Haber Detayı
02 Mayıs 2021 - Pazar 13:44
 
TÜRKİSTAN PİRİ HOCA AHMET YESEVİ
EĞİTİM Haberi


TÜRKİSTAN PİRİ HOCA AHMET YESEVİ

 

Anadolu'nun Türkleşmesi ve Müslümanlaşmasının en önemli yol başcısı şüphesiz Türkistan Piri Hoca Ahmet Yesevi'dir.

 

"Vah ne yazık geçti ömrüm gaflet ile

Sen bağışla günahlarımı rahmet ile

Kul Hace Ahmet sana döndü hasret ile

Kendi ateşine kendisi yanıp yakılır imiş."

 

Hoca Ahmet Yesevi'nin Türk Tasavvuf Geleneği'nin kurucusu olması ve kendisinden sonraki büyük mutasavvıflar , Yunus Emre , Mevlana , Hacı Bektaş-i Veli ve diğerleri üzerindeki etkisi , böylece Anadolu'nun bir Türk Yurdu haline gelmesindeki manevi rolü , İslamiyet'i dosdoğru anlayan ve anlatan , sade ve temiz üslübu , güzel Türkçemizin mimarlarından oluşu , insanlığın ihtiyacı olan yüksek değerleri daha o zamanlar dile getirdiği kardeşliğe , dostluğa , sevgi ve hoşgörüye dayalı düşünceleri bilinmektedir.

 

 

Hoca Ahmet Yesevi hamuruyla yoğrulmuş , aynı kaynaktan beslenmiş , Hacı Bektaş-i Veli , Yunus Emre ve Mevlana gibi büyük şahsiyetler , aynı zamanda medeniyetimizin baş mimari olma şerefini elde etmişlerdir. Hepsi aynı mesajı farklı tonlarda iletmişlerdir. Mevlana Hazretleri , "Ne olursan ol , yine gel " derken Hacı Bektaşı Veli , "Yolumuz ; ilim , irfan ve insanlık sevgisi üzerine kurulmuştur." demiş ; Yunus Emre ise , " Sevelim , sevilelim ; bu dünya kimseye kalmaz." düsturunu baş tacı yapmıştır.

 

Yunus Emre toplumun yapı taşları olan fertleri tek tek yontup biçimlendiriyor , Hacı Bektaş-i Veli mimar olarak yapıyı meydana getiriyor , Mevlana binayı tezyin ve dekore ediyor , Ahi Evran binanın statiğini düzenliyordu.

 

Hoca Ahmet Yesevi'nin yanında yetişen Alperenler , Anadolu'yu bucak bucak İslam Türklerine açıyordu.

 

 

Alperenler , Alplik ruhunu Türklükten , Erenlik gücünü İslamiyet'ten alıyordu. Nisa Süresi'nin 100.üncü Ayeti , inanların hepsine hitap ediyor , "Kim Allah yolunda göç ederse yeryüzünde , barınacak bir çok yerler bulunur , genişlik de bulunur. Kim evinden Allah'a ve O'nun Peygamberine göçmen olarak çıkıp , sonra kendisine ölüm yetişirse , muhakkak ki onun mükafatı Allah'a düşmüştür. Allah çok esirgeyici , yargılayıcıdır." şeklinde buyuruyordu.

 

Hoca Ahmet Yesevi ' de hayata bakışın merkezinde Allah (cc) vardır. Allah'a (cc) dayandırılmadan hiç bir şeyin çözüme kavuşmayacağını söyler.

 

"İlahi Aşk , Allah'tır. Bu Aşk'a düşen kişi , bencillik , gösteriş , iki yüzlülük , kişisel çıkar gibi küçük hesapları düşünmemesi gerekir." diyen Hoca Ahmet Yesevi , bir hikmetinde her türlü süfli şeylerden kaçtığını şöyle beyan etmektedir ;

 

"Nerde görsen gönlü kırık , merhem ol,

Öyle mazlum yolda kalsa , yoldaşı ol,

Mahşer günü dergahına yakın ol,

Ben , benlik güden kişilerden kaçtım işte."

 

Alıntılar , Turan Bozkurt 'un "Türkistan Piri Hoca Ahmet Yesevi " kitabından alınmıştır.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: TÜRKİSTAN, PİRİ, HOCA, AHMET, YESEVİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı