Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 01:03
 
Türbeköy
MAHALLELER Haberi


Sakarya ili Hendek ilçesi Türbeköy Mahallesi , Manavların-Türkmenlerin- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 150 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Nejlet Karataş , Esnaflık ve Çiftçiliğe devam etmekte ve 1 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , taşımalı sistem ile Ortaköy Mahallesinde ki Fatih İlkokul ve Ortaokulunda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 80 ve Üniversite mezunları oranı ise 20 dir.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 200 ton Fındık dır. Mahallemizde toplu Fındık Harman Yeri bulunmaktadır. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 80 adet büyükbaş hayvan bulunmakta ve süt ve süt ürünleri ile tavuk ve yumurtacılık yine kendi ihtiyaçları yapılmaktadır.

Mahallemizde Sağlık Ocağı bulunmamakta , ancak ayda bir gün Aile Hekimi gelmektedir. Ayrıca Hendek Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Mahallemizde haftada 5 gün Dikiş Nakış Kursları verilmektedir.

Mahallemizde bulunan Keremali Kardeşlerden Hasan Türbesinde Temmuz ayının 2. yada 3. haftasında Mevlüt ve Anma etkinlikleri düzenlenir , ziyaretçilere , Keşkek , Pilav ve Ayran ile Çizleme Ekmeği ikram edilir.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 12 km olup seyahat süresi yaklaşık 21 dakika sürmektedir.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türbeköy,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı