Bu Haberleri Okudunuz Mu ?
Türbeköy
Uzuncaorman Mahallesi
Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 01:16
 
Şeyhler Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Şeyhler Mahallesi , Manav-Türkmen- ve Karadeni illerinden gelenlerin çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir450 kişinin yaşadığı ,  Mahallenin Muhtarı Hakkı Çalik Çiftçilik ile uğraşmakta ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki çocuklar , taşımalı sistem ile Kazimiye Mahallesinde ki okulda da eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise mezunları 60 , Üniversite mezunları ise 10 dur. Mahallenin Muhtarı , Hakkı Çelik eğitimin öneminde olan bilinçli bir insan olarak çocuklarını okutmuş olup , Kız Çocuğu İşletme ve Sağlık Yönetimi Bölümlerini bitirmiş ve çalışmakta , oğlu ise 2 yıllık Muhasebe Bölümünü bitirmiş , ayrıca Maliye bölümünde okumakta ve çalışmaktadır.

Mahallenin Muhtarı Hakkı Çelik , burası Orta Asya'dan gelen Türklerin bu bölgede ilk yerleşim alanlarından biridir diyerek Mahallenin ismi ile ilgili olarak da "Orhan Gazinin askerleri Kargalı Hanbaba da konaklar. Komutan , Şeyh İzzettin İsmail'den askerler için yiyecek ister. Şeyh İzzettin İsmail , onlara bir tencere pilav ile bir heybe arpa verir.

Komutan , bunlarla kimleri doyuracaksın dediğinde Şeyh İzzettin İsmail , bunlar yetmezse yine getireceğim der. Fakat bir tencere pilav ve bir heybe arpa askerlere yeter de artar. Başka bir zamanda Orhan Gazi burada konaklar ve Şeyh İzzettin İsmail ile tanışmak ister , tanışırlar ve bu bölgeyi Şeyh İzzettin İsmail'e vakfeder ve bu Mahalleye Şeyhler ismi bu şekilde verilmiştir" şeklinde anlatmış ve Şeyhe İzzettin İsmail'in de Pir Hoca Ahmet Yesevi'nin Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşması için Anadolu'ya gönderdiği AlpErenlerden olduğunu da belirtmiştir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 300 ton ile Fındık dır. Mahallede Mısır ve sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil , kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 100 adet büyükbaş hayvan ve 30 adet de küçükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri kendi ihtiyaçları için üretilmekte ve çok az kısmı süt toplayıcılarına verilmektedir.Ayrıca 4 adet de Tavuk Çiftliği bulunmaktadır.

Her yıl Ağustos Ayının ilk haftasında Şeyhe İzzettin İsmail' i Anma ve Hacet Bayramı yapılmakta ve etkinlikte ziyaretçilere Pilav ve Çizleme Ekmeği verilmektedir.

Mahallemizin  ilçemize uzaklığı 8 km olup seyahat süresi yaklaşık 10 dakika sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Şeyhler, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı