Haber Detayı
22 Mayıs 2021 - Cumartesi 19:50
 
Sakarya Tarımsal Yatırım Rehberi 2021 - Orköy Destekleri
TARIM VE HAYVANCILIK Haberi


İlçemizde Tarım ve Hayvancılık ile buna bağlı Yardımcı Tesislere yönelik yatırım , destek ve hibelere ait olarak , T.C. TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI TARIMSAL YATIRIMCI DANIŞMA OFİSİ SAKARYA TARIMSAL YATIRIM REHBERİ 2021 raporunda ki bilgileri çiftçilerimize , esnaf ve iş insanlarımıza bir faydalar sağlayabilmesi ve istihdama ve ilçe ekonomimize katkılar sunabilmesi amacıyla hazırladığım bir dizi yazılarımla birlikte sizlerin görüşlerinize sunuyorum , ikinci yazım Orman Köylüleri Destekleri (Orköy) konusundadır. İyi okumalar dilerim.

 

ORMAN KÖYLÜLERİ ( ORKÖY ) DESTEKLERİ

 

UYGULAYICI KURUM: TARIM ve ORMAN BAKANLIĞI, Orman Genel Müdürlüğü

ORKÖY DESTEKLERİNİN AMACI

Ormanların korunması, geliştirilmesi ve işletilmesi amacıyla orman köylüsünü sosyo ekonomik projelerle desteklemek suretiyle yaşam kalitesini iyileştirmek ve gelir seviyelerini artırmak, böylece ormanlar üzerindeki olumsuz baskıyı azaltmak, orman

KİMLER BAŞVURABİLİR

ORKÖY kredisinden yararlanabilmek için, köy/mah.’lelerinin ilgili yönetmelikte belirtilen şartları taşıması gerekmektedir. Köy/yada mahallenin ormanla ilişkisini bulundukları yerde ki Orman İşletme Müdürlüklerinden öğrenebilirler. Orman köyü tanımı Yönetmelikte

Orman köyü: Mülki sınırları içerisinde Devlet ormanı olan köyler ile daha önce orman köyü iken 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı Kanunla mahalleye dönüşen yerleri,” şeklindedir.

 Orman köylüleri ORKÖY desteklerinden yararlanabilir. Bu desteklerden yararlanmak için bulundukları yerde ki Orman İşletme Müdürlüklerine başvurabilirler. Orman köylüsü tanımı ise Yönetmelikte

Orman köylüsü: Orman köyü/mahallesinde kredi ve hibe tespit tarihi itibarıyla en az bir yıl süreyle ikamet etmekte olan halkı, şeklindedir.

 

BAŞVURU ŞARTLARI

 

ORKÖY iş ve işlemleri; 6831 sayılı Orman Kanunu, Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik ve 7022 nolu Tamim uyarınca yürütülmektedir. Bu kapsamda;

ORKÖY desteklerinden faydalanacak şahısların orman köylüsü olması gerekmektedir. Bunun için asgari son 1 yıldır aynı orman köyünde ikamet etme şartı aranmaktadır.

-Krediden faydalanacak şahsın hem kendisinin hem eşinin; memur, kamuda daimi işçi ve icralık durumda olmaması gerekmektedir.

-ORKÖY destekleri her proje türünden en az 3 ünite şeklinde uygulanmaktadır. Bu durumda aynı proje türünden faydalanmak isteyen en az 3 kişinin talep dilekçesi olması gerekmektedir. Desteklemelere ait iş ve işlemler orman işletme müdürlükleri tarafından yürütülmekte olup, başvuru sahibinin ikamet ettiği orman köyünün bağlı bulunduğu Orman İşletme Müdürlüğüne veya Orman İşletme Şefliğine yazılı başvuru yapması halinde talebi değerlendirilmektedir.

 

 

 

 

Orman Genel Müdürlüğü Orman Köylülerini desteklemek amacıyla iki türlü kredi desteği vermektedir.

A) FERDİ KREDİ DESTEĞİ;

 

Ferdi krediler, sosyal ve ekonomik maksatlı olarak ikiye ayrılır. Ferdi projelere belirlenecek oranlarda her yıl hibe desteği verilmektedir. Hibe oranı yüzde 20’dir. Tüm krediler faizsizdir.

 

1-Sosyal Maksatlı Desteklemeler;

Orman köylümüzün hayat kalitesini yükseltmek, odunun yakacak olarak kullanımı azaltmak aynı zamanda ormanların korunmasının sağlanması için uygulanan kredi türüdür. Vade süreleri proje türlerine göre 3- 7 yıl arasında değişmektedir. Sosyal Maksatlı Proje Örnekleri: Dam örtülüğü malzemeleri, kat kalorifer sistemi, güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri, dış cephe mantolama v.b. projeler.

2- Ekonomik Maksatlı Desteklemeler;

Bu projelerle orman köylüsünün yeni tarım uygulamalarıyla buluşturulması, gelir seviyesinin iyileştirilmesi, istihdama katkı sağlanması, kırsal alandan şehirlere göçün önlenmesi ve ormana olan baskının azaltılması hedeflenmektedir. Vade süreleri proje türlerine göre 3- 7 yıl arasında değişmektedir .

Ekonomik Maksatlı Proje Örnekleri:

Hayvancılık (süt sığırcılığı, besi sığırcılığı, süt koyunculuğu, besi koyunculuğu vb.), fenni arıcılık, kültür mantarcılığı, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği, seracılık, bağcılık ve meyvecilik ,ev pansiyonculuğu, ev hanımları için mikro kredi, üretim arttırmaya yönelik tomruk çekme vinci (tambur), motorlu testere, traktör, vb. projeler verilmektedir. Orman Genel Müdürlüğü orman köylülerini desteklemek amacıyla iki türlü kredi desteği vermektedir.

 

 B) KOOPERATİF KREDİ DESTEĞİ;

Orman köyünde bulunan tarımsal kalkınma kooperatifleri proje bazında desteklenmektedir. Vade süreleri proje türlerine göre 3- 8 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca projelere, her yıl Genel Müdürlükçe belirlenecek oranlarda hibe desteği verilmektedir.

NOT 1:

Uygulamalar, 13/06/2012 tarihli ve 28322 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan “Orman Köylülerinin Kalkındırılmalarının Desteklenmesi Faaliyetlerine İlişkin Yönetmelik” ve bu yönetmelikte muhtelif zamanlarda yapılmış değişiklik ile yürütülmektedir.

NOT 2:

 08.08.2020 tarihli ve 31207 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Yönetmelik değişikliğiyle birlikte Orman köylülerine kullandırılan ferdi, kooperatif ve kooperatif üst kuruluşları kredilerinden faiz alınmaz.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sakarya, Tarımsal, Yatırım, Rehberi, 2021, -, Orköy, Destekleri,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı