Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 12:07
 
Servetiye Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Süleymaniye Mahallesi , Artvin ilinden gelen Gürcülerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. Yazın 400 , kışın ise 200 kişinin kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Abdülkadir İnal , Emekli  aynı zamanda bir asfalt firmasında çalışmakta ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Çamlıca Mahallesinde ki okullar da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise ve Üniversite mezunları oranı 50 dir. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Meyvecilik olarak da Elma , Armut , Erik , Üzüm , Kiraz da ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahallemizde 25 adet büyükbaş hayvan bulunmakta , süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. 1 adet büyükbaş hayvan çiftçiliği bulunmakta ve ayrıca 80 adet koyunculuk üretimi de yapılmaktadır. Mahalle de bulunan eski ve yıkık durumdaki okul tadilat yapılarak bir konuk evi halkın oturma alanı olarak düzenlenmesi de ilgili yetkililer ile görüşülerek planlanmıştır.

Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 8 km olup seyahat süresi yaklaşık 15 dakika sürmektedir.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Servetiye, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı