Haber Detayı
14 Eylül 2021 - Salı 18:27
 
"Sanatçı,bakmakla görmek arasındaki farkı bilendir"Sabiha Başaran
EĞİTİM Haberi


4 çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Hendek'te doğdu. İlk , orta ve lise eğitimini Hendek'te tamamladıktan sonra üniversite eğitimi olarak önce İşletme Bölümü daha sonra da Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğrafçılık bölümlerini bitirdi. Halende çocuk gelişimi üzerine üniversite eğitimine devam etmektedir. Özel sektörde işletme üzerine 2 yıl çalıştıktan sonra , Hendek Halk Eğitim Merkezinde Fotoğraf Eğitmenliğine başladı ve halende bu görevine devam etmektedir. Bunun yanında Hendek'te her yıl Fotoğraf Sergilerine katılarak eserlerini izleyicilerin beğenilerine sunmaya da devam etmektedir.

"Ekonomiklik , Öğrenme , Maneviyat ve Sosyalleşebilme gibi İnsanların 4 temel bilinçleri vardır. Bunlardan Sosyalleşebilmeyi yani Sosyal aktiviteleri , Sanatsal olarak  resim , müzik , tiyatro ,edebiyat ve  Fotoğrafçılık gibi tanımlayabiliriz. Yani bunlar bir masanın 4 ayağından biri gibidir. Bu bilinçleri yaşayamayan bir insanın hayatta bir denge içinde , huzurlu ve mutlu olabilmesi mümkün olamayabilir " şeklinde sanatın sosyal bilinçteki önemini ifade etmeye çalışan Fotoğraf Sanatçısı ve Eğitmeni Sabiha Başaran sözlerine "Çünkü bu durum insanların Öz Yaşam , Sosyal Yaşam (Aile , eş , dost , arkadaşlar ve komşular gibi) ve İş Yaşamı gibi 3 yaşamından en önemlisi olan Öz Yaşamını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı öz yaşamında huzurlu ve mutlu olamayan bir insanın , sosyal yaşamında ve iş yaşamında da huzurlu , mutlu ve başarılı olabilmesi de zorlaşacaktır." olarak devam etmiştir.

Sabiha Başaran "Sanatın insan yaşamına çok büyük bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki hayata daha estetik bakabilmek sanatla daha mümkün olabiliyor. Hatta çocuklar üzerinde sanatsal eğitimlerin olması , onların gelecekte belki de daha kibar ve nazik insanlar olmasına da sebep olacaktır. Bu yüzden sanat çok önemlidir ve sanat sayesinde daha nazik ve daha estetik yetişen nesillere de bu şekilde  ulaşabiliriz" olarak Sanatın önemini de bu şekilde açıklamaktadır.

 

"Bir sanatla uğraşmak için derdiniz, sıkıntınız olmalı. Bu hayatta derdi olmayan hiç kimse sanatçı olamaz. Resim çizemez , Kitap yazamaz , Şiir yazamaz, film çekemez. Çünkü Sanatçı, hayal kurmasını bilen insandır " şeklinde Sanatçıyı tanımlamaya çalışan Sabiha Başaran  " Fotoğrafçılık olarak Sanata baktığımızda , Fotoğraf Sanatçısı aslında bakmakla görmek arasındaki farkı insanlara gösteren kişidir. Yani Fotoğraf Sanatçısı , bakar , görür ve kaydeder" olarak da Fotoğraf Sanatçısını da bu şekilde tanımlamaktadır.

" Daha teknik bir ifade ile Fotoğrafçılık, fotoğraf makinesi kullanarak ışığı hassas bir yüzey üzerine kaydederek görüntü oluşturmaya denir. Estetik yönü dikkate alındığında bir sanat olarak kabul edilir." sözüyle birlikte fotoğrafçılığı tanımlayan Sabiha Başaran sözlerine "Aslında Fotoğraf kelime anlamıyla Yunancadan gelen foto ve grafik kelimelerinden oluşmaktadır. Yani ışıkla çizmek , ışıkla resmetmek ve ışıkla boyamak anlamına gelmektedir.Yani fotoğrafçılık , ışığı kontrol altına alıp görüntüyü ortaya çıkarmaktır. Biz eğitimlerde dijital fotoğraf makineleri ile ışığı kontrol altına alarak  iyi bir fotoğraf çekmenin tekniklerini öğretiyoruz" olarak bu şekilde devam etmiştir.

Sabiha Başaran bakmakla görmek arasındaki farkı ise  "Fotoğrafçılık da teknik terimler vardır , diyafram enstantane , iso gibi bunları kullanarak ışığı kontrol altına alırız ve görüntüyü ortaya çıkarırız. Bunlar kısa sürede öğrenilebilir. Zor olan fotoğrafçı gözüyle bakmak , olanı görmek ve onu estetik açıdan bakarak kaydetmektir. Ben öğrencilerime hep şu örneği veririm ; sizin her gün geçtiğiniz yolu bir fotoğrafçı öyle bir fotoğraflar ki , sizlere ya her gün ben bu yoldan mı geçiyorum , burada bu ağaç var mıydı dedirtir. Çünkü fotoğrafçı , sanatsal bir gözle ve estetik bir gözle bakar oraya ve bunu o şekilde ortaya çıkarır. İşte bakmakla görmenin ayrı şeyler olduğunu da bununla insanlara bu şekilde sergilemiş olur" olarak bu şekilde ifade etmektedir.

Fotoğrafçılık çeşitleri ile ilgili olarak Sabiha Başaran " Fotoğrafçılık bilgisine sahipseniz , ışığı çok iyi tanıyorsanız bence en önemli olan nokta budur. Işığı çok iyi tanıyorsanız , sokak fotoğrafçılığı , düğün fotoğrafçılığı ,doğum fotoğrafçılığı belgesel fotoğrafçılığı gibi bir çok alan var. Ama bütün bunları yapabilmek için en önemli olan şey ışığı bilmektir. Bunun yanında bakmakla görmek arasındaki farkı bilmek ve o alanda kendinizi geliştirdiğinizde bu ortaya çıkmaktadır. Öğrencilerim bunu nasıl başaracaklarını sorduklarında onlara , çok okuyarak , çok gezerek ve bir çok  sanatsal etkinliklere katılarak , sürekli bu etkinliklerin içinde bulunarak ve sanatı kendinize bir dert edinerek bu alanda kendinizi geliştirebileceğinizi  onlara söylerim." şeklinde bilgileri de bu şekilde vermektedir.

Sabiha Başaran " Fotoğraf, anın geçiciliğine karşı, sanatın geliştirmiş olduğu en önemli savunmadır" sözünü ise "Anı kaydetmek için kullandığımız fotoğraf  , aslında bir sanattır . Üstad Ara Güler şöyle söyler ;" Ben fotoğrafçı değilim ben tarihçiyim .Çünkü ben tarihi kaydediyorum " .  Ara güler İstanbul'un gözü olan sanatçı diye geçiyor. Sebebi ise İstanbul'a ait en iyi ve en eski fotoğrafları Ara Güler'in fotoğraflarında görüyoruz. Çünkü Ara Gülere ait fotoğraflar aslında bir tarihtir , tarihin bir kanıtıdır" olarak bu şekilde açıklamaktadır.

"Eğer hikayeyi sözcüklerle anlatabilseydim, yanımda sürekli bir fotoğraf makinesi taşımaya ihtiyaç duymazdım." sözünü hatırlatan Sabiha Başaran  " Yazar kelimelerle duygularını ifade eder , fotoğrafçıda fotoğraflarıyla bunu ifade eder. Yani fotoğraf aslında konuşur, fotoğrafçı fotoğrafları konuşturur. Yani siz bir fotoğrafa baktığınızda etkileniyorsanız işte kelimelerle değil de siz onu bir görüntüyle konuşturmuş olursunuz" şeklinde düşüncelerini de bu şekilde belirtmiştir.

"Bir Sanatçı olarak başkalarının çocuklarını dert etmemiz gerektiğini düşünüyorum . Çünkü çocuklar için okul öncesi eğitimden itibaren eğitim her alanda çok önemlidir. Ancak sanatsal eğitimde çok önemlidir.Çünkü her çocuk matematik de yada fen de başarılı olmayabilir. Ama çok iyi resim yapabiliyordur. Fakat eğitim sistemi içerisinde bu yetenekli çocukları keşfedemediğimizi , kaybettiğimizi düşünüyorum ve ben buna çok üzülüyorum. Dolayısıyla o alanda eğitim veren bir sistemin olması önem kazanmalıdır" şeklinde başkalarının çocukları ile ilgili düşüncelerini bu şekilde ifade eden Sabiha Başaran sözlerine " Benim çeşitli yaş gruplarında öğrencilerim var. Ben bunlar içerisinde çocuklara daha farklı bir gözle bakıyorum. Çünkü sanat yada fotoğrafçılık onların bir mesleği olabilir , onların hayatını değiştirebilir. Bu sebeple derslerde hep bunu gözlemlemeye çalışıyorum. Gerçekten ilgisi varmı? Hayatını değiştirebilir mi? Bir kişiyi değiştirebilirsen oda binleri değiştirebilir . Benimde bunda küçük bir katkım olması beni bu açıdan oldukça mutlu edecektir" olarak bu şekilde devam etmiştir.

İlçemiz de bir Güzel Sanatlar Lisesi olması ile ilgili olarak "Bende sanatla ilgilenen biri olarak bunu bütün kalbimle istiyorum. Bunun sebebi de sanata eğilimi olan çocukların eğitim alabileceği bir yer olmasıdır. Ayrıca onun Allah tarafından verilen özel bir yeteneği olabilir.Bu çocukların heba olmadan Vatana millete hayırlı evlatlar olmasını temenni ederim. Güzel sanatlar lisesi onların kariyeri ve akademik hayatı içinde çok gereklidir." şeklinde düşüncelerini bu şekilde açıklayan Sabiha Başaran Kültür ve Sanat Evi ile ilgili olarak da "Hendeğimizin bir Kültür ve Sanat Evi ile ilgili ne yazık ki böyle bir eksikliği var. Hendek'te sanatla ilgilenen binlerce insan ve çok fazla sanatsal aktiviteler var. Resim , gitar, ney , tiyatro gibi bir çok alanda aktiviteler yapılıyor. Biz bazen bu yaptığımız eserleri sergilemekte zorlanıyoruz , sergileyecek bir yer bulamıyoruz. Bazen sergilediğimiz yerler uygun olamıyor ve bir çok eserlerimiz zarar görebiliyor.Bir Kültür ve Sanat Evi sayesinde hem insanların kolaylıkla sanata ulaşabilecekleri , hem de eserlerini sergileyebilecekleri bir yer de bu şekilde olmuş olacaktır" şeklinde de düşüncelerini de bu şekilde belirmiştir.

İlçemizde bir Yemek ve Kültür Festivali yapılabilmesi ile ilgili olarak "Kültürlerimizin yok olmadan insanlara ulaştırılabilmesi açısından böyle festivaller yapılması çok güzel bir şey olacaktır" şeklinde düşüncesini bu şekilde ifade eden Sabiha Başaran , bu konuda elinden geldiğince destek vereceğini de belirterek sözlerini bu şekilde tamamlamıştır.

Fotoğraf Sanatçısı ve Eğitmeni Sabiha Başaran ile yaptığım röpörtajı 13 Eylül 2021 tarihli Facebook Hendek Vizyon Tv'de Kayhan Şafak'la Şehir Vizyonları programımda izleyebilirsiniz...

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: "Sanatçı,bakmakla, görmek, arasındaki, farkı, bilendir"Sabiha, Başaran,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı