır. Bunun yanında ileriye yönelik bir vizyon sahibi olan Cengiz Varlıca , merdiven altı işletmelerin , Şehirlerde arttığını ve yeni iş yerlerine ihtiyaç olduğunu ayrıca Belediyecilik anlamında da Şehirlerde ki sorunların da giderilmesine yardımcı olacağı düşüncesi ile , Şehirlerden dışarıda kurulacak olan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Siteleri -Metalciler , Mobilyacılar ve Marangozlar gibi işletmeler- için gelecek 5 yıllık planları yapmakta ve gerekli yerlere ve ilgililere de iletmeye devam etmektedir. " İdealist , toplumcu ve çağın gereği olarak da girişimci olsunlar. , eğitimlerini tamamlayarak ve çok okuyarak sürekli kendilerini geliştirsinler." şeklinde Gençlere de tavsiyelerde bulunmaktadır.Cengiz Varlıca ilçemizde ilk defa düzenlenen Başarı Ödülleri Organizasyonunda halkımızın takdirleriyle 2020 yılı Kooperatifçilik Başarı Ödülüne layık bulunmuştur.

S.S.Hendek Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi ;

165 işyerinin bulunduğu Küçük sanayi Sitesi ; 85 Otomotiv olmak üzere , CNC , Tornacılık , PVC , Yapı Camı , Oto Camı , ve 2 adet de Paslanmaz Makine ve Ekipmanları üretimi yapan ve toplamda 350 çalışanın istihdam edildiği iş yerlerinden oluşmaktadır. Küçük Sanayi Sitesi içerisinde , 1 adet Futbol Halı Sahası , 1 adet Cami , 1 adet Esnaf lokantası ve 1 adet Aparatif Lokanta bulunmaktadır. Bunun yanında da yeni yapılan yatırımlar ile 1 adet Düğün Salonu , 1 adet Konferans ve 1 adet de Kongre Salonları ile 1 adet de Yemek Fabrikası yapılmış ve faaliyete geçirilmesine çalışılmaktadır.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: S.S.Hendek, Küçük, Sanayi, Koop.Başkanı, Cengiz, Varlıca,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı