Haber Detayı
26 Mart 2021 - Cuma 00:02
 
Yağbasan Mahallesi
MAHALLELER Haberi


Sakarya İli Hendek İlçesi Yağbasan Mahallesi , Muhacirlerin -Bulgaristan göçmenleri- çoğunluğunun yaşadığı bir mahallemizdir. 387 kişinin yaşadığı Mahallenin Muhtarı Hamdi Turna , Emekli ve şu anda Çiftçiliğe devam etmekte ve 3 dönemdir de Mahallenin Muhtarlığını yapmaktadır.

Mahallemizdeki  çocuklar , Taşımalı sistem ile Aşağı Çalıca da ki Okullarda eğitim ve öğretim  görmektedir. Mahallede ki çocukların eğitimdeki başarısı ise Lise Mezunları 90 ve Üniversite mezunları oranı ise 40 dur. Mahallenin Muhtarı Hamdi Turan'ın bir kızı Aşçılık Okulundan mezun olmuş ve çalışmakta , oğlu ise Muhasebecilik yapmaktadır.

Mahallenin gelir kaynağı yıllık 10 ton Fındık ile yıllık 1000 ton Mısır ve Slaj-Hayvan yemi- dir. Mahallede Sebzecilik ile Meyvecilik de ticari olarak değil yine kendi ihtiyaçları için üretilmektedir. Mahallemizde 300 adet büyükbaş ve 50 adet de Küçükbaş Hayvan bulunmakta ve kendi ihtiyaçları dışında da Süt toplayıcılarına verilmekte ,  Tavuk ve Yumurtacılık ise kendi ihtiyaçları için üretilmektedir.

Mahallemizin  İlçemize uzaklığı 13 km olup seyahat süresi yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Adapazarı'na her gün saat başı Dolmuş bulunmakta , Hendek İlçemize ise Dolmuş bulunmamaktadır.

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yağbasan, Mahallesi,
Haber Videosu
Yorumlar
Arşiv
Haber Yazılımı