Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 11:40
 
Sukenarı Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya İli Hendek İlçesi Sukenarı Mahallesi , Manavların -Türkmenler- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 250 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı İbrahim Cin , Çiftçiliğe devam etmekte ve 3 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 80 ve Üniversite mezunları oranı ise 50 dur. Mahallenin gelir kaynağı yıllık 750 ton Kabak ile 2000 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 150 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve Çobanlar tarafından Meralarda bakılmaktadır. Tavuk ve Yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Her yıl Mevlüt Kandillerinde Mahallenin Kadınları tarafından Gözleme yapılır ve Namazdan sonra Cami Avlusunda Erkekler tarafından yenilir.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 19 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Adapazarı'na her gün saat başı Dolmuş bulunmakta , Hendek İlçemize ise Dolmuş sadece Salı günleri bulunmaktadır.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Sukenarı, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı